EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Arıtma Sorununa Kayaalp’ten İlk Neşter

Ayvalık’ta Arıtma Sorununa Kayaalp’ten İlk Neşter
91 views
10 Haziran 2016 - 11:24

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Engürü Sitesi Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Uslu’nun organizasyonu ile Ayvalık Sahilkent Mahallesindeki yaklaşık 6 bin konutu temsil eden 30 site yöneticisi, Adalet Kalkınma Partisi Ayvalık İlçe Teşkilatı Başkanı Hakan Kayaalp, Gençlik kollarından Murat Ustalı ve Elektroflokülasyon Prosesli Atık Su Arıtma Tesisinin İşletme Müdürü Deniz Tosun ile birlikte; arıtma tesisinin yeni yer tespitinin yapılması ve yerinin değiştirilmesi konusunda istişare toplantısı yapıldı.
Toplantuıda; site yöneticileri, bir önceki dönem Ayvalık Belediyesi’nin ilçenin en büyük eksikliklerinden biri olan atık su arıtma sorununu çözmek adına, Engürü Sitesi’nde Atık Su Arıtma Tesisini Yap-İşlet Devret modeliyle Koçoğlu İnşaat firmasının finansörlüğüyle yaptırıldığını hatırlattı.
Söz konusu tesisin, Ayvalık’ın kanalizasyon ve atık su sorununu kökten çözecek bir proje olduğu iddiasıyla yapıldığının vurgulandığı toplantıda; Arıtma tesisinin kapalı bir sistemle çalışması nedeniyle ‘Çevreye Koku Yaymayacak’ sözünün eski Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen tarafından verilerek bölgede yaşayan insanlara herhangi bir rahatsızlık vermeyeceği taahhüdünde bulunduğu ifade edildi.
Ancak verilen söze rağmen Arıtma Tesisinin hizmete girdiği ilk günden bu yana koku sorununun arıtma binası çevresindeki yerleşimleri bulunan kat maliklerinin en büyük sorunu haline geldiğinin vurgulandığı toplantıda; özellikle Sahilkent Mahallesinde yaşayan insanların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hürriyetini kısıtlandığını ve bu kısıtlamaların da halen daha sürdüğü belirtildi.
Ayvalık Belediyesi’nin Hasan Bülent Türközen başkanlığında Ayvalık’ın en önemli sorununun çözümlenmesi için yaptırdığı arıtma tesisinin yer seçiminin büyük bir hata olduğunun vurgulandığı toplantıda; arıtmanın yer seçiminde şehir planlamacıları ve diğer yetkin meslek adamlarının görüşü alınmadığı gibi bir çevre etkileşim araştırması yoluna da gidilmediği savunuldu. Konunun sadece ‘hazinenin orada bir yeri var, o alanda ucuza mal ederiz’ mantığında gerçekleştirildiği, mevcut uygulamanın bölgede yaşayan insanlar için büyük sorun yarattığı da dile getirildi.
Toplantıda konuşan Elektroflokülasyon Prosesli Atık Su Arıtma Tesisinin İşletme Müdürü Deniz Tosun konu hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtlayarak, “Gömleğinizin ilk düğmesini yanlış ilikleyerek başlarsanız, daha sonra bunu nasıl düzeltmek mümkün değilse; bu arıtmanın yer seçiminin de evlere bu kadar yakın yapılması büyük bir yanlıştır” diyerek, eğer istenilirse, prefabrik bir bina olan elektroflokülasyon prosesli atık su arıtma tesisinin istenildiğinde rahatlıkla başka bir noktaya taşınabileceğini iletti.

HAKAN KAYAALP’DEN MÜJDELİ HABER
Toplantıda konuşan AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp’de sorunu yerinde görerek mahalle sakinlerinin yanında olduğunu belirtti.
Sorunun bir an önce çözülmesi için BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram’ı arayarak konu hakkında bilgi veren Hakan Kayaalp, konunun ivedilikle çözümlenebilmesi için mahalle sakinlerinin yanında olduğunu kaydetti.
Kayaalp, konuyla ilgili gereken tüm girişimleri yaptıklarını ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ Genel Müdürlüğü’nün Arıtma Tesisi ile ilgili fizibilite çalışması yapmak için hazırlıklarına başladığının da müjdesini verdi.

SİTE SAKİNLERİ ARITMANIN YERLEŞİM BÖLGESİNDEN BİR KAÇ KİLOMETRE ÖTEYE TAŞINMASINAAİT TÜM MASRAFI ÜSTLENMEYE HAZIR
Mahalle sakinler ise, uzman kent plancıları ve çevre mühendislerinin de görüşleri alınarak Atık Su Tesisinin mevcut yerleşim alanından 1 veya 2 km uzağa taşınması hâlinde mevcut site yönetimleri olarak taşınma giderlerine de karşılıya bileceklerini veya katkı verebileceklerini vurguladılar.
Toplantıda Engürü Sitesi Başkanı Gürsel Uslu; arıtma, kanalizasyon ve bacaların kontrolünün Ayvalık için çok önemli olduğunu belirterek, arıtma tesislerinin çok önemli olması kadar, bu tesislerin yer seçiminin de bu tesislerin yakınında yaşayan vatandaşlar için çok önemli olduğunun altını çizdi. Sahilkent’e yaklaşık 5 yıl önce yapılan arıtma tesisinin yer seçiminde büyük bir hatanın yapıldığını bu yüzden birçok mahalle sakininin evlerini satarak, çok sevdikleri bölgeden ve Ayvalık’tan ayrılmak zorunda kaldığını belirten Başkan Uslu, “Sorunlarımız hakkında BASKİ Genel Müdürlüğüne daha önce yapmış olduğumuz müracaatlar sonucu olumlu yaklaşımları neticesi derin deşarjın yenilenmesinin ele alındığı ve kanalizasyon bacalarına kontrolsüz dökümlerinin önlenmesi doğrultusundaki tedbirlere de şahit olunmuştur. Ümidimiz Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Edip Uğur başkanımızın görevlendirilmeleri ile İller Bankasından seçilmiş yetkin bir ekiple BASKİ’nin yönetilmeye başlanmış olmasının yanı sıra, merkez ve yerel yönetimce sorunların bir bütün halinde ve birlikte ele alınarak çözüme ulaştırılmakta bulunduğunun gözlemlemiş oluşumuzdur.Temennilerimiz yanlış yerde yapılmış bu arıtma tesisinin insanların yaşam sağlığı açısından bir an önce 1 yada 2 kilometre evlerden uzak bir noktaya taşınmasının gerçekleştirilmesidir” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1