EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Ülkü Ocaklarından Şehitler İçin Lokma Hayrı

Ayvalık Ülkü Ocaklarından Şehitler İçin Lokma Hayrı
100 views
21 Mart 2016 - 8:25

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Ülkü Ocakları tarafından başta Çanakkale olmak üzere tüm şehitler için üç ayrı noktada lokma hayrı düzenlendi.

Ayvalık Ülkü Ocakları Başkanı Emin Necdet Öner öncülüğünde 18 Mart Çanakkale Zaferi yıldönümü nedeniyle Ayvalık Şehitler Camii,  Altınova ve Küçükköy Camiilerinde gerçekleşen lokma hayırlarına vatandaşların da ilgisi yoğun oldu.

Yaptıkları hayırların ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Ülkü Ocakları Başkanı Emin Necdet Öner, “Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşının ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlığının doruk noktasına ulaştığı bir saygınlık ve azmin mücadelesi olduğunu vurgulayan Başkan Öner, “Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman devletlere karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişlerdir. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı ulu önderimiz 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk “ süngü tak” emrini vermiş ve yıllarca Türk ulusunun hafızasından silinmeyecek  “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir” sözlerini söylemiştir. Böylelikle tarihin en büyük siper savaşı başlamış ve uzun süren mücadeleler sonrası parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda kalmıştır. Savaşta şehit olmayı en büyük rütbe sayan bir millete karşı kim durabilir? Duramadılar ve geldikleri gibi gittiler. Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele;  Sadece dünya tarihi üzerinde yarattığı büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlar ve askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımlarından da dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir olaydır.  Düşmeyen sancak 57. Alay’ı, sessiz gecenin kahramanı Nusret Mayın Gemisi’ni, gizli darbenin başrol oyuncusu Mesudiye Zırhlısı’nı, Conkbayırı’ndaki şanlı direnişi, insanlığın savaşı yendiği Gelibolu’yu, efsaneleşen Koca Seyit’i, cesur yürek Yahya Çavuş’u ve Kınalı Ali’yi kim tarih sahnesinden silebilir ki!

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale utançla yaşamak yerine onurla ölmeyi tercih edenlerin savaşıdır. Çanakkale, dualarla atılan her adımda inancın ispatı,bağımsızlık sevdasının yaşanmış gerçekliğidir. Çanakkale Savaşı, Türk evlatlarının inançla, imanla; kol kola, göğüs göğse sergiledikleri bir var oluş mücadelesidir. Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır.” ifadelerini kullandı.

“VATANLARI UĞRUNA HAYATLARINI FEDA EDEN BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİ FEDA EDEN BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİ BİR KEZ DAHA RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”

Ayvalık Ülkü Ocakları Başkanı Emin Necdet Öner, yaptığı açıklamada, “Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; Bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman neferlerini, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak vatanın bütünlüğü, milletin huzuru ve birlik beraberliğimizi tesis etme uğruna her türlü engelle me ve kahpeliğe karşı koyarak mücadele eden ve şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu. (SUAT SALGIN)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1