EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Gönül Yolu Köprüsü Coşkusu

Ayvalık’ta Gönül Yolu Köprüsü Coşkusu
107 views
06 Haziran 2016 - 0:51

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan Uğur’un öncülüğünde kamuoyuna sunduğu vizyon projeler arasında yer alan Ayvalık Cunda Köprüsü’nün temeli yapılan görkemli bir törenle atıldı.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un özel bir önem verdiği Ayvalık körfezinde denizin de temiz olmasını sağlayacak olan Cunda Köprüsü halka sorularak yapılan anket neticesinde Taş Eksen modeli ile hayat bulması için yapılan temel atma töreninde; Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanı sıra AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Ak Parti il ve ilçe başkan ve yöneticileri, Edremit Körfez İlçelerinin Belediye Başkanları, Belediye Meclis üyeleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin daire amirleri, Ayvalık’ta resmi kurumların daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.
Vatandaşlara çeşitli ikramların yapıldığı görkemli tören saygı duruşu ve istiklal marşının bir ağızdan okunmasıyla baladı.
Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’ta uzu yıllardır konuşulan ve hayali kurulan Cunda Adası ve Lale Adası’nı birbirine bağlayacak olan taş köprünün temelinin atılacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

kopru_boyle_olacak (1)
Gönül Yolu Köprüsü’nün Ayvalık’ın mimarisine uygun bir model olan ve Ayvalık halkının da yapılan anketlerde oyladığı taş eksenli köprü olarak inşa edilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Ayvalıklıların yıllardır düşünü kurduğu bu köprüyü inşa etmek için aylardır hummalı bir çalışma temposu içerisinde olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Başkan Gençer, Ayvalık’ta denizin ortasına kurulan balık çiftliklerinin çevreyi kirlettiğine işaret ederek, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı’dan söz konusu çiftliklerin kaldırılmasını ve yenilerinin açılmaması için TBMM’de Ayvalık’ın sesi olmasını da istemeyi ihmal etmedi.
Törende konuşan Ak Parti eski İl Başkanı ve Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı da Ayvalık’ın sadece Balıkesir’in değil, Türkiye’nin turizm açısından en önemli merkezlerinden ve doğasıyla dünyanın en güzel köşelerinden biri olduğunu kaydederek, “Balıkesir’in her bir köşesine gittiğimizde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölgelerin tamamına bir şekilde dokunduğunu, Balıkesir’in en ücra köşelerine kadar her mahallesine mutlalak ulaştığını büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Bunda da 30 Mart itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Balıkesir’in Büyükşehir olması için almış olduğu kararın da ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlamış bulunuyoruz. Balıkesir genelinde siyaset gözetmeden yapılan çalışmaların süreceğinden hiç kimsenin en ufak şüphesi olmamalıdır. Bu kapsamda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Ayvalık Belediyesi’nin Ayvalık’ta ortaklaşa yapacakları çalışmalarla bu nadide güzelliklere sahip ilçemizde çok iyi hizmetleri beraberinde getireceğine de inancım tamdır” dedi.
Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise; yıllardır konuşulan Cunda köprüsü meselesini bugün inşallah çözüyoruz. Bugün aynı zamanda geçtiğimiz Aralık ayında temelini attığımız 10 bin tonluk su deposuna da su vermeye başlıyoruz. Bu da Ayvalık için önemli bir yatırımdır” dedi.
30 Mart’ta Balıkesir’in Büyükşehir olmasının önemine işaret eden Başkan Uğur, “Balıkesir’in çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğu hepimizin malumudur. Kurulduğu ilk günden bu yana Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yapılanmasını tamamladı ve kısa sürede Balıkesir genelinde dev yatırımları yapar hale geldi. 1800’lü yıllarda yapılan çalışmalarla Ayvalık’ta da Cunda Adası’na giden Gönül Yolu nedeniyle Edremit Körfezi ile Ayvalık iç denizi arasında akıntı kesildi. Akıntının olmaması nedeniyle de zamanla Ayvalık Körfezi kirlendi. Yıldız Üniversitesi ile yaptığımız proje kapsamında iç deniz ile Edremit Körfezi denizini kavuşturacak olan köprü ile bu akıntının yeniden hayata geçmesini sağlayacağız. Böylelikle Ayvalık’ımızı hem ilçeye yakışır bir ulaşım olanağına hem de köprünün altından iç denize akacak akıntı ile denizin temizlenmesine ve eski doğallığına kavuşmasını sağlayacağız” dedi.
Ayvalık’ta yaptıkları Gönül Yolu Köprüsü’nün 300 metre uzunlukta, 20 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde olacağını kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak köprünün yanı sıra ilçeye sadece bu yıl içerisinde yapacakları yatırımın 50 milyon lirayı aşacağını kaydetti.
Ayvalık ile Cunda Adası’nı birbirine bağlayan tek yolun Gönül Yolu olmadığını bunun yanı sıra Lale Adası ile Cunda Adası arasında bulunan Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsü’nü de genişleterek modern bir hale getireceklerinin müjdesini veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, amaçlarının Ayvalık’ı turizm alanında Türkiye’nin bir numarası yapmak olduğunu da sözlerine ekledi.
Ahmet Edip Uğur konuşmasının sonunda ihaleyi kazanıp, köprüyü yapacak olan firmanın yetkilisini yanına çağırarak, normalde 6 Aralık 2016 tarihinde bitmesi öngörülen köprü inşaatının, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar tamamlanmasının sözünü aldı.
Konuşmaları ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve protokol üyeleri temel atma alanına geçerek burada dua ve tekbir getirilerek kesilen kurbanın ardından, köprünün yapılacağı alanda ilk dolgu malzemelerinin denize bırakılmasını izledi.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve beraberindeki protokol üyeleri ve kalabalık vatandaş topluluğu Cennet Tepesi’ne geçerek; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ tarafından yapımı tamamlanan 10 Bin Metrüküplük Depo ve Kanalizasyon Terfi Hattının hizmete sokulması törenine katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1