EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta 15. Uluslararası Zeytin Hasat Festivali coşkusu

Ayvalık’ta 15. Uluslararası Zeytin Hasat Festivali coşkusu
336 views
26 Ekim 2019 - 5:40

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Ziraat Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen 15. Uluslar arası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali başladı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Ziraat Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen 15. Uluslar arası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali başladı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Saat 10.30’da Aşıklar Köprüsü’nden ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’na kadar olan geleneksel hasat yürüyüşü ile başlayan etkinliklere katılım yoğun oldu.
Yürüyüşe; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık Ticaret ve Ziraat odalarının yöneticileri, belediye meclis üyeleri, Ak Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, MHP İlçe Başkanı Ali Atalay, İYİ Parti İlçe Başkanı Serdar Albayrak ile Türkiye genelinde zeytinyağı üretimi yapan onlarca firma temsilcisi, zeytin üreticileri, gaziler ve yüzlerce vatandaş katıldı.
Tapan orkestrasının yanı sıra animasyon ekipleri, Olive Tech bisikletlileri ve zeytin üreticisi kadınlar eşliğinde yapılan yürüyüşün sonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın birlikte seslendirilmesinin ardından açılış konuşmaları gerçekleştirildi.
Törende konuşan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, kendilerine verdiği destekler nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı’na, Balıkesir Ticaret Odası’na, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’a, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e, UZZK Başkanı Ümmühan Tibet’e, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal’a, ATO Meclis Başkanı Mehmet Sıray’a teşekkür etti.

ATO BAŞKANI BÜYÜKÇIVGIN, “ZEYTİN OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”
Sözlerine geçtiğimiz Çarşamba günü hayatını kaybeden Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula’yı yad ederek başlayan ATO Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, “Bu yıl birden fazla sebeple festivalimiz daha da özel bir hale geldi. Birincisi; ayrı ayrı gruplar halinde yapılan hasat günlerini festivale dönüştürdük. Bu amaçla dört kurum bir araya gelerek aynı çatı altında birleştirdik ve birlikten kuvvet doğdu. İkincisi, katılımcı sponsor sayımız artmakla kalmıyor, onların bize duyduğu güvenle işbirliğimiz ve işbölümümüz her defasında daha da güçleniyor. Üçüncüsü, turizme katkımız giderek artıyor. Son olarak da dördüncüsü de; içine dönük olan hasat günleri festival mantığıyla artık sadece Türkiye’de değil, farklı ülkelerle de tanınmış hale geliyor.” dedi.
Zeytinin Ayvalık için olmazsa olmazlardan biri olduğunu kaydeden Mustafa Büyükçıvgın, “Zeytin bir kent geleneği ve aile mirası olarak kültürümüzün bir parçasıdır. Bu nedenle göğsümüzü gere gere ve her yıl bir kez daha, ‘Ayvalık zeytinyağının başkentidir” diyoruz. Bu inançla, 15 yıldır amatör ama kararlı bir duruşla, yeri geldiğinde bayrak asarak, yeri geldiğinde kürsü taşıyarak, stantlar kurarak bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirdiğimiz festivalimizin sloganını bu yıl, ‘Her Hasan Bir Barış Çağrısı’ olarak belirledik. Barışın birden fazla simgesi var, ancak dünya durdukça barışı en somut olarak yansıtmaya devam edecek olan tem simge; zeytin dalıdır ve her hasat aynı zamanda bir barış buluşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“HEDEFİMİZ ZEYTİNYAĞINDA AB TESCİLİ”
Ayvalık Ticaret Odası olarak bundan 15 yıl önce bir şey hayal etmiştik. Zeytinyağımıza coğrafi işaret alıp, bir dünya markası oluşturacaktık. Coğrafi İşaret almayı başardık. Şimdiki hedefimiz; Ayvalık zeytinyağını, ilçenin butik markalarını, Avrupa’nın her köşesinde market reyonlarında satabilmektir. AB, bu yıl Türkiye’den 20 tane coğrafi işaretli ürünü AB tescili müracaat listesine aldı. Tabiî ki bu coğrafi işaretli 20 ürünün arasına girebilmek için kolları sıvadık ve büyük bir mücadele başlattık. Bakanlık yetkililerine zeytinyağımızın AB tescili alabilmesi hususunu ve bunun önemini anlattık. Bu çalışmalarımızın neticesinde de AB’nin Türkiye’den talep ettiği 20 ürünün arasına bakanlığımızın tarafından Ayvalık Zeytinyağı’nın da bu tescili alabilmesi için müracaat listesine kabul edildik. Günümüzde AB pazarlarında bir malın satılabilmesi için AB tescili çok önemli. Özellikle de uluslararası marketlerin Avrupa’daki mağazalarında satılabilmesi için AB bu tescili çok önemsiyor ve arıyor. Dolayısıyla, AB tescili alacak olan Ayvalık Zeytinyağı, Avrupa pazarlarında rahatça satılabilecek ve zeytin üreticilerimizle, zeytin sanayicilerimiz ambalajlı zeytinyağlarıyla Avrupa da kalitelerini kanıtlayabileceklerdir.” diye konuştu.

