EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta “1 Haziran” sinerjisi

Ayvalık’ta “1 Haziran” sinerjisi
385 views
02 Haziran 2020 - 3:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamındaki seyahat yasaklarının 1 Haziran sonrasında kaldırılacağını açıklamasının ardından gözler iç turizmin lideri Balıkesir’in Ayvalık ilçesine çevrildi.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kuzey Ege’nin en büyük turizm merkezi Ayvalık’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yaklaşan turizm sezonuna yönelik hazırlıklar hızlandırıldı.
Ayvalık’ta turistik tesislerin yanı sıra restoranların Koronavirüs pandemisi önlemleri ve özellikle de fiziksel mesafe kurallarına tam anlamıyla riayet ederek sürdürdükleri hazırlıklarla ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve AYTUGEB (Ayvalık Turizm ve Alt Yapı Hizmet Birliği) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin, Haziran ayı itibariyle yüzde 50 ile 60’lık bir doluluk kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
Pandemi önlemleri arasında geçecek bu yılki turizm sezonunda her şeye rağmen ümitli olduklarını kaydeden Özgültekin, “Haziran 15’inden itibaren turistik tesislerimizin hizmet vermeye başlayacaklar. Tesislerimizde turizm sezonuna yönelik hazırlıklar halen daha devam ediyor. İnşallah 15 Haziran’dan sonra tüm hijyen kurallarına uyarak işletmelerimiz faaliyete geçecektir. Özellikle de 1 Temmuz itibariyle tam anlamıyla sezonumuzu açmış olacağız. İnşallah yüzde 60’lık oranı yakalayabilirsek, sezonu kurtarmış oluruz” dedi.
Ayvalıklı turistik tesisler için önemli olanın İstanbul ve İzmir’den gelecek olan misafirlerin Koronavirüs pandemisinden endişe ederek tatile çıkıp çıkmayacaklarının olduğuna işaret eden Ümit Özgültekin, “Eğer bizler Ayvalıklı turizmciler pandemi nedeniyle kafaları karışık olan tatilcilere aldığımız önlemlerle güveni verebilirsek, bu sezon başarılı olacağımıza inanıyorum. Bizimde bu yönde hazırlıklarımız hemen hemen tamamlanmış durumda. Şu anda eksikliklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Ayvalıklı turizmciler olarak çoğunlukla yeni sezondan umutluyuz. Bu noktada yeni sezona ait rezervasyonlarımız da Haziran ayı sonu itibariyle gelmeye başladı.” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI ERGİN, “PANDEMİ SÜRECİNDE VEFAT SAYIMIZ YOK. BU YÜZDEN TURİZMDE GÜVENLİ BÖLGEYİZ”
İlçede Koronavirüs pandemisine ait kritik süreci son derece başarılı bir şekilde yürüttüklerine inandığını savunan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de, “Çünkü çok şükür, son derece düşük bir hasta sayısı ile vefat olmaksızın bu süreci atlattık. Bununla birlikte Cumhurbaşkanımızın özellikle 1 Haziran tarihini açıklamasının ardından bu tarihten itibaren yeni bir normalleşme sürecine giriyoruz. Bu süreçte de biz Ayvalık Belediyesi olarak, turizm sezonunda ilçe nüfusumuzun sayısının misafirlerimizle birlikte artacağını da hesaba katarak bu süreci de en doğru ve en iyi şekilde yöneteceğimizden hiç şüphe duymuyoruz. Tabiki yaz döneminde ilçe nüfusumuzun artmasıyla beraber, pandemi önlemleri kapsamındaki başta sosyal mesafe ve hijyen kuralları olmak üzere tüm işletmelerimizin bu kurallara uyması gerektiğine inanıyoruz. Biz de belediye olarak esnafımızın ve turizmcilerimizin işlerini kolaylaştıracak ve bu süreçte daha iyi hizmet verebilmelerini sağlayacak her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Haziran tarihi itibariyle seyahat yasaklarının kaldırılmasını açıklamasının ardından Ayvalık’taki tüm işletmelerin hazırlıklara başladığını vurgulayan Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Mesela demin belediye binamıza gelirken bir çay bahçesinde süren hazırlıklar kapsamında masa ve sandalyeler arasında sosyal mesafenin ayarlanması için işletmeci tarafından ölçümlerin yapıldığına tanık olduk. Bizlerde Ayvalık Belediyesi olarak bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelgeler doğrultusunda işletmelerimizle tek tek görüşerek onların bu kurallara uyması konusunda uyaracağız ve bu yönde denetimlerimizi yapacağız. Sonuç itibariyle Ayvalık’ta işletmelerimiz bilinçlidir. Bugüne kadar bizler bu süreci, iyi bir şekilde yönetebilmişsek bunu Ayvalık halkının duyarlılığı sayesinde gerçekleştirdik. Ben inanıyorum ki; bu duyarlılık aynı hassasiyetle devam edecektir. Bunun sonucunda da başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin şöyle devam etti;
“Biz Ayvalık’taki turizmci arkadaşlarımızla da sık sık görüşüyoruz. Hemen hemen herkeste ‘Acaba nasıl olacak?’ şeklinde bir düşünce hakim ama bakıldığında Ayvalık’ın turizm alanında çok ciddi avantajları var. Özellikle bir çok metropol kentlerine olan yakınlığı, geniş ve bir çok sayıda plajlara sahip olması, bizim bu sezonu iyi geçireceğimize ilişkin umutlarımızı arttırıyor. Özellikle Temmuz ayı başta olmak üzere bu ümidi hep birlikte güçlü olarak yaşıyor ve bu umudu canlı da tutmak istiyoruz.” SUAT SALGIN (AYVALIK)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1