EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Mucit Öğrenciler Büyüledi

Ayvalık’ta Mucit Öğrenciler Büyüledi
106 views
26 Mayıs 2016 - 11:52

Ayvalık ilçesinde, 4006 TUBİTAK Bilim Fuarı kapsamında Ayvalık Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi’nin Bilişim ve Elektrik-Elektronik alanlarındaki öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan 25 adet proje okul salonunda sergilendi.
Projelerin arasında güneş enerjisi ile çalışan akıllı ev, yola adım atıldığında 5 saniye içerisinde yayaya geçit veren trafik lambaları ve uzun farları yanarken, karşıdan gelen bir aracın ışıklarını fark ederek uzun farları kısaya dönüştüren otomobil gibi prototipler sergiyi gezenlerin ilgisini çekti.
Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ve okul öğretmenleri tarafından açılan sergi ile ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Nadir Çağıl, okulun misyonu gereği bilimsel çalışmaların projelerine yansıtıldığını kaydetti.
Sergideki prototip projelerin 4-5 adetini önümüzdeki günlerde Türk Patent Enstitüsüne gönderilerek patentini almak için girişimlerde bulunacaklarını da vurgulayan Müdür Çağıl, serginin açılmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerle emeği geçenlere teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1