Balıkesir Haber Girişi: 08.04.2021 - 01:32, Güncelleme: 01.01.1970 - 02:00

Ayvalık’ta ki keçi ölümlerinin sebebinin Paraziter Enfestasyon olduğu açıklandı

 

Ayvalık’ta ki keçi ölümlerinin sebebinin Paraziter Enfestasyon olduğu açıklandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Karaayıt Kırsal Mahallesi’nde geçtiğimiz haftalarda dere kenarında telef olan keçilerin ölüm sebebinin parazit hastalıkları nedeniyle gerçekleştiği açıklandı.
Ayvalık Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Ayvalık ilçesi Karaayıt Mahallesi’nde 25 Mart 2021 tarihinde müdürlüğümüze bildirilen keçi ölümleri ile ilgili olarak zehirlenme şüphesi bulunan sürüden alınan keçi kadavraları Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne, sürünün su içtiği iddia edilen dereden alınan su örnekleri ise Çanakkale Gıda Kontrol Labaratuvarı Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.  Yapılan analizler sonucu oluşturulan raporlar incelendiğinde, dere suyunun ağır metal yönünden mevzuatlara uygun olduğu, keçilerde ise yoğun parazite rastlandığı, ağır metaller yönünden su, Rumen içeriği ve karaciğer numunelerinde tespit edilen miktarların keçiler için zehirlenmeye sebep olacak düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Gelen rapora göre keçi ölümlerinin Paraziter Enfestasyon (parazit hastalıkları) sebebiyle olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.   KEÇİLERİN İŞLETMEYE AİT PASA YIĞINLARININ ÇÖKTÜĞÜ DERE SUYUNDAN İÇMESİ NEDENİYLE TELEF OLABİLECEĞİNDEN ŞÜPHELENİLİYORDU Ayvalık’ın Karaayıt Mahallesi’nde geçimini küçükbaş hayvancılık yaparak sağlayan Fatih ve Hüseyin Kocakanat kardeşler, bölgedeki bir demir zenginleştirme tesisine ait pasa yığınlarının kuvvetli yağış ve şiddetli rüzgârlar nedeniyle çökmesi sonucunda ortaya çıkan çevre kirliliğinin ardından bölgedeki bir merada otlayan kendilerine ait yaklaşık 40 baş keçinin bu deredeki suyu içmesi sonucunda hayatlarını kaybetmiş olabileceğinden şüphelendiklerini belirtmişlerdi.   TAHLİL RAPORLARI İÇİN AYVALIK KENT KONSEYİ DEVREYE GİRMİŞTİ Kocakanat kardeşlerin keçilerin telef olma sebebinin net olarak öğrenilebilmesi için tahlil yaptırabilecek ekonomik güçlerinin olmaması nedeniyle Ayvalık Kent Konseyi devreye girerek tahlil ücretlerini ödemiş, tahlil numunelerini Ayvalık Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü aracılığıyla ilgili laboratuarlara göndermişti. SUAT SALGIN (AYVALIK)
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Karaayıt Kırsal Mahallesi’nde geçtiğimiz haftalarda dere kenarında telef olan keçilerin ölüm sebebinin parazit hastalıkları nedeniyle gerçekleştiği açıklandı.

Ayvalık Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Ayvalık ilçesi Karaayıt Mahallesi’nde 25 Mart 2021 tarihinde müdürlüğümüze bildirilen keçi ölümleri ile ilgili olarak zehirlenme şüphesi bulunan sürüden alınan keçi kadavraları Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne, sürünün su içtiği iddia edilen dereden alınan su örnekleri ise Çanakkale Gıda Kontrol Labaratuvarı Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.  Yapılan analizler sonucu oluşturulan raporlar incelendiğinde, dere suyunun ağır metal yönünden mevzuatlara uygun olduğu, keçilerde ise yoğun parazite rastlandığı, ağır metaller yönünden su, Rumen içeriği ve karaciğer numunelerinde tespit edilen miktarların keçiler için zehirlenmeye sebep olacak düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Gelen rapora göre keçi ölümlerinin Paraziter Enfestasyon (parazit hastalıkları) sebebiyle olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.

 

KEÇİLERİN İŞLETMEYE AİT PASA YIĞINLARININ ÇÖKTÜĞÜ DERE SUYUNDAN İÇMESİ NEDENİYLE TELEF OLABİLECEĞİNDEN ŞÜPHELENİLİYORDU

Ayvalık’ın Karaayıt Mahallesi’nde geçimini küçükbaş hayvancılık yaparak sağlayan Fatih ve Hüseyin Kocakanat kardeşler, bölgedeki bir demir zenginleştirme tesisine ait pasa yığınlarının kuvvetli yağış ve şiddetli rüzgârlar nedeniyle çökmesi sonucunda ortaya çıkan çevre kirliliğinin ardından bölgedeki bir merada otlayan kendilerine ait yaklaşık 40 baş keçinin bu deredeki suyu içmesi sonucunda hayatlarını kaybetmiş olabileceğinden şüphelendiklerini belirtmişlerdi.

 

TAHLİL RAPORLARI İÇİN AYVALIK KENT KONSEYİ DEVREYE GİRMİŞTİ

Kocakanat kardeşlerin keçilerin telef olma sebebinin net olarak öğrenilebilmesi için tahlil yaptırabilecek ekonomik güçlerinin olmaması nedeniyle Ayvalık Kent Konseyi devreye girerek tahlil ücretlerini ödemiş, tahlil numunelerini Ayvalık Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü aracılığıyla ilgili laboratuarlara göndermişti.

SUAT SALGIN (AYVALIK)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.