EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta engelli gazetecilerden liseli öğrencilere hayat dersi

Ayvalık’ta engelli gazetecilerden liseli öğrencilere hayat dersi
93 views
30 Kasım 2018 - 10:33

 

Balıkesir’i Ayvalık ilçesinde; engelli gazeteciler, Özel Ayvalık Lisesi’nin 9. sınıf öğrencileriyle buluşarak anlamlı bir etkinliğe imza attılar.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Okulda; Müdür Yardımcısı ve Matematik Öğretmeni İlker Karayıldız’ın öncülüğünde kurulan Şehir ve Medeniyet Kulübü’nün her hafta Çarşamba günleri düzenledikleri, ‘Çarşamba Söyleşileri’ adını taşıyan etkinlikte, 124 liseli öğrenciyle bir araya gelen engelli gazeteciler Suat Salgın ve Namık Tuncel; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde anlamlı bir etkinlikte buluştu.
Okulun konferans salonunda gerçekleşen söyleşide; ortopedik engelli Suat Salgın ve görme engelli Namık Tuncel’in engellilerin sorunları ve toplumdaki yerine ilişkin açıklamalarını adeta can kulağıyla dinleyen öğrenciler, etkinlik sırasında engellilikle ilgili empati kurabilmek adına gözlerini kalın bantlarla kapatıp, tıpkı bir görme engelli gibi yürümeye de çalıştılar.
Etkinlikte konuşan Medya Ayvalık’ın görme engelli muhabiri Namık Tuncel, Türkiye genelinde 17 adet görme engellilere eğitim veren okulun bulunduğunu belirtti.
25 yaşında genç bir turist rehberiyken, trafik kurallarına uymayan bir sürücünün kendisine çarpması sonucunda görme engelli olarak kaldığını anlatan Tuncel, “Türkiye genelinde İŞKUR, 28 bin adet engelliyi çeşitli işlere yerleştirmek istiyor. Ancak İŞKUR, istihdam etmek istediği engellilerin eğitim almış olmaları şartını öne sürüyor. Ama ülkemizde ne yazık ki engellileri eğitim veren okul sayısı bir elin parmakları kadar az. Düşünün Ayvalık’ta bile 60 civarında okul var ama Türkiye genelinde görme engellilere eğitim veren okul sayısı sadece 17 adetten ibaret. Diğer engel gruplarında da bu sayı aynı şekilde son derece düşük. Maalesef sizlerin aldığınız eğitimleri, bir engelli olarak bizler alamıyoruz“ifadelerini kullandı.
Bir görme engellinin güncel hayatta yaşadığı sorunları öğrencilerle empati uygulamaları yaparak anlatan Namık Tuncel, engellilere yardım amacıyla cadde ve sokaklarda satışa sunulan dergilerden elde edilen gelirlerin kesinlikle engellilere ulaşmadığını savundu. Duyarlı insanların engellilere yardım amaçlı bu tür dergileri satın almaları halinde, aslında engellileri kullanıp, onların sırtından para kazananlara kazanç sağladığını ifade eden Tuncel, vatandaşların kesinlikle yollarda engelliler yararına satışa sunulduğunu iddia edilen bu tür dergi ve gazetelere itibar etmemelerini istedi.

“GAZETECİLİĞE MERHUM GAZETECİ-YAZAR UĞUR MUMCU’NUN TEŞVİKİYLE BAŞLADIM”
Etkinlikte konuşan ulusal ve yerel yayın yapan 18 medya kurumunun Ayvalık temsilcisi gazeteci Suat Salgın ise; uzun yıllar esnaflık yaptıktan sonra gazetecilik sektörüne merhum Uğur Mumcu’nun teşvikiyle girdiğini anlatarak, bu meslekte geçen 12 yılını kısaca özetledi.
Toplumda her bireyin engellilerle birlikte yaşadığını ve toplumun her katmanında engellilerin var olduğunu aktaran Salgın, “Engelliye acınmamalıdır. Çünkü engelli acınacak insanlar değildir. Acımak yerine engelliye fırsat verilmelidir. Fırsat verildiğinde başarılı olamayacak engelli yoktur. Engelliler hayatın her alanında var olduğu gibi, iş dünyasında da farklı meslek kollarında engellileri görebilmek mümkündür. Benim gazetecilik gibi zor bir meslekte var olmayı istemdeki sebeplerden biri de; özellikle de bir engellin gazetecilik gibi meşakkatli bir işin üstesinden gelebileceğini topluma ispatlayabilmekti. Çok şükür 12 yıldan bu yana bu meşakkatli ve kutsal mesleği en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum” dedi.
Özel Ayvalık Temel Lisesi Müdür Yardımcısı ve okulun matematik öğretmeni İlker Karayıldız söyleşinin ardından Suat Salgın ve Namık Tuncel’e üzerinde okulun ambleminin bulunduğu şık birer kupa hediye ederek teşekkür etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1