EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta CHP’li Kadınlardan ‘Bahriye Üçok’ Açıklaması

Ayvalık’ta CHP’li Kadınlardan ‘Bahriye Üçok’ Açıklaması
58 views
07 Ekim 2016 - 10:40

Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Kadın Kolları yazılı bir açıklama yaparak, 6 Ekim 1990 yılında uğradığı hunharca bir terör saldırısı sonucunda hayatını kaybeden eski senatör Doç. Dr. Bahriye Üçok’un 26. ölüm yıldönümünde anarak, uyarıcı mesajlar verdi.

CHP Ayvalık İlçe Kadın Kolları Başkanı Şerife Tezkaçan tarafından yapılan ve ‘Bahriye Üçok’u Anıyoruz’ başlığıyla yapılan açıklamada, “Bahriye Üçok; 1919 yılında Trabzon’da doğdu. İlkokul ve Ortaokulu Ordu’da okuyan Bahriye Üçok, Liseyi Kandilli Kız Lisesinde okudu. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde Ortaçağ Türk İslam Tarihi Bölümünden okurken, aynı zamanda Devlet Konservatuvarı Opera bölümüne de devam etti ve bu bölümü de bitirdi. Daha sonra Samsun ve Ankara’da 11 yıl Lise öğretmenliği yaptı. 1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi oldu. Aynı zamanda bu fakültenin ilk kadın öğretim üyesidir. İslamdan Dönenler, Yalancı Peygamberler ve İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar adlı eserleri bulunan Bahriye Üçok; 1957 yılında Doktor, 1964 yılında’ ‘İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” çalışmasıyla Doçent olmuştur. Arapça ve Farsçayı iyi derecede bilen Üçok, Kuran-ı Kerime bağlı kalarak islam dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörü ile yorumladı. Bu nedenle 1960’lı yıllardan itibaren tehditler almaya başladı. 1971 yılında Senatör seçildi ve böylelikle aktif siyasi yaşama atılarak,5 yıl boyunca Cumhuriyet Senatosu Divan Üyeliği yaptı. Daha sonra siyasi tercihini CHP den yana kullanan Bahriye Üçok 1977 de CHP’ne katıldı. 12 Eylülden sonra kurulan Halkçı Partinin 1983’te Kurucu Üyesi oldu ve bu partiden Ordu Milletvekili olarak TBMM’ne girdi. 1986’dan itibaren Sosyal Demokrat Halkçı Parti üyesi oldu ve 1990 Eylül’ünde bu partinin Parti Meclisi Üyesi seçildi. Kasım 1988 televizyonda katıldığı bir açıkoturumda İslam Dini üzerine yaptığı açıklamalardan sonra çok daha fazla tehdit almaya başladı” ifadeleri yer aldı.
Açıklamada, “Laikliğin savunucusu İlahiyatçı’ denilen Bahriye Üçok,6 EKİM 1990 günü Çankaya’daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan, göndericisinin İlmi Araştırmalar Vakfı göründüğü kitap paketini 16.30 da aldıktan sonra; kapısının önünde paketi açmaya çalışırken içine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. Ancak ameliyata bile alınamadan 71 yaşında hayatını kaybetti. Cinayeti İslami Hareket adlı bir örgüt üslendi. Cumhuriyet Gazetesini arayan örgüt ‘İslama sınır koyanları öldürmeyi borç bildiklerini’ belirtti. Bahriye Üçok katledildiği günlerde partisi için laiklik raporu hazırlamaktaydı. Üçok katıldığı toplantılarda sık sık Laiklik, Kadın Hakları ve İrtica tehlikesi üzerinde durmuştur” denildi.
CHP Ayvalık İlçe Kadın Kolları Başkanı Şerife Tezkaçan yaptığı açıklamada, “Bu anlatılanlardan da görüyoruz ki CHP’li kadınlar olarak sık sık vurguladığımız gibi, ülkemizde laiklik özellikle kadınlar için hayati önem taşımaktadır. Laiklik kadınlar için toplumda var olmaktır, Laiklik kadının renkli giyinebilmesidir, Laiklik kadının özgürce sokakta dolaşabilmesi, giydiği kıyafetten dolayı tekme yememesidir, Laiklik kadının toplumda dişi değil kişi olarak görülmesinin teminatıdır ve işte tam bu nedenlerden dolayı, Atatürk düşmanlarının, karşı devrimcilerin ortak paydasında ‘din tüccarlığı’ ve ‘Laik Kadın’ a alerji vardır. Kadın ha bire doğursun, hamileyken sokağa çıkmasın, kahkaha atmasın, parklarda okullarda kızlı-erkekli oturmasın, sussun, haddini bilsin iş aramasın ki işsizlik artmasın… Bunları söyleyenlerin ortak özelliği ise ‘anti laik’ olmalarıdır. Laiklik, anti laiklerin söylediği gibi dinsizlik değil, aksine ülkemizde her dinden kişinin dininin gereğini özgürce yerine getirebilmesinin güvencesidir. Laiklik; kadındır. Yobazlığın panzehiri laik kadınlardır. Biz CHP’li kadınlar Atatürk önderliğinde Cumhuriyet ve laiklikle kazandığımız haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Özellikle ‘Laiklik ve Kadın Hakları’ üzerine yazıları ve söylemleri olan ‘Laikliğin Savunucusu İlahiyatçı’ denilen aydın din bilgini Doç. Dr. Bahriye Üçok’u ölümünün 26. yılında sevgi, saygı, rahmet minnet ve kaygıyla anıyoruz. Cinayeti işleyenleri, azmettirenleri ve çeyrek yüzyıldır aydınlatmayanları da şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1