EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalıklı oda ve birlik temsilcileri Barış Pınarı Harekâtı’na destek verdiler

Ayvalıklı oda ve birlik temsilcileri Barış Pınarı Harekâtı’na destek verdiler
356 views
17 Ekim 2019 - 6:58

Türkiye’deki 81 ilin oda ve borsaları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Barış Pınarı Harekâtı’na desteklerini duyurmak üzere eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türkiye’deki 81 ilin oda ve borsaları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Barış Pınarı Harekâtı’na desteklerini duyurmak üzere eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Söz konusu basın açıklaması, aynı saatlerde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de Ticaret Odası Toplantı salonunda yapıldı.
ATO Başkanı Mustafa Büyükçıvgın’ın öncülüğünde; Türkiye Barolar Birliği, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Türkiye Emekliler Derneği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) adına yapılan açıklama sırasında, bu sendika ve birliklerin Ayvalıklı temsilcileri de hazır bulundu.
Oda ve borsalar adına ortak bildiriyi okuyan Ayvalık Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Sıray, harekatın evrensel hukuk, Birleşmiş Milletler (BM) Güvelik Konseyinin terörle mücadele kararları ve BM Sözleşmesi’ndeki meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatıldığına dikkati çekerek, “Harekat meşrudur ve destekliyoruz.” ifadesini kullandı.
Sıray, özellikle Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerince son 2 yılda 100’ün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalan Türkiye’nin bu örgütler ve destekçilerine gereken cevabın en güçlü şekilde verildiğini dile getirdi.
Ayvalık Ticaret Odası Meclis Başkanı Sıray, “Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN ÇABALARI SURİYELİLERİN GERİ DÖNÜŞLERİNİN ÖNÜNÜ AÇACAK”
Dünya kamuoyunun, Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bölgesi için nasıl seferber ettiğini gördüğünü belirten Sıray, “Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dahil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.” dedi.
“DUALARIMIZLA VE BÜTÜN GÖNLÜMÜZLE DEVLETİMİZİN VE KAHRAMAN ASKERLERİMİZİN YANINDAYIZ”
Sıray; uluslararası camiayı, teröre karşı ortak hareket edip, bölgede insan haklarını hakim kılma yönünde net bir duruş sergileme noktasında Türkiye’ye destek vermeye davet ederek, “. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak, Mehmetçiğimizi korusun. Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah yar ve yardımcımız olsun.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1