EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Türk Eğitim Sen’den Sert Tepki

Ayvalık Türk Eğitim Sen’den Sert Tepki
131 views
16 Mayıs 2016 - 12:24

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Türk Eğitim Sen Temsilciliği yaptığı basın açıklamasında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğrenciler arasında; Türk-Kürt ayrımı yaparak, çatışma ortamı çıkarmaya zemin hazırlamak, okulda yasa dışı bildiri dağıtmak gibi iddialarla Altınova Mahallesindeki bir okulda görev yapan iki öğretmen arkadaşları hakkında soruşturma başlatıp, bu okuldaki görevlendirilmelerine son verilmesine sert tepki gösterdi.
Sendika üyelerinin; Türk Eğitim Sen Ayvalık İlçe Temsilciliği binası önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasını Sendik İlçe Temsilcisi Mustafa Efendioğlu seslendirdi.
Efendioğlu yaptığı açıklamada, “Eğitim camiamız içerisinde maalesef; usulsüzlüğü, usul bilip, kıymeti kendinden menkul, bir şekilde, bir yer tutmayı başarmış, bir koltuk işgal etmiş, eğitimci rozeti taşıyıp, güç zehirlenmesine uğramış kimseler var. Bu kişilerin bilerek veya bilmeyerek yaptıkları hatalar anlatılacak gibi değil. Her türlü haksızlık, hukuksuzlukta yarışan, bu zatları; olası bir hatayı önlemeye çalışan, vatanını seven ve sorumluluk sahibi her yurttaş gibi dostça uyarmaya çalıştık: ‘Kişinin geride evlatlarına bırakabileceği en büyük miras, ‘ismidir’ dedik. Bu isme sürülecek en küçük bir lekenin dahi sonuçları pek ağır olur. Kişinin onuru, haysiyeti, gururu, her türlü makamın, servetin çok üstündedir. Hele birde o kişinin: Vatan, millet sevgisi, devletine olan bağlılık ve sadakati mevzubahis edilir ise işte, o zaman ortaya çok büyük problemler çıkacaktır’ dedik. Ne dersek diyelim: ‘Huylu, huyundan vazgeçmezmiş’, yine bu beyler, bildiğini yapmaya devam etmişlerdir. İşte! Bu akılla yola çıkılanlar; her türlü mesnetten uzak, mantık ilkelerine ters, iftiralardan örülü, kurgular üzerine inşa edildiği anlaşılan, bir suçlamayla Ayvalık İlçesi, Altınova Mahallesinde bir okulda görev yapan iki öğretmen arkadaşımız hakkında soruşturma başlatmış, arkadaşlarımızın bu okuldaki görevlendirilmelerine son verilmiştir” dedi.

“AKLIN YOLU BİRDİR”
Yaklaşık 15 sendika üyesinin de hazır bulunduğu bir ortamda yapılan açıklamada, “Neydi bu suçlamalar; Görev yaptıkları bu okulda, öğrenciler arasında; Türk-Kürt ayrımı yaparak, çatışma ortamı çıkarmaya zemin hazırlamak, okulda yasa dışı bildiri dağıtmak… vs. gibi pek çok tüyler ürpertici bir çok iddialar. Devletimizin güvenliğini, Milletimizin birlik ve beraberliğini yakından ilgilendiren hususlarda aykırı bir fiilde bulunacak memura; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. Maddesi ‘D’ bendi ‘A’ fırkasındaki karşılığı: ‘Devlet Memurluğundan çıkarmak’ cezası verilmesi gerekir ki bu çok ciddi bir suçtur. Yeterli delil, bilgi olmadan, gerekli araştırmaları yapmadan, bir kişiyi böylesi bir iddiayla suçlamak, zan altında bırakmak, akıl karı değildir. Bizde bu olayların iç yüzünü anlamak, hakikati öğrenmek adına kendimizce bir dizi araştırma yaptık: Altınova da sözü dinlenen insanlarla geniş katılımlı bir toplantı düzenledik. Haklarında soruşturma başlatılan öğretmenlerin görevli oldukları okulundaki; öğretmen, öğrenci ve velileri dinledik. Bunlarla da yetinmeyip bu iki öğretmenle ilgili olarak, daha önce başka illerde görev yaptıkları okullardaki arkadaşlarıyla da irtibat kurarak, söz konusu öğretmenler hakkında bilgi topladık, işin aslını öğrenmeye, anlamaya çalıştık. Vardığımız noktada memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz ki bizim gibi konuyla ilgilenmiş, kendi usullerince, bu konu hakkında çeşitli araştırma, soruşturma yapmış, resmi kuruluşlarda bizimle hemen hemen aynı sonuçlara ulaşmışlar. Demek ki ‘Aklın yolu birmiş’. Bugün karşınızda haklı olmanın verdiği gururla, alnımız açık, başımız dik olarak çıkmış bulunuyoruz. Böyle haksız, hukuksuz ve yersiz iddiada bulunanların da hak ettiklerini bulmasını bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

