EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta “pazarcı” isyanı

Ayvalık’ta “pazarcı” isyanı
522 views
20 Ağustos 2020 - 13:46

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Altınova Mahallesi’nde her hafta Çarşamba günleri kurulan semt pazarına İzmir’in Bergama ilçesinden gelerek yıllardır tezgâh kuran pazarcılar pazarın önünde basın açıklaması yaparak yaşadıkları sorunu dile getirdiler.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Altınova Şükrü Nail Gürsoy semt pazarı önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla yaşadıkları “yer” sorunu ile ilgili seslerini başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Ayvalık Sebze ve Meyveciler Odası yetkililerine duyurmak istediler.
Bergama ‘da 31 yıldır esnaflık ve 11 yıldan bu yana oda başkanlığı yapan, Sergiciler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Türkoğlu yaptığı açıklamada, “Pandemi dönemi başladığından bu yana nedense Altınova pazarına alınmıyoruz. Esnaf arkadaşlarımız zorda. Kredi borçları, kiraları, toptancılara olan borçlarımız hepimizi bunalttı. Biz sosyal mesafeye, hijyene, maske kullanımına harfiyen uyan esnafız. Neden sadece Altınova bize yasak koydu? Yıllardır burada bizler sergi açarken, şimdi ekmeğimizi elimizden aldılar. Zordayız. İlgililerden ve yetkili mercilerden bizlere bu konuda yardımcı olmalarını bekliyoruz.” dedi.
Basın açıklamasına destek veren Bergama ve Dikili’den gelen pazarcı esnafının da benzeri sıkıntıları dile getirdikleri eylemde, Ayvalık İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerinde sıkı güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

ALTINOVA’LI PAZARCIDA DURUMDAN ŞİKÂYETÇİ
Basın açıklamasını yaptıktan sonra sessizce dağılan Bergama ve Dikilili pazarcı esnafına bir destek de Altınovalı pazarcılardan geldi.
Altınovalı pazarcılar yaptıkları açıklamada, Gömeç ve Burhaniye’deki pazarcıların pandemi önlemleri çerçevesinde semt pazarına girememesi nedeniyle, kendilerinin de bu ilçelerde kurulan semt pazarına giremediklerini kaydederek, yaşanan bu duruma tepki gösterdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1