EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta 114 yaşındaki Fatma Nine hayatını kaybetti

Ayvalık’ta 114 yaşındaki Fatma Nine hayatını kaybetti
131 views
24 Kasım 2018 - 18:48

 

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, geçtiğimiz Ekim ayında 114 yaşına giren Fatma Bozkurt hayatını kaybetti.

 

SUAT SALGIN (AYVALIK)

Geçtiğimiz Ekim ayında uzun ömrü boyunca ilk doğum gününü Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fatma Cavlı tarafından yapılan 114 yaşında 3’ü kız, 3’ü erkek 6 çocuk ve 11 torun sahibi Fatma Bozkurt yaşlılıktan kaynaklanan sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti.

Ayvalık’ın kırsal mahallelerinden Beşiktepe’de yaşayan Fatma Nine’nin hayatını kaybetmesi yöre halkını yasa boğdu.

Bugüne kadara Ayvalık’ta yaşayan en yaşlı insan olduğu öğrenilen Fatma Bozkurt, sık sık Türkiye ve Türk Milleti için bol bol dualar ediyor ve kendisini ziyaret eden herkese de sevgisini esirgemiyordu.

1904 yılında komşu köyleri Bulutçeşme’de doğduğu ve eşini ise yaklaşık 30 yıl önce kaybeden Fatma Nine’nin cenazesi, Beşiktepe Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından, köy kabristanına defnedildi.

Hayatı boyunca zeytin işçiliği ve tarımla uğraşan Fatma Nine, Beşiktepe’de çocuklarıyla torunlarının evlerinin bulunduğu bir arsa da tek göz kulübede yaşamını sürdürüyordu.

Yaşlılık nedeniyle ayakları tutmayan yaşlı kadın, kulübesinin hemen yanındaki tuvalete ise ancak emekleyerek gidebiliyordu.

En büyük torununun 48 yaşında olduğu öğrenilen Fatma Nine’nin oğlu 76 yaşındaki oğlu ise asırlık çınar olan annelerini yitirmiş olmanın acısını yaşadıklarını söyledi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1