EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Cunda Mübadele Günleri Başladı

Ayvalık’ta Cunda Mübadele Günleri Başladı
115 views
23 Mayıs 2016 - 11:54

Ayvalık ilçesinde, 93 Yıl önce köklerinden sökülerek farklı dünyalarda yaşamaya zorlanan insanların hikâyelerinin gözler önüne serildiği ‘Cunda Mübadele Günleri’ başladı.
Alibey (Cunda) Adası Kalkındırma ve Koruma Derneği ile Ayvalık Belediyesi tarafından ilçenin tarihi ve doğal güzellikleriyle turizm alanında cazibe merkezi konumundaki Alibey Adası olarak bilinen Cunda Adasın’da başlayan Mübadele Günleri; mübadele mutfağı, mübadele üzerine söyleşilerle start aldı.
Müzik ve sanat etkinliklerinin yer aldığı organizasyonun ilk gününde Eski Karakol Binası’nda Fotoğraflar ve Eşyaların yer aldığı sergi ile Cumhuriyet Caddesi’nde Sanat Sokağı açılışının yanı sıra Cunda Kültür Merkezi’nde söyleşi ile devam etti.
Türk Tarih Profesörü İlber Ortaylı, Selanik Müzik Yüksek Okulu’ndan Akademisyen Dr. Nikos Livadaras ve Tarih araştırmacısı Lekakis Efthimios’un konuk olduğu söyleşi sonrasında Ömer Asan’ın hazırladığı ‘Mübadele-Kardeş Nereye?’ ve Tahsin İşbilen ile Işın Turgut’un hazırladığı ‘Benim Giritli Limon ağacım’ adlı belgesel gösterimi yapıldı.
Profesör Ortaylı’ya yoğun ilgi
Düzenlenen organizasyonun Cunda Kültür Merkezindeki söyleşi etabına konuşmacı olarak katılan ünlü Türk Tarih Profesörü İlber Ortaylı’ya vatandaşların ilgisi ise yoğun oldu.
İran’dan özel olarak Ayvalık’a gelen Ortaylı’yı; söyleşiye katılan Girit, Saroz ve Midilli Adası’nda gelen Yunanistanlı konukların yanı sıra yaklaşık 400 katılımcı ilgiyle dinledi.
Mübadelenin Girit ve Midilli’nin yanı sıra Ayvalık’ın ortak bir sorunu olduğunu kaydeden Prof. İlber Ortaylı, mübadele döneminden bu yana Ege’nin iki yakasında yaşanılan sosyolojik olumsuzluk ve değişimler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
Cunda sahilinde Girit’ten gelecek Ross Daky ve Kelly Toma ile Yar Aman’ın konseri ile ilk gün etkinlikleri sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1