EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Bu Yıl Balık Avlanma Sezonu Bekleneni Veremedi

Ayvalık’ta Bu Yıl Balık Avlanma Sezonu Bekleneni Veremedi
152 views
15 Mart 2016 - 13:13

 

Ayvalık ilçesinde bu ay sonunda sona erecek lan balık avlanma sezonunun geçimini balıkçılıktan sağlayan vatandaşlar için bekleneni vermediği belirtildi.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de sofraların en önemli besini balığın avlanma oranının geçtiğimiz yıllara nazaran yarı yarıya düştüğünü savunan balıkçılar, bu durumun en büyük nedeninin olumsuz hava koşullarının yanı sıra balıkçılıkta Avrupa kriterlerine uyulmaması olduğunu savundu.

Denizlerdeki balığın azalması sonrasında balık fiyatlarının yüzde yüze varan rakamlara ulaşması sonucunda ise tüketiminin de ciddi oranda azaldığına işaret eden Ayvalıklı balıkçılar söz konusu azalışın daha da yükselmesi halinde yakın gelecekte balığı sadece akvaryumlarda görebilmekten endişe ettiklerini dile getirdiler.

Normal şartlarda balığın en bol ve en lezzetli zamanı olarak nitelendirilen bu günlerde,

Balıkçı tezgahlarının çoğunlukla boş olduğu gözlenen Ayvalık’ta, balıkçı tekneleriyle avlanarak, avladıkları balıkları satışa sunan küçük balıkçıların da sandallarında balık çeşitlerinin gözle görülür bir şekilde azalması ise dikkatlerden kaçmıyor.

Bu yıl Türk kara sularında balık oranı oldukça düşerken, komşumuz Yunanistan’ın Midilli arasında ise tam bir bolluk yaşandığına işaret eden Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İsmail Güran, bu durumun en büyük sebebinin ise bilinçsiz avlanma ve Avrupa Birliği kriterlerine uyulmaması olduğuna işaret etti.

Türkiye’de balık avlanma yasaklarının yanlış dönemlerde yapıldığını savunan İsmail Güran, “Bir AB ülkesi olan komşumuz Yunanistan’da, bizim avlanma yasağında olduğumuz dönemlerde balık avlamak serbest. Mesela şu anda balığın en havyarlı olduğu dönemdir. Yani balığın yumurtlama dönemi. Şu anda Türkiye’de balık avlanmasının yasak olması gerekirken, biz avlanıyoruz. Bunun dışında 1 Mayıs’ta bizde gırgırla avlanma yasağı başlarken, AB ülkesi olan Yunanistan’da bu serbest. Çünkü o dönemlerde balık havyarını dökmüş durumda ve avlanacak hale gelmiş durumdadır. Lafı geldiğinde AB uyum yasalarından bahsediyoruz ama o zaman iş balığın avlanma dönemine geldiğinde neden AB kriterlerine uymuyoruz?” diye sordu.

Ege Denizi’nde inanılmaz bir oran yükselen göçmen kaçakçılığı yüzünden güvenlik güçlerinin denizlerde devletin belirlediği ışık voltajının çok çok üzerinde voltajlarla avlanan büyük balıkçı gırgırlarını denetlemekte zorlandığını savunan Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İsmail Güran, “Bunun dışında mesela hamsi balığında olan kota sisteminin Sardalya balığında da olması gerekiyor. Örneğin bir balıkçı gırgırının denize açıldığında yasal olarak sağlayacağı avlanma oranı 400 kasa ile sınırlıdır. Ama ülkemizdeki gırgırlar bu 400 kasayı kat be kat aşıyor” dedi.

Ayvalık’ta 600 civarında küçük balıkçı teknesinin bulunduğunu belirten İsmail Güran, Gırgır balıkçılığında 22 metreden az olmamak üzere avlanma serbestliği var. Oysa bize göre gırgırların 22 metreden daha derinlerde olması gerekiyor. Mesela Edremit Körfezi’nde radarla avlanma serbest, ışıklı avcılık yasak. Oysa bize göre Edremit Körfezinde radarla balık avını bile yasaklanmalıdır. Çünkü Edremit Körfezi bir akvaryumdur. Bu akvaryum korunmalıdır. Zaten böyle giderse yakında balığı millet olarak akvaryumdan başka hiçbir yerde göremeyecek duruma geleceğiz” diye konuştu.

Güran, Ayvalık’ta balık sezonunun bir önceki yıllara nazaran ekonomik anlamda çok kötü olduğunu da sözlerine ekledi.

BALIK SATICILARI SEZONDAN MEMNUN DEĞİL

Öte yandan Ayvalık’ta Kardeşler Balıkçılık firmasının sahiplerinden Hüseyin Topçu, ilçe genelinde olumsuz hava koşulları nedeniyle avlanma sezonunun biraz daha kısa sürdüğünü belirterek, “Şu anda sadece bizim bölgemizin balıkları olan sardalye, kupa gibi balıkları tezgahımıza koyabildik. Bu yıl geçtiğimiz yıllara nazaran bizim balık avlarımız biraz daha iyi geçti diyebilirim. Ama tabiî ki çeşit olarak bir uskumru yada palamut gibi balıkları avlayamadık. Umarım bundan sonraki sezonlar ekmeğini balıkçılıktan sağlayan meslektaşlarımız için daha iyi olur inşallah” diye konuştu.

YUNUS BALIKLARINDAN DERTLİLER

Ayvalıklı balıkçılardan Özkan Kalkan ise bir ay sonra kapanacak olan avlanma mevsimi ile kıyaslandığında geçtiğimiz yılların daha bereketli olduğunu belirterek, “Her geçen yıl avlanma bölgemizde yunus balıklarının sayısı artıyor. Yunus balıkları ağlarımıza takılan balıklara saldırıp ağlarımızı parçalıyor. Bu yüzden de her balık avlanma sonrasında ya ağlarımızı yenilemek zorunda kalıyor yada parçalanan ağlarımızın onarımı için ciddi masraflar yapmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Ayvalık’ta seyyar balıkçılık yapan Güner Kazmacı ise bu yıl balık sezonunun kendisi gibi seyyar balıkçılar için çok kötü geçtiğini vurguladı.

Balığın kasasını ‘manav’ olarak adlandırdıkları toptancılardan 60 liraya satın alıp, kilosunu 5 liraya sattıklarını anlatan Kazmacı, “Bizim sandalımız yada balık ağlarımız yok. Biz balığı manavlardan alıyoruz. Bu yıl 12 kiloluk balık kasalarını 50 ile 60 liradan satın alıp bu aldığımız balıkları kilosunu 5 liradan satmak zorunda kaldık. Bugün en ucuz sigaranın fiyatı 6 buçuk lira biz ise 5 liradan satıyoruz. Tüm gün çabalamamıza rağmen evimize bir ekmek götürebilirsek bu bizi mutlu edecek ama çoğu zaman evimize bir ekmek bile alamadan gidebiliyoruz.” diyerek adeta dert yandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1