EGE GÜNDEM GAZETESİ

AYVALIKLI ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİ “AYVALIK TİPİ ZEYTİN” KELİME OYUNUYLA KAYBETTİKLERİ MİLYONLARIN FARKINDA MI?

AYVALIKLI ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİ “AYVALIK TİPİ ZEYTİN” KELİME OYUNUYLA KAYBETTİKLERİ MİLYONLARIN FARKINDA MI?
SUAT SALGIN
SUAT SALGIN( suatsalgin@gmail.com )
20.072 views
18 Kasım 2019 - 15:37

Ayvalık’ın tanınmış zeytin-zeytinyağı üreticilerinden bir ağabeyim, bana göre tartışmasız zeytincilik sektörünün en bilge kişiliklerinden biridir.

İş hayatımızdaki yoğun tempo nedeniyle pek sık yüz yüze görüşebilme imkânı bulamamış olsak da, bu ağabeyim ile ne zaman karşılaşsak, zeytincilikle ilgili anlattığı her yeni bilgi, beni her defasında daha da şaşırtıyor.

Özellikle Ayvalık’ta zeytin ve zeytinyağı sektörünün gelişebilmesi adına yıllardır bireysel olarak verdiği mücadeleyi yakından takip ettiğim bu yakın dostumla geçtiğimiz günlerde telefonla görüştük.

Dergimizin şu anda elinizde tuttuğunuz özel sayısı hakkında bir haberi hazırlarken, Ayvalık’ta hangi çeşit zeytin türlerinin üretildiğini sordum. O’da her zamanki sevecenliği ve engin bilgisiyle beni aydınlattı.

Değerli büyüğüm;  Edremit Körfezi genelinde en çok ‘Ayvalık’ tipi zeytinin üretildiğini anlatırken,  konu Ayvalık Ticaret Odası’nın aldığı Coğrafi İşaret’e geldi. Bu simgenin ilçede üretilen zeytinyağına kazandırdıklarından bahsediyordu ki, aklıma Edremit’te de iki ayrı coğrafi işaretin bulunduğu geldi.

-Peki, Edremit’te ki coğrafi işaretler nedir ağabey?

-Bak Suat; Ayvalık’ın aldığı coğrafi işaret, bu bölge genelinde çıkarılan dünyanın en kaliteli zeytinyağının tescillenmesi ve kalitesinin de korunmasına yöneliktir. Edremit’in 2014 yılında aldığı ilk coğrafi işaret ise; “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytin” adını taşır.  Bu konuda uyanık davrandılar. Dediler ki; madem ‘Ayvalık’ tipi zeytine coğrafi işaret hologramı veriliyor. Biz de, ‘Edremit’ çeşidi bir zeytin bulalım, bunun üzerinden coğrafi işaret almaya çalışalım. Gittiler, ‘Ayvalık’ tipi zeytine, ikinci bir coğrafi işaret alamayacakları için  “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytin” adına coğrafi işareti aldılar. Hem de bu işaret tüm Edremit Körfezi gibi, Ayvalık ve Altınova’yı da kapsıyor. Yani söz konusu Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, aslında Ayvalık tipi zeytinden başkası değildir.

-Peki, Ayvalıklı zeytin sektörü temsilcilerinden bir Allah’ın kulu bu duruma itiraz etmemiş mi?

Sanırım etmemiş. Oysa ortada inanılmaz bir uyanıklık var.Mesela ben bir toplantıda bunu dile getirdim. Edremitli sektör temsilcilerine, ‘Edremit tipi zeytin var mı bu bölgede?’ diye sordum. Çünkü Ayvalık’ta olduğu gibi, Edremit ve çevresindeki ilçelerde de ‘Ayvalık’ tipi zeytin üretiliyor. Bana verdikleri yanıt; “Aman bu konuyu fazla kurcalamayın (!)” şeklinde oldu. (Telefonda kahkahalarla gülüyor)

-O zaman Edremit Körfezindeki bazı zeytinyağı üreticilerinin, markalarına ‘Ayvalık Zeytinyağı’ damgasını vurmalarının altındaki gerçek bu öyle mi?

-Aynen öyle Suat’cığım. Bugün Edremit Körfezi’nde üretilen zeytinyağları,  ‘Ayvalık’ tipi zeytinden elde ediliyor. Ama Ayvalık’ın aldığı coğrafi işaret; sadece ilçe sınırları içerisinde üretilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı için alındı. O yüzden de Ayvalık’ta üretilen zeytinyağının dışındaki hiçbir marka; üzerinde  “Ayvalık Zeytinyağı” hologramı olsa bile burada üretilmediği için Ayvalık Coğrafi İşareti sahibi değildir. Bu farkın tüketici tarafından da bilinmesi lazımdır. Zira bu konuda uyanıklık yapanlara da gereken cevabı tüketici o zaman verecektir zaten…

-İyi ama geçtiğimiz aylarda Edremit Zeytinyağı için de bir coğrafi işaret alınmıştı. O nedir?

Aslına bakarsan bana göre sadece ‘Onlarda var, bizde de olsun” düşüncesinden başka hiçbir şey değildir…

O ağabeyimin anlattıkları eğer gerçekten doğruysa; Türkiye’nin dört bir yanında var olan mikro milliyetçilik, Ayvalık’ın coğrafi işareti almasının ardından Edremit Körfezi’nde de kendisini göstermiş…

Hâlbuki, ‘O almış, bende ne yapıp edip, kitabına uydurarak benzerini alayım’ şeklindeki “şovenist sidik yarışları” yerine “Birlikten güç doğar” düşüncesiyle hareket edilmiş olsa, bugün dünyanın en kaliteli zeytinyağının üretildiği Ayvalık’ın da içinde bulunduğu Edremit Körfezi bu sektörden; şu anda kazandığının binlerce kat fazlasını kazanabilir.

Ama yok kardeşim yok. Şu kafatasçılık duyguları bizim ruhumuza bu şekilde işlediği sürece, zeytin sektörünün de; tıpkı yukarıda örneğini verdiğim coğrafi işaret konusunda olduğu gibi her yıl daha da geriye gitmekten başka eline geçenden başka hiçbir şey olmayacaktır.

Tabi bu değerli ağabeyimizin de ifade ettiği o küçücük gibi görünen nüans nedeniyle de Ayvalıklı zeytin ve zeytinyağı üreticileri uğradıkları bu haksızlık karşısında, her yıl milyonlarca lira kaybettiğinin farkında bile olmadan, ticari yaşamlarını sürdürmekle kalacaktır…

Aferin, Ayvalıklı üreticilere (!)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1