EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Boed Üyesi Engellilerin ‘Yok Sayılma’ Tepkisi

Ayvalık’ta Boed Üyesi Engellilerin ‘Yok Sayılma’ Tepkisi
113 views
11 Mayıs 2016 - 10:38

Ayvalık ilçesinde, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda ilçedeki engellilerin büyük bir kısmının üyesi olduğu Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezi’ne, hafta nedeniyle düzenlene törende söz hakkı vermemesine BOED Genel Başkanı Güler Çapraz yaptığı açıklamayla sert tepki gösterdi.
Genel Başkan Buyruk yaptığı açıklamada, “Biz BOED olarak hiçbir çıkar gözetmeksizin tamamen gönüllü olarak Ayvalıklı engellilere hizmet vermekteyiz. Verdiğimiz bu hizmet sayesinde de Ayvalık Belediyesi ile kamu birimlerinin de yüklerini hafifletmiş olduğumuza inanıyoruz. Bu yüzden de tamamen gönüllü olarak verilen bu hizmete küçücükte olsa bir teşekkür beklerken, Engellilerin hatırlandığı bu haftada engelli düşüncelerin engeline takıldık.” dedi.
“YOK SAYILDIK”
Güler Çapraz yaptığı açıklamada, “Siyaset üstü olması gereken bir çok sivil toplum kuruluşunun günümüzde bazı siyasi partilerin güdümünde hareket etmesi nedeniyle Ayvalık’ta gerçekten hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamasına rağmen derneğimiz bünyesindeki engellilerimiz, ilçemizde düzenlenen Engelliler Haftası töreninde yok sayılarak, söz hakkımız elimizden alındı. Buna gerekçe olarak da, ‘Törende Ayvalık Belediye Başkanı da konuşmayacak, dernek başkanı da konuşmasın ve polemik olmasın’ denildi. Engelliler Haftasında neyin polemiğinden korkuldu?” diye sordu.
Derneğin 1998 yılından bu yana her yıl 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda ilçe merkezinde düzenlenen törenlerde adeta ev sahibi konumunda olduğunu hatırlatan BOED Genel Başkanı Güler Çapraz, “Buna rağmen derneğimiz bünyesindeki engellilerin yok sayılarak söz hakkı bile tanınmaması; en büyük engelin , engelsiz bireylerin düşüncelerindeki engeller olduğunu düşünüyoruz. Engelliler Haftası Kutlu olsun. Engelsiz bir dünya dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1