EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık, Turizmde Mutfağıyla Ön Plana Çıkmak İstiyor  

Ayvalık, Turizmde Mutfağıyla Ön Plana Çıkmak İstiyor  
111 views
05 Nisan 2016 - 10:29

Ayvalık İlçesi’ndeki Cunda Uygulama Oteli’nde, yöresel yemek kültürünü turistik ürün olarak ortaya çıkarmak ve yöresel lezzetleri geleceğe taşımak için hazırlanan Ayvalık Gurme Noktaları projesinin tanıtımı yapıldı.

Ayvalık Turizm Danışma Bürosu koordinatörlüğünde Ayvalık Belediyesi, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü. İlçe Sağlık Müdürlüğü, Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Ote!i, Ayvalık Ticarct Odası. Ayvalık Esnaf Sanatkarlar Odası. Ayvalık Kent Konseyi kurumlarının ortak katılımıyla yapılacak olan Ayvalık Gurmc Noktalan Projesinin Sunumu Cunda Uygulama Otelinde Ayvalık Turizm Danışma Bürosu ve Ayvalık Ticarct Odası tarafından yapılarak projenin başlatılması için ilk adım atıldı.

Ayvalık Gurmc Noktalan Projesi. Deniz turizmi ve doğa turizminin yanı sıra gastronomi turizmini Ayvalık’ta ün plana çıkarmak için; lezzetinden emin olunan, tamamen yöresel tatlar ile hijyen ve görselliğin doğru sergilendiği, güvenilir gurme noktalarının belirlenerek, seyahat acentalarına ve ünlü gurmelere tanıtılmasıdır Bu projenin uygulaması Ayvalık Merkez, Küçükköy, Cunda ve Altınova’da yapılacak.

Gastronomi turizmi, sadece yaz sezonunda değil tüm yıl boyunca turistler tarafından tercih edilen bir alternatif turizm türü olarak nitelendiriliyor.

Turistlerin büyük çoğunluğunun gideceği yeri seçmeden önce o yerin yeme-içme kültürünü araştırdığının vurgulandığı toplantıda Ayvalık’ta Gastronomi turizminin profesyonel olarak uygulanmasıyla yaz sezona yayılmış Ayvalık turizm hareketliliğine, sezon dışı hareketliliğini de ekleyerek önemli ölçüde katkılar sağlanması amaçlanıyor.

Toplantıda konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Gurme noktaları oluşturulurken bu tür yerlerin disiplin altına alınması için bu proje çok önemli olduğunu belirterek, “Bütün gurme noktaları belirlenirken sadece restoranlar olarak görmeyelim. Bunun içerisine simtitçimiz de dahil, tostçumuz da dahil, esnaf lokantalarımız da dahil. Ayvalık’ın en büyük şansı çoğu yerde çok özel restoranlarda bulamayacağımız tatları Ayvalık’taki esnaf lokantalarında bulabiliyoruz. Bu toplantımızı daha kapsamlı yapmamız lazım. İş kolunda çalışan temsilcilerle de bir toplantı yapmamız lazım. Ayvalık’ın en önemli unsurlarından bir tanesi de zeytin ve zeytinyağı. Zeytinyağıyla ilgili tanıtımlarımızı da yapıyoruz. Bunların hepsini birlikte de sunabiliriz” dedi.

Başkan Gençer, Slow Food’unTürkiye’de ilk defa yapılacak olan ve 60’ın üzerinde gazeteci ile gurmenin katılacağı Slow Oil toplantısına 14- 17 Nisan günlerinde Ayvalık’ın ev sahipliği yapacağını da duyurdu.

Ayvalık Gurme noktaları başvuruları incelendikten sonra, her gurme noktası olan işletmeye. Ayvalık Belediye Başkanlığının hazırlamış olduğu “Ayvalık Gurme Noktası Sertifikası” verilecek.

Bu proje tamamlandığında Ayvalık Gurme Noktalan Projesi içerisinde yer alan Kurumların web sitelerinde duyurulması sağlanacak, seyahat acenteleri ve gurmeler tarafından önerilen lezzet tadım noktalan olacak.

Ayvalık Turizm Danışma Bürosu Şube Müdürü Yasemin Gençer’de “Ayvalık mutfağı, çok zengin gastronomi potansiyeline sahiptir. Bölgemizde Belediyeden