EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalıkta Demokrasi Güçlerinden Teröre Sert Tepki

Ayvalıkta Demokrasi Güçlerinden Teröre Sert Tepki
97 views
15 Mart 2016 - 11:52

Ankara’da gerçekleşen ve 37 masum vatandaşın hayatını kaybedip, 125 kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden bu saldırıya ilk sert tepki, KESK’e bağlı Eğitim Sen Ayvalık Temsilciliği öncülüğünde, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şubesi, Emek Partisi, HDP, ÖDP İlçe Başkanlıkları, Birleşik Haziran Hareketi gibi kuruluşların oluşturduğu Demokrasi Güçleri Platformu’ndan geldi.

Saat 17.30’da ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen platform üyeleri adına hazırlanan basın açıklamasını Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ayvalık Şube Başkanı Vedat Tekten tarafından seslendirildi.

Açıklamada, “Dün Ankara’nın merkezinde, herkesin gözü önünde bir kez daha acımasız bir saldın yaşanmış, resmi açıklamalara göre 37 kİşi hayatını kaybetmiş, 125 kişi yaralanmıştır. Bizler Ayvalık’taki demokrasi güçten olarak Ankara’da gerçekleştirilen bu saldırıyı her kim yaparsa yapsın lanetliyor, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada, “10 Ekim 2015, 17 Şubat 2016 ve son olarak 13 Mart 2016 tarihlerinde, son beş ay içinde sadece Ankara’da patlatılan bombaların ve kaybedilen 169 canın ölümüne, yüzlerce canın yaralanmasına ve hatta sakat kalmasına neden olanlar, iç ve dış politikada benimsedikleri savaş ve şiddet politikaları nedeniyle bütün ülkeyi açık hedef haline getirenlerdir. Aylardır televizyon ekranlarında Türkiye’nin ne kadar “büyük ve güçlü” bir ülke olduğundan bahsedenlerin, göz göre göre yaşanan böylesi saldırılan önlemek yerine, olayların hemen arkasından jet hızıyla ‘yayın yasağı’ getirmesi, siyasi sorumluluğu gizlemeye ve halkın doğru haber almasını engellemeye çalışması dikkat çekicidir. Ülkeyi yönetenlerin halka yönelik her saldın sonrasında benzer açıklamalar yaparak siyasi sorumluluktan kaçınması mümkün değildir” denildi.

“TÜM SORUMLULAR İSTİFA ETMELİDİR”

Vedat Tekten seslendirdiği açıklamada, “Ankara’da daha önce yaşanan saldırıların ve İstanbul Sultanahmet saldırısının üzerindeki sis perdesi henüz tam olarak aralanmamışken, siyasi iktidarın doğrudan halka yönelik olarak gerçekleştirilen bu saldırıları kendisi için fırsata çevirerek, iç ve dış politikada baskı ve şiddet hazırlıklarının gerekçesi yapması hiç kimse açısından şaşırtıcı olmayacaktır. Özellikle 7 Haziran seçimleri sonrasında  ‘Ya başkanlık ya kaos’ anlayışı üzerinden, en temel hak ve özgürlüklere yasaklar getiren, benimsenen yanlış politikalar ile bütün ülkeyi saldırı ve katliamların hedefi haline getirenlerin, yaşanan ölümlerden sorumlu olmadığı düşünülemez. Yıllardır izlenen yanlış iç ve dış politikalar nedeniyle Türkiye’yi hızla Irak ve Suriye haline getirmeye çalışan AKP hükümetinin, bir ülkenin başkentinde beş ay içinde üç büyük saldırının gerçekleştirilmesini engelleyememenin verdiği siyasi sorumluluk gereği istifa etmesi gerektiği açıktır. Ankara Kızılay’da gerçekleştirilen saldırıda ihmali bulunan, İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü başta olmak üzere tüm sorumlular derhal görevden alınmalı, halkının can güvenliğini sağlamaktan aciz olan, attığı her adımda daha fazla acı ve gözyaşı yaratmaktan başka bir işe yaramayan hükümet derhal istifa etmelidir” ifadelerine yer verildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1