EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalıklı Kadınlardan TBMM Boşanma Komisyonu’na Tepki

Ayvalıklı Kadınlardan TBMM Boşanma Komisyonu’na Tepki
63 views
23 Mayıs 2016 - 22:47

Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Üyesi Kadınlar TBMM Boşanma Komisyonunun 6 Mayıs 2016 tarihli taslak raporuna sert tepki gösterdi.
Ayvalık’ta Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar, taslağın geri çekilene kadar sokaklarda olacaklarını vurgulayarak, konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu.
Ayvalık Kadın İnisiyatifi Üyesi kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Necla Ayar, TBMM komisyonun taslak raporunun kadınlar olarak on yıllara dayanan mücadeleleri sonucunda kazandıkları haklarına göz dikildiğini savundu.
Komisyon raporunun kadınların sahip oldukları birçok hak konusunda geri adımların atılmasını amaçladığını vurgulayan Ayar, “Komisyonun benimsediği bu zihniyeti bizler, senelerdir AKP’nin haklarımıza yönelttiği tehditlerden biliyoruz. Mantık aynı mantık, hedef aynı hedef: Kadını değil aileyi koru, erkek şiddetini değil boşanmayı engelle!14 Ocak 2015 tarihinde bir araya gelen, ana akım medya kanallarının genel müdürlerinden, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet alanında çalışmayan, bizzat hükümet eliyle kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına ve hatta kadınların haklarını kullanmasından rahatsız olan erkekler de dahil olmak üzere bir çok kişi ve kurumu dinleyen; fakat, feministleri, alanda çalışan kadın örgütlerini bilerek ve sistematik olarak dışlayan TBMM boşanma komisyonunun, 6 Mayıs 2016 tarihli taslak raporu kamuoyuna sızdı. Kadınları sadece aile içinde tanımlayan, aksi takdirde yoksayan burapor, erkek şiddetine karşı yasal mekanizmaları zayıflatan ve kadınların boşanmasını zorlaştıran öneriler getiriyor. Rapordaki önerilerle kadınların ve çocukların hakları açıkça gasp ediliyor. Rapor kamuoyunda çocuk evliliği ve tecavüzcüyle evlendirme gibi konularla daha çok ön plana çıksa da, raporun kadınların bugüne değin kazanılmış olan tüm haklarına yönelik benzeri görülmemiş bir saldırı yönelttiğinin farkındayız” ifadelerini kullandı.
“TBMM BOŞANMA KOMİSYONU KİME ÇALIŞIYOR?”
TBMM Boşanma Komisyonu’nun kime çalıştığını soran Necla Ayar, “Kadınlara olmadığı kesin! Raporu hazırlayan ve onaylayan komisyon üyeleri, her gün en az 3 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, kadınların eve kapatılmak istendiği bir ülkede yaşadıklarının farkında mı? Taslak raporun yayılmasıyla kadınlardan gelen itirazlara karşı Komisyon Başkanı Ayşe Keşir’in, ‘Kadınların faydasına’ şeklinde savunduğu bu önerilerden kadınlar ne şekilde faydalanabilir? Bu öneriler aksine, kadınların şiddetten uzaklaşmasını zorlaştıracak ve hatta yaşadığı evin bile şiddet uygulayan erkekler tarafından elinden alınmasına imkân oluşturacak. Bu komisyon, biz kadınlara, ‘Evli değilsen sana sosyal hizmet yok’ diyor! Şiddet gördüğümüzde, ‘delil yoksa tedbir de yok’ diyor. Evlenen kadınlara, maruz kaldığı şiddet ve baskıya rağmen ‘boşanma, bir daha düşün’, her boşanana ise ‘nafaka yok’ diyor. Türkiye Boşanma Nedenleri Araştırması’nda, ‘Şiddet kadınların başlıca boşanma sebeplerinden biridir’ tespiti yapılmasına rağmen, komisyon raporunda kadın ve çocuklara karşı erkek şiddeti nasıl görmezden gelinebilir? ‘Ev içi şiddet’ derken kadınlarla erkekler arasında ki eşitsizlikleri yoksayarak, kadınlarla erkekleri aynı kefeye koyarak bu işi çözemezsiniz! Güya ‘rehabilite etme’ amaçlı uygulamalarla katilleri, tecavüzcüleri topluma kazandıramaz, erkek şiddetini engelleyemezsiniz! Ve siz bilimsel olduğunu iddia ettiğiniz araştırmalar ile bu raporlar ile kadınlar lehine çalışıyormuş gibi davranarak, suç ortaklığınızı da saklayamazsınız. Erkek şiddetini engellemek için, kadınları değil, erkekleri engellemeniz gerekir. Devlet kadınların boşanmasını engellemek yerine, kadınlara şiddet yuvasından çıkması için her türlü hizmeti sağlamalıdır! Sosyal hizmetin sunulmasında, aile olmak, evli olmak, heteroseksüel olmak bir kriter olmaz” ifadelerini kullandı.
Açıklamada, Biz kadınlar Çorum’da bir boşanma hakiminin, ‘Kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin’ lafına karşı 80’lerde sokaklara dökülmüş kadınlarız. Boşamayan mahkemelere karşı, boşanma eylemleri ile boşanan kadınlarız. Medeni yasa, ceza yasası, şiddet yasasını ve daha nice yasayı değiştiren, kürtajı yasaklatmayan, İstanbul sözleşmesinin imzalanması için, tüm ülkelerden kadınlar ile uluslar arası kadın dayanışması kuran kadınlarız. Boşanma Komisyonu ve onun nezdinde bütün TBMM’ye sesleniyoruz. Kadınların mücadele tarihi, bu hakların geriye sarılmasıyla değil, kadınlar lehine yasa ve politikalarla kadınlar için daha eşit ve özgür bir hayatın kurulması adına devam edecek. Siz ise yapacağınız politikalar ile bugün olduğu gibi ya utancın tarihinde yanlış tarafta yer alacaksınız ya da kadınların mücadelesini kabul etmek zorunda kalacaksınız! Biz kadınlar, boşanma komisyonunun raporunun yok hükmünde kılınmasını, kadın örgütleri ve alanda çalışan kadınların sürekli üyesi olduğu, kadınların lehine yasal değişiklik ve politikaları oluşturacak bir komisyon kurulmasını ve haklarımızın daha etkili kullanımının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz” denildi.
Yağışlı bir havada gerçekleşen basın açıklamasının ardından kadınlar sessizce meydandan ayrıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1