EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Balık Adası’nda kaçak tarihi eser kazısı yapılıyor

Ayvalık’ta Balık Adası’nda kaçak tarihi eser kazısı yapılıyor
900 views
07 Ekim 2019 - 6:49

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin 22 adasından biri olan Balık Adası’nda kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından yasa dışı tarihi eser kazılarının yapıldığı ortaya çıktı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin 22 adasından biri olan Balık Adası’nda kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından yasa dışı tarihi eser kazılarının yapıldığı ortaya çıktı.

Ada’nın kıyısında tekneleriyle balık avlayan amatör balıkçılar tarafından fark edilen tarihi eser kazısını yapanların antik çağlardaki Pordoselene Uygarlığı’na ait lahit ve taşları gün ışığına çıkardıkları gözleniyor.
Bazı balıkçıların “Tavşan Adası” olarak da isimlendirdiği Balık Adası’ndaki tarihi eser kazısının Balıkesir Müzeler Müdürlüğü’nden alınmış bir izni olmadığı öğrenilirken, Ayvalık Adaları’ndaki bu tür kazıların geçmişte de gizlice yapıldığı savunuluyor.

BÖLGE TARİHİ UYGARLIKLARA EV SAHİPLİĞİ YAPMASIYLA BİLİNİYOR
Balık Adası’nın bulunduğu coğrafi konum, antik Pordoselene Uygarlığı’nın kalıntılarını taşıyor.
Ayvalıklı merhum Yazar Ahmet Yorulmaz’ın kitaplarında da yerini alan bu bölgeyi kapsayan Lale Adası’nda ki; Turizm Otelcilik, Ticaret Meslek Lisesi ile Denizcilik Meslek Lisesi’nin denize bakan kısmında bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2. derecede Antik Kent olduğu açıklanan kayalık alanda bulunan M.Ö. 330’lu yıllara ait olduğu savunulan tarihi bir kitabe de kayıplara karışmıştı.
Üzerinde Roma dönemine ait Latince harflerin bulunduğu yaklaşık 100X40 ebatlarındaki kitabenin kim ya da kimler tarafından yerinden söküldüğü ise öğrenilemezken, söz konusu yazıtın 2010 yılında ‘Ayvalık Tarihi Molozlar Altında’ başlıklı haberimizdeki fotoğraflar da ise Ayvalık’ın tarihi bir değerinin daha yitirdiğinin kanıtı olarak arşivlerdeki yerini almıştı.

ANTİK KAYALIKLARINDA BULUNDUĞU BU BÖLGE TBMM GENEL KURULU’NDA CHP VE AK PARTİ’Yİ KARŞI KARŞIYA GETİRMİŞTİ
2010 ile 2012 yıllarındaki bu haberlerimizin ardından dönemin CHP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı konuyu TBMM’ye taşımış ve konuyla ilgili de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, bölgenin2. derecede Antik Kent olduğunu açıklamıştı. SUAT SALGIN (AYVALIK)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1