EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalıklı Alevilerden aşure hayrı

Ayvalıklı Alevilerden aşure hayrı
203 views
06 Eylül 2020 - 22:03

Aleviler in, Kerbela da katledilen Hz. Hüseyin ve Kerbela Şehitleri anısına tuttukları matem orucunun yanı sıra, bir dizi anma törenleri düzenledikleri Muharrem ayı nedeniyle Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şubesi tarafından da aşure dağıtıldı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem Evi’nde gerçekleşen hayırda; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de hazır bulundu.
Aşure hayrında konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Vedat Tekten, düzenledikleri aşure dağıtımına hangi din ve mezhebe sahip olursa olsun herkesin davet ettiklerini belirtti.
Tekten, “Kerbela’da zalimler tarafından katledilen, şehit edilen ehlibeytimize sahip çıkmak ve onların acısını yüreğimizin derinliklerinde yaşadığımız, aradan yüzyıllar geçse bile halen daha matemini tuttuğumuz bu ayda zalimin zulmüne karşı bir direniş günü olarak kabul ettiğimiz her Muharrem ayının 10. gününde aşuremizi yapıyoruz. Aleviler için aşure, paylaşmak ve güç birliğinin yanı sıra boyun eğmeyen bir direnişin en önemli sembolüdür. Aşure bizlere katılımın ve katılımcılığın ne anlama geldiğini öğreten çok değerli bir geleneğimizdir” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1