AZO BAŞKANI BAYSAL, “ARTAN ÜRETİM MALİYETLERİ VE HER TÜRLÜ ZORLUĞA RAĞMEN BİZ TÜRK ÇİFTÇİLERİ OLARAK İNATLA, SABIRLA VE İNANÇLA ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Törende konuşan Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal da, “Ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı terör ortamından dolayı üretime ve yatırıma gitmesi gereken kaynaklarımızın bir kısmı maalesef terörle mücadele için harcanmaktadır. Ayrıca yapılan ekonomik saldırılar ile ülkemiz zor durumda bırakılmaya çalışılmaktadır. Tüm bu sebeplerle artan üretim maliyetleri ve her türlü zorluğa rağmen biz Türk Çiftçileri olarak inatla, sabırla ve inançla üretmeye devam edeceğiz. Bizler ne olursa olsun çiftçimizin refahı için Ayvalık’ımızın ve ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan zeytin-zeytinyağı için çalışmaya devam etmek zorundayız. İşte tüm bu sebeplerle Ayvalık zeytin-zeytinyağının kalitesini ülkemize ve dünyaya bir o kadar daha tanıtmak, üretimini ve tüketimini arttırmak, sektördeki tüm paydaşlarımızın kazancına gelişimine bir nebze olsun katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz zeytin hasat festivalimiz için inanın ki bizler çok çalıştık. Bun rağmen eksikliklerimiz olacaktır. Bunun içinde sizlerin hoşgörüsüne sığınıyoruz” dedi.

AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN, “TOPLUMLARIN KÜLTÜRLERİNİ ÖLMEZ ZEYTİN AĞACININ KÖKLERİ BAĞLAMAKTADIR”
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de yaptığı konuşmada, Ayvalık’ın tarihi boyunca tarımsal üretiminin içinde en önemli yere sahip zeytinin sadece bir gelir kaynağı değil Ayvalık’ın doğası, havası, kültürü, yaşam şekli olduğunu vurgulayarak, “Bu topraklarda başka dilde başka dinde insanlar vardı, zeytin de vardı. Gittiler; başka dil ile bizler varız, zeytin yine var… Toplumların kültürlerini bu ölmez ağacın kökleri bağlamaktadır. Ayvalık’taki 2 milyon zeytin ağacının yarısı 200 yaşın üstünde. 1100 yaşında olduğu tescillenen bir anıt ağacımız var. Demek ki zeytin hep vardı ve hep var olmalı. Hem tarihsel önemi hem de ülkedeki yaygın kullanımı nedeniyle, zeytin ve zeytinyağı Türkiye’de milli kültür ürünü olarak kabul edilir. Özelikle kuzey Ege bölgesinden elde edilen zeytinyağları, sahip oldukları kalite özellikleriyle, hem yurt içinde hem yurt dışında haklı bir üne sahiptir. Yörenin hâkim zeytin çeşidi Ayvalık’tır ve yağ oranı çok yüksektir.
Ülkemizden Avrupa Birliği tarafından tescillenmek üzere başvuru yapan yüzlerce ürün arasından ilk 20’ye girebilen ilk ve tek zeytinyağı Ayvalık Zeytinyağı oldu bu da gösteriyor ki dünyanın en kaliteli ve lezzetli zeytinyağı Ayvalık’ta üretilir” dedi.