“BU YAPILAN ÜYELERİMİZE ATILŞMIŞ ÇİRKİN BİR İFTİRADIR”
Türk Eğitim Sen Ayvalık Temsilcisi Mustafa Efendioğlu yaptığı açıklamasında, Türk Eğitim Sen, Türkiye’nin “Hakk’ı tutup kaldıran sendikası ve 450 bin üyesi olan Kamu Sen adına, bu konunun yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Camiamızın vatansever, onurlu üyelerine yapılan bu çirkin iftiralar, her türlü haksızlıklara karşı, her zaman hafızalarımızı taze tutarak, her türlü hukuki zeminde mücadelemizi sürdürecek ve kendilerinin dokunulmaz olduklarını sanan bu kişilerden hukuki zeminlerde hesap soracağız. Bu amaçla Cumhuriyet Savcılığı nezdinde ilgililer hakkında gerekli işlemlerin yapılması amacıyla adli süreç başlatılmıştır, Ayrıca, idari yönden, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 25. Maddesi gereği, mülki amirlik makamından yine ilgililer hakkında, gerekli iş ve işlemlerin yapılması amacıyla talepte bulunulmuştur.” ifadelerini kullandı.

AYVALIK İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ERKAN BİLEN’E VERYANSIN
Mustafa Efendioğlu yaptığı açıklamada, “Tüm bu gelişmeler yaşanırken, bir şekilde konuya dahil olmuş, tanıklık yapmış kişiler olarak kamuoyunun takdirine şu bilgileri de sunmak isteriz;
1-Okullarındaki görevlendirmelerine yukarıdaki iddialar nedeniyle son verilen öğretmenlerini savunmak amacıyla, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek, dilekçe veren 9 öğrencinin talepleri Milli Eğitim Müdürü tarafından kabul edilmemiş, işleme konulmamıştır.
2-Bu öğrenciler; Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından: “Eğitim hayatlarının bitirileceği” yönünde tehdit edildiklerini, iş birlikçisi olmakla suçlandıklarını, korkutulup, ağlatıldıklarını iddia etmişlerdir.
3-Bu iddialar, Ayvalık Kaymakamlığında, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’ e Sayın Kaymakamımızın huzurunda, öğrenci velilerinin tanıklığında bizzat tarafımızca sorulmuştur.
4- Öğrenciler bu iddialarla ilgili olarak daha sonra Sayın Kaymakamımızla görüşmüşlerdir.
5-Bir başka iddia ise, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen tarafından 2 öğrencinin dilekçelerine fotoğraf çekildiği ve daha sonra dilekçe sahibi bu 2 öğrencinin okullarında, üst sınıflarda okuyan öğrenciler tarafından tehdit edildikleri yönündedir.
6-Ayvalık Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kabul edilmeyen öğrenci dilekçeleri ve ilave dilekçelerle birlikte, toplam 39 dilekçe, Ayvalık Kaymakamlığına sunulmuştur” dedi.

KAYMAKAM NAZLI’YA TEŞEKKÜR ETTİLER
Türk Eğitim Sen Ayvalık Temsilcisi Mustafa Efendioğlu açıklamasında, “Burada teşekkür etmek istediğimiz kişileri zikretmeden geçmek kanımca haksızlık olacaktır. Öncelikle Öğretmenlerine yapılan haksızlıklara karşı çıkmak için küçücük bedenlerinde saklı, o kocaman, yüreklerini ortaya koyan öğrencilerimize, onları yetiştiren öğretmen ve velilerimize, ayrıca; her türlü baskılara rağmen doğruyu söyleyerek, dik duran onurlu öğretmen ve idarecilerimize ve muhtemel çıkabilecek nahoş olayları, sürecin başından beri gösterdiği devlet adamı kimliği ve tavırlarıyla önleyen Sayın Kaymakamımız Namık Kemal NAZLI Beyefendiye teşekkür ederiz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1