EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalıklı Yazar Feyza Hepçilingirler düzenlenen sempozyumla anlatılıyor

Ayvalıklı Yazar Feyza Hepçilingirler düzenlenen sempozyumla anlatılıyor
252 views
18 Ekim 2019 - 22:17

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki ilçe kütüphanesinde düzenlenen Feyza Hepçilingirler Sempozyumu başladı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki ilçe kütüphanesinde düzenlenen Feyza Hepçilingirler Sempozyumu başladı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
19 Ekim’de sona erecek olan 3 günlük sempozyumda, bu yıl; öykü, roman, deneme ve edebiyatın türlerinde eserleri bulunan Dilbilimci –Yazar Feyza Hepçilingirler düzenlenen etkinliklerle anlatılıyor.
Yazar Hepçilingirler’in de katıldığı sempozyum, Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Kültürel Etkinlikler Salonu’nda; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Belediye Başkan Yardımcısı Ersan Bahar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun da hazır bulunmasıyla gerçekleştirildi.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel Şahin, Ayvalıklı Yazarlar Dermesi adını verdikleri projesiyle hedeflerinin, ilçeye değer katan hayatlarla temas kurmak, onları yeniden hatırlamak ve hatırlatmak için çalışmalar yürütmek olduğunu söyledi.
Proje kapsamında geçtiğimi Nisan ayı içerisinde Ayvalıklı yazar Ahmet Yorulmaz’ı vefatının 5. yıldönümünde yine 3 gün süren paneller, sergiler ve okuma etkinlikleriyle andıklarını hatırlatan Aygül Öncel Şahin, “Hepimizin bildiği üzere dil; kişiler ve kültürler arasında iletişimle etkileşimi sağlayan en önemli araçtır. Canlı bir varlık olan dil, uzun ve köklü bir geçmişe sahiptir. Belli kuralar çerçevesinde günümüze taşınan dilin şekillenmesinde kalem ustalarının büyük katkıları olmuştur. Sevgili Feyza Hepçilingirler de, Türkçe Dili’nin yanlış kullanımına, yazmış olduğu kitaplarla, öğretmen olarak vermiş olduğu derslerle, basın kuruluşlarında yazdığı köşe yazılarıyla ve katılmış olduğu yüzlerce söyleşiyle karı durmuş gerçek bir Türk Dili emekçisidir” dedi.
Aygul Öncel Şahin, Ayvalıklı zeytinyağı üreticisi Ahmet Sucu’nun hazırladığı Feyza Hepçilingirler’in resminin bulunduğu ve üzerinde “Türkçe’nin Kraliçesi” yazılı bir zeytinyağı şişesini yazara hediye etti. Panelin ardından Feyza Hepçilingirler’in isminin bulunduğu zeytinyapları ğanele katılanlara dağıtıldı.
Şahin’in konuşmasının ardından Feyza Hepçilingirler ve Türk Dili Duyarlılığı Paneli’nde; Moderatör Serhan Yedig, Dr. Kemal Ateş ve Yusuf Çotuksöken, Yazar Hepçilingirler’in Türk Dili üzerinde yapmış olduğu çalışmaları anlattılar.
Programın öğleden sonraki bölümünde; “Feyza Hepçilingirler’in Öykülerinde Ayvalık” isimli panelde; Ayvalıklı Gazeteci Nilgün Kaya ile Kaan Köksal konuşmacı olarak katıldılar.
Programın ilk günü etkinlikleri; Heykel Sanatçısı Eyüp Öz’ün hazırladığı anı plaketi Dilbilimci-Yazar Feyza Hepçilingirler’e, evinin önünde takdim edilmesiyle son buldu.
Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi tarafından düzenlenen Feyza Hepçilingirler Günleri Programı kapsamında Cuma günü; Feyza Hepçilingirler ve Çocuk Edebiyatı Paneli, Ayvalık Feyza Hepçilingirler Söyleşisi, Feyza Hepçilingirler’le imza etkinliği ve Ayvalıklı çocukların Feyza Hepçilingirlere yazdıkları mektupları PTT Şube Müdürlüğü gönderilmesiyle süreceği öğrenildi.
Etkinliğin son gününde ise; Feyza Hepçilingirler ile Çocuk Okulları’nın buluşması, Ayvalıklı Yazar F. BerrinTezel ile Feyza Hepçilingirler Masal Atölyesi, Özel Ayşecik Anaokulu’nun minik öğrencileri tarafından hazırlanan “En Güzel Kim?” isimli çocuk oyununun sahnelenmesi ve “Feyza Hepçilingirler’in Kitapları Konuşuluyor” etkinliklerinin yapılacağı bildirildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1