EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Muhtarlar günü coşkusu

Ayvalık’ta Muhtarlar günü coşkusu
270 views
21 Ekim 2019 - 0:46

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 19 Ekim Muhtarlar Günü ilçe merkezinde gerçekleşen bir törenle kutlandı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile ‘Muhtarlar Günü’ olarak kutlanılmaya başlanılan 19 Ekim tarihi nedeniyle Ayvalık Muhtarlar Derneği tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.
Törende, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Belediye Başkanı Mesut Ergin, Muhtarlar Derneği Başkanı Yener Koşvar, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, Belediye Başkan Yardımcısı Ersan Bahar, Kent Konseyi Başkanı Halil Coşkun, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, gaziler, kurum müdürleri, daire amirler, mahalle ve köy muhtarları ve vatandaşlar hazır bulundu.
Törende konuşan Ayvalık Muhtarlar Derneği Başkanı ve 150 Evler Mahallesi Muhtarı Yener Koşvar, “Vatandaşımızın her sorununu her derdini çözmek için gece gündüz çalışan muhtarlarımız, devletimizin en ücra köşesine ulaşan elidir, kulağıdır. Bu hakkı muhtarlarımıza teslim etmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla 19 Ekim tarihini Muhtarlar Günü olarak kutlanmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, şahsım ve tüm muhtarlarım adına şükranlarımı sunarım.” dedi.
Muhtarlık kurumunun, Türk kamu yönetiminin toplumsal hayatının önemli yapı taşlarından birisi olduğunu kaydeden Yener Koşvar, “Bununla birlikte de yerel demokrasisinin en eski örneğini temsil etmektedir. Muhtarlarımız, bulundukları mahallelerde devletimizi temsil eder ve halkımız ile devlet kurumları arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Vatandaşımızın devlete ihtiyaç duyduğunda çalacağı ilk kapı muhtarlıklardır. Muhtarlık kurumu, sevinçte ve hüzünde halkımızın her zaman yanında ve hizmetindedir. Muhtarlar, milli iradenin birer temsilcileridir. Muhtarlar, halkın içinden gelen halkın seçtiği demokrasinin adeta çekirdek yöneticileridir. Bu nedenle muhtarlarımızın yönetime katılımlarının artması halkımızın isteklerinin gerçekleşmesine daha fazla katkı sağlayacaktır. Mahalle ve köy muhtarlıkları, vatandaşlarımızın hızlı ve kolay bir şekilde erişerek sorunlarını ve sıkıntılarını dile getirdikleri en yakın yönetim kademesi oldukları için kamu hizmetlerindeki rolleri çok önemlidir” diye konuştu.

“HİZMET ETMENİN EN ÖNEMLİ UNSURU HİZMET ÖNCELİĞİNİ BİLMEKTİR”
Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ise; muhtarlıkların 187 yıllık merkezi ve yerel idareyi temsil eden kurumlar arasında toplumsal barışın sağlandığı müesseselerden biri olduğunu savunarak, “Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Ayvalık Belediyesi olarak, beraber hareket ettiğimiz ve uyum içerisinde çalıştığımız muhtarlarımızı, ben mesai arkadaşlarımız olarak görüyorum. Muhtarlarımız seçildikleri mahalle ve köylerde ki durumu en iyi bilen kişiler, halkımızın talep, problem ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili makamlara arz ederek çözüme vesile olmak hususunda halkımızın en yakın yardımcıları, mahalle ve köylerde bizim gözümüz kulağımız oluyorlar. Biz de onların talepleri doğrultusunda en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. İyi hizmet iyi örgütlenmek ile olabilir. Halktan yerel yönetime uzanan silsilede muhtar bu yapının en önemli kademelerinden biridir. Çünkü halkın yönetime ulaşabildiği ilk kapıdır ilk temsil makamıdır. Bu nedenledir ki, hizmet etmenin en önemli unsuru hizmet önceliğini bilmektir. Biz bu önceliklerimi muhtar arkadaşlarımız olmadan tayin ederken zorlanırız, halkın gerekliliklerinin tespitinde sıkıntı yaşarız. Kısacası olmaları yönetimler için ne kadar önemli ise halk içinde o kadar önemlidir” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1