EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Balık Çiftlikleri Sorununa Başkan Kayaalp El Attı

Ayvalık’ta Balık Çiftlikleri Sorununa Başkan Kayaalp El Attı
110 views
10 Haziran 2016 - 11:37

Hakan Kayaalp bölgenin turizm gelirlerinin artması ve körfezin temizlenmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte yoğun bir tempo ile çalıştıklarının altını çizerek, “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Edip Uğur, Ayvalık’ımız başta olmak üzere Edremit Körfezi bölgesine çok büyük yatırımları hayata geçirmektedir. Yapılan bu yatırımlarda en önemli yeri ise ekolojik anlamda doğal dengeleri olumsuz yönde etkileyen çevresel faktörler almaktadır. Örneğin; Ayvalık ile Cunda Adası’nı birbirine bağlayan Gönül Yolu’nun kaldırılarak yerine Ayvalık tarihi ve kültürel dokusuna uygun köprü yapımı inşaatı tüm hızıyla sürmektedir. Yaklaşık 10 milyon liralık bu dev yatırımla köprünün Edremit Körfezi ile Ayvalık Körfezi’ni buluşturmak ve böylelikle de deniz sirkülasyonu sağlanarak, iç denizin temizlenmesi ve yeniden deniz dibi canlı hayatının Ayvalık Körfezi’nde vücut bulmasına öncü olmak amaçlanmıştır. Görüldüğü gibi Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz, il genelinde çevreye zarar verebilecek her türlü olumsuzluklara karşı dev yatırımlar yaparak doğayı ve çevreyi korumaya çalışmaktadır. Ayvalık’ta kurulması planlanan Balık Çiftlikleri’nde de yer seçimleri yanlış yapılmıştır. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için de ilgili bakanlıklarımıza konuyu rapor halinde sunarak, söz konusu balık çiftliklerinin kaldırılması için gerekli girişimleri yapacağız” ifadelerini kullandı.

KAYAALP
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın coğrafi olarak Türkiye’nin en büyük en güzel yaşam alanlarından biri olduğunu kaydeden Başkan Kayaalp, “Bölgenin eşsiz güzellikteki koylarını işgal eden, deniz ekolojisine ve kalitesine zarar veren balık çiftliklerinin kaldırılmaması ve yenilerinin kurulmasına izin verilmesi bölgenin turizm potansiyelini ve ilçemizin UNESCO Dünya Mirasına girme yolundaki çabalarını da doğal olarak olumsuz etkileyecektir. Bu durum, doğal ve arkeolojik sit alanlarıyla Ayvalık Adaları Tabiat Parkını da Tabiat Parkını da olumsuz yönde etkileyecektir.” dedi.
Başkan Kayaalp, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çeşitlilik Çalışması Final Raporuna göre; Edremit Körfezi ve Ayvalık Adalar Tabiat Parkı içinde bulunan Balık Adası olarak adlandırılan mevkide; Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın etki alanı içinde bulunan Çiçek Adası çevresinde tam bir açık deniz özelliği taşımaması ve balık çiftliğinin bulunacağı koordinatların doğusu-batısı-güney ve kuzeyinde ana kara parçalarının yer alması nedeni ile söz konusu çiftliklerin bölgede kurulmasının yanlış olduğunu da sözlerine ekledi.

kayaalp_site_yoneticilerinden_bilgi_aldi (3)

UZMANLARDAN KAYAALP’İN AÇIKLAMALARINA DESTEK
Öte yandan konuyla ilgili araştırma yapan birçok çevre mühendisi de Ak Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp’in açıklamalarına destek veren açıklamalarda bulundu.
Açık sularda kafesler ile balık üretimi ve yetiştiriciliği yapılacak yerlerde yer seçimi için su derinliği ve suyun sirkülasyon yenileme kapasitesinin çok önemli olduğu, bunun sebebinin balık kafeslerinin hareketi kısıtlı ve sığ sularda lokal kirliliğe yol açabilme potansiyeli olduğunu çevre uzmanları, “Derinliğin ve su hareketinin uygun olduğu yerlerde üretim yapmanın çevresel etkileri minimize edeceği, doğru alan seçiminin yapılmadığı kapalı ya da yarı kapalı koylardaki balık çiftliklerinin deniz taban tahribatına ve su kalitesinin bozulmasına neden olabileceği, özellikle su sirkülasyonunun az ve denizin sığ olduğu kapalı ve yarı kapalı koylarda faaliyet gösteren balık çiftliklerinin denizsel ekosistemde sorun yarattığı, su sütunu ile sedimentte değişimler oluşturduğunun çeşitli çalışmalarla ortaya konulduğu, balık çiftliklerinden kaynaklanan ve doğrudan deniz ekosistemine bırakılan yenmemiş balık yemleri, balık dışkıları, mukus ve ölü balıkların da organik kirlenme yaratabildiği, yine çevredeki deniz yosunları ve mercanların olumsuz etkilendiği, balık ölümleri ve aşırı alg üremesinin görülebilecektir. Örneğin ‘Posidonia Ocenica’ bitkisinin Akdeniz kıyı ekosistemi için anahtar tür olarak tanımlanan, ekolojik yönden son derece önemli bir deniz çiçeklisi olduğu, bu türün oluşturduğu deniz çayırlarının kendi içinde çok sayıda yaşam birlikleri barındıran hassas yaşam alanı olup ayrıca kendisi gibi tehlike altında pek çok türe de barınak sağladığı, diğer taraftan posidonia çayırlarının bulundukları alanın çevresel kalitesinin de bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Posidonia çayırlarının kıyılarımızda kapsadığı alanın daralmasına neden olan etmenlerden birinin de çayırların üzerine ve yakınına kurulan balık çiftlikleri olduğu, ayrıca su ürünleri yetiştiriciliğinde antibiyotik, parasitisit, hormon, uyuşturucu (anestezik), çeşitli pigmentler, mineraller ve vitaminlerin balıkların direnç kazanması ya da iyileşmesi amacıyla zaman zaman kullanıldığı, yeme katılan antibiyotiklerin çoğu balık tarafından absorbe edilmediği ve dışkıyla birlikte değişmeden dışarı atılabilecektir. Kullanılan antibiyotiğe bağlı olarak ilaçların yüzde 60-80’lik kısmının değişmeden ortama bırakılabildiği, balık çiftliklerinin yarattığı çevresel olumsuz koşulların mevsime göre değişkenlik göstermesinin diğer bir olgu olarak kendini göstermektedir. Belirli bir koy veya körfezde faaliyet gösteren balık çiftliklerinin sayısı ve kapasitelerinin çevresel kalite açısından çok önemli olduğu, su sirkülasyonunun kısıtlı olduğu koylarda çiftliklerin bileşik etkisinin tek başlarına olan etkilerinin toplamından daha kritik olabildiği, bu koşullarda koy veya körfezin taşıma kapasitesinin önem kazandığı, bir gerçektir” açıklamasında bulundular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1