“BİRLİK OLUNMALI, KOOPERATİFLEŞİLMELİ, KÜÇÜK ÜRETİCİNİN DE ÜRÜNÜ DEĞERLİ HALE GELMELİDİR”
Zeytinciliğin gelişmekte olan turizmle birlikte Ayvalık’ın en önemli geçim kaynağı olduğunu belirten Mesut Ergin, “Aynı zamanda da hasat turları, anıt ağaçlar, zeytin ağacından doğal ürünler, sabunculuk ve de açılışını yapmakta olduğumuz zeytin hasat şenliği ile de Ayvalık turizmine katkı sağlayan en önemli unsurdur. Ayvalık ‘ta tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 76’sı zeytinliktir, 4 bin 300 aile zeytinlik sahibidir ve çoğu geçimini bu sektörden sağlar. Paydaş sayısı arttıkça, kişi ve ailelere düşen birim zeytin ağacı sayısı düşmektedir. Toplamak, işlemek, yağını almak; uğraşmaya değmez boyuta düşmemelidir. Birlik olunmalı, kooperatifleşilmeli, küçük üreticinin de ürünü değerli hale gelmelidir. Belediye olarak biz de bu çalışmaların içerisindeyiz. Zeytin ve zeytin yağı verimliliğinin kalitesini arttırmak için çalışmalar yapılmalıdır. Sürdürülebilir bir verimlilik ve kalite, beraberinde marka değeri yüksek bir ürünün oluşmasını sağlayarak iç ve dış pazarda ürünün kendisinin daha kolay ve daha değerli bir noktada konumlanmasını sağlayacaktır. Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Ziraat odası ve Ayvalık halkı olarak hep birlikte zeytinimize sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

BALIKESİR BŞB BAŞKANI YILMAZ, “BALIKESİR’İN TÜMÜNE KATKI SAĞLAYACAK AYVALIK’IN MARKALAŞMASINA NEM VERECEĞİZ”
Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, bu yıl 15. sinin düzenlendiği Uluslar arası Zeytin Hasat Festivali’nin geçtiğimiz yılara nazaran daha güçlü bir şekilde organize edildiğini kaydederek, festivalin tertip komitesini kutladı.
Bir işin nasıl yapıldığının çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, “Balıkesir’in 20 ilçesinden en meşhuru hangisi, marka değeri en yüksek diye bir araştırma yaptırdım. Ayvalık, açık ara önde gidiyor. Tabi bizim bunu biraz daha ön plana çıkarmamız lazım. Balıkesir tüm gücüyle nasip olursa, Ayvalık’a bizim dönemimizde yüklenerek, Balıkesir’in tümüne katkı sağlayacak Ayvalık’ın markalaşmasına önem vereceğiz. Kültür ve Turizm il müdürümüz burada. Kendisiyle çeşitli toplantılar yaptık. Zeytini üretiyoruz. Üretirken ki süreçte doğanın bize verdiği gücü işleyerek en kaliteli hale getiriyoruz. Avrupa’da beğenilen ve en kaliteli zeytin yapı unvanını almak için de müracaatlar yapılmış. Biz kendimize güveniyoruz. Ben her geldiğimde buraya, bana zeytinyağı hediye ediyorlar. Bende Balıkesir’e gelenlere Ayvalık’ın zeytinyağını hediye ediyorum. Bu yönde benim de çok katkım olacak. Çok gelenimiz gidenimiz oluyor. Ama bu 5 günü özellikle dışarıdan gelen misafirlerimize, Ayvalık’ımızı çok güzel tanıtarak ve etki alanı yüksek olan insanlara da Ayvalık’ımızı ve buranın mimarisini, lezzetlerini, doğasını ve aynı zamanda da zeytini ve zeytinyağını tanıtarak geçirmemizi ve bu iş ile iştigal eden arkadaşlarımızın sorunlarını birinci elden ilgili kişilere anlatarak bu kadim zeytin ve zeytinyağı prosesini kaliteli, uğraşanını da zengin hale getirecek noktalara ulaştırmamız gerekiyor. Çünkü, üretmek kolay, satmak daha zordur. Hakkını alarak satmak daha da zordur. Ben Ticaret Odası ve Ziraat Odası başkanlarımıza güveniyorum. O ışıltı ve pırıltı onlarda var. Hep beraber bu işi gerçekleştireceğiz inşallah. Festivalimiz hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

ZEYTİN PAZARI ZİYARET EDİLDİ
Konuşmaların ardından Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde ki okullarda düzenlenen zeytin konulu resim ve şiir konusunda dereceye giren öğrencilere plaket ve ödüller dağıtıldı.
Protokol ve zeytin sektörünün temsilcileriyle hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından tören, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı ve Talatpaşa Caddesi’nde açılan zeytin stantlarının ziyaret edilmesiyle sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1