EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Trafik Keşmekeşliğine Sert Tepki

Ayvalık’ta Trafik Keşmekeşliğine Sert Tepki
66 views
22 Nisan 2016 - 10:37

Ayvalık ilçesinde duyan gazeteci Ömür Bir ilçenin tek ana arteri olan Atatürk Caddesi’ndeki gelişi güzel park eden araçlara sert tepki gösterdi.

Ana arterin bir yanının Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Balpark tarafından ücretli otopark olarak kullanıldığına işaret eden Ömür Bir, ana arterin diğer yanının da sürücüler tarafından gelişi güzel ücretsiz park alanına çevrilmesine sert tepki gösterdi.

Bu kapsamda, Sakarya Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde ikamet eden Ömür Bir evinin önünde araç trafiğinin yoğun olarak aktığı caddeye gelişigüzel park eden araçlar nedeniyle evine bile girememekten yakındı.

Kendi özel otomobilini kendi evinin bahçesindeki park yerine; sokak başlarına bile park eden araçlar nedeniyle sokamadığını kaydeden Bir, “Turizm, derelerden akan suyun engellenmesine benzer. Turizm doğanın yasalarını uygulamaktır. Doğada yasa nasıl ki; rüzgar süpürür, yağmurlar yıkar, dereler taşır, dalgalar öğütür, Güneş arıtırsa doğa yaşar. Yıllardır Ayvalık’ta turizm toplantıları düzenlenir, ama nedense bu toplantılarda havanda su dövülür. Derenin suyu denize ulaşmazsa, dalgalar akıntıdaki pisliği öğütemezse, Güneş de arıtamaz. Karada da trafik akışı turizmin sorunlarının başında gelir. Temizlik ise trafik akışına benzer. Yetkililer yasaları uygulayamıyorsa ve bundan şikâyetçilerse ilçenin tek ana arteri üzerinde akan araç trafiğinin çözümü içinde kalıcı projeler üretmek zorundadırlar. Her yaz sezonunda binlerce aracın girdiği ilçe merkezindeki ana arter sıkışmakta ve trafik tam bir kabusa dönmektedir. Araç trafiğinin sıkışmasının en büyük nedenlerinden biri de yol kenarlarına park eden bu araçlardır” dedi.

Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Trafik denetim Büro Amirliği ekiplerinin Atatürk Caddesi üzerindeki gelişi güzel araçlar park edilmiş araçlara ceza kesmediğini savunan Ömür Bir, “Sorduğunuzda Ayvalık Belediyesi’nin ‘bu yol üzerine araç park etmek yasaktır’ ibaresini taşıyan levhaları dikmesi gerektiğine ilişkin yanıt alıyoruz. Ayvalık Belediyesi’ne sorduğunuzda ise topu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne atıyor. Vatandaş olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Ben evimin önüne park eden araçlar nedeniyle adeta evime giremiyorum. Benim gibi cadde üzerinde evi bulunan herkes aynı dertten muzdarip. Yol kenarındaki araçlar yetmezmişçesine bir de esnaf kaldırımların üzerini işgal ediyor ve bu durum yaya trafiğine de geçit vermiyor. Ayvalık’ta  yaşamını sürdüren yetkililer komşumuz Yunanistan’ın Midilli Adasında araç sayısı en az iki kat fazla olmasına rağmen herhangi  bir trafik sıkışıklığının yaşanmamasını kendilerine örnek almalıdır. Çünkü Midilli’de konulan yasalar harfiyen uygulanmaktadır” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1