EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Türk Eğitim Sen, “Tuz Nasıl, Ne Zaman Koktu? “

Ayvalık Türk Eğitim Sen, “Tuz Nasıl, Ne Zaman Koktu? “
89 views
15 Haziran 2016 - 11:06

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Türk Eğitim-Sen Temsilcisi Mustafa Efendioğlu yazılı bir basın açıklaması yaptı.
Efendioğlu açıklamasında, “Türk Eğitim tarihi incelendiğinde: Türk Eğitim Sisteminde teftiş hizmetlerinin Tanzimat döneminde başladığı görülmektedir. 1838 yılında okullarda öğretmenlerin mesleki yeteneklerini sağlamak üzere görevlendirilecek memurlar tarafından teftiş edilmeleri öngörülmüştü. 1846 yılında ilk kez teftiş görevi yapan muinler atanmıştır. 1862 yılında ise ‘Müfettiş’ kelimesi ilk defa kullanılmaya başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Teftiş Hizmetlerine bağlı olarak zaman içerisinde müfettişler; Bakanlık ve İl müfettişleri olarak ikiye ayrıldılar. Eğitim camiası içerisinde Bakanlık Müfettişleri, daha çok adaleti sağlayan insanlar olarak görüldüler. Zira bu insanlar her türlü etkiden uzak vicdani kanaatlerine göre raporlarını Teftiş Kurumuna sunabiliyorlardı. Nitekim Bakanlık Müfettişlerinin verdiği rapor doğrultusunda çıkan hemen hemen her karar, bağımsız mahkemelerce de aynen onanıyordu. Yani bu kurum eğitim camiamızda adalet terazisinin doğru tarttığı tek adresti. Her fırsatta Osmanlılığıyla övünenler, her nedense Osmanlıdan miras kalan bu 176 yıllık kurumu 24 Mayıs 2014 tarihinde lağvetmekte kendilerince bir beis görmediler. ‘Bakanlık Müfettişi’ tabiri bizler için artık mazi olmuştu. Aslında mazi olan sadece bakanlık müfettişleri değil, adaletin de ta kendisiydi” ifadelerini kullandı.
Açıklamasında, “Her bakanlıkta, ‘bakanlık müfettişi’ diye bir memur gurubu varken, Milli Eğitim Bakanlığında neden bakanlık müfettişi diye bir memur gurubu yok? sorusunu yönelten Mustafa Efendioğlu, “Bu sorunun cevabı; Siyasilerin emrinde, nokta atışlı, ısmarlama, adrese teslim, resmi prosedürü tamamlamak adına gerekli evrakı elde etmek, olabilir mi? Yahut; haksız, hukuksuz, sorgusuz, sualsiz, denetimsiz her türlü işi yapabilmek için mi? İslam Dininin yüce Peygamberi buyuruyor ki: ‘Bir gün adaletle yönetmek, altmış yıl (nafile) ibadetten hayırlıdır.’ Bir gün adaletli olmak, meğer adil olmayan için ne kadar da zormuş” dedi.

mustafa_efendioglu
“ISMARLAMA RAPOR BEKLENİYOR”
Basın mensuplarına da seslenilen açıklamada, “Bütün bunları neden anlattık? Hatırlanacağı üzere sizlerin vasıtasıyla Ayvalık Altınova Mahallesinde bir okulda görevli iki arkadaşımız için; saçma, sapan, aslı, astarı olmayan nedenlerle başlatılan bir soruşturma hakkında kamuoyuna yönelik bildirimde bulunmuştuk. Ateş olmayan yerden duman çıkarmaya pek mahir bu beyler, aldığımız duyumlara göre arkadaşlarımız hakkında başlatılan soruşturma neticesinde raportörlerin, teftiş kuruluna sunduğu raporları bir türlü beğenmiyorlarmış(!) Hazırlanan raporlar için bu beyler: ‘Objektif değil’, ‘Teknik eksiklikler var’, ‘Sübjektif olmuş’… diyerek teftiş kurulundan bilmem kaçıncı kez bu raporu hazırlayanlara geri gönderiliyormuş. Hani konu çok acil, ivediydi de bir haftada sonuç bekliyorduk! Mart, Nisan; Mayıs, neyse ki Haziran daha bitmedi. Ama artık sabır tükendi. Milli Eğitim Müdürlüklerinde yeni bir uygulama var: ‘Biz yaptık oldu, mahkeme düzeltsin gerisini gayrı’ Bu mahkeme masrafları devletin kasasından değil de bir de sizin kesenizden çıksa. O zaman görürdük sizleri gayrı. Devletini bile bile zarara uğratanın dağdaki-şehirdeki eşkıyadan ne farkı kalır.
Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine açılan binlerce tazminat davası var. Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine sonuçlanan bu tazminat davalarını ödemeye bütçesi yetmiyor. Samsun İdari Mahkemesi geçtiğimiz günlerde örnek bir karara imza attı. Haksız idari işlem yapan milli eğitim yöneticilerinin her birine 5’er Bin lira para cezası verdi. Artık sadece Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilatı değil, onun yöneticileri de tazminat ödemeye mahkûm ediliyor. Eski Milli Eğitim Bakanımız yeni halefine çok ağır bir yük bırakarak gitti. Yeni bakanımızın bu konuda ki işi çok zor ama kendisinden çok şeyler bekliyoruz” denildi.
Açıklamada, “Yüce Allah CC. Kuran-ı Kerim’de 31 ayette biz kullarına adil olmayı emrediyor. Mesela 4. Süre 58. Ayette mealen: ‘…Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir…’ O halde soralım: Emaneti ehline verdiniz mi? İnsanlar arasında adaletle hükmettiniz mi? Artık size verilen bu güzel öğüdü alıp da tutacak mısınız?
Haklıyı haksız çıkarmak, bile bile yanlış hüküm vermek en büyük zulümdür. Allah (CC) Adil-i Mutlaktır. Zalimlerin yaptıklarını da, menfaati için zalimlere arka çıkanları da görür ve bilir. Zalimlerin yaptıklarını cezalandırma işini ‘yarına’ bıraksa da, asla ‘yanlarına’ bırakmaz… “ ifadeleri yer aldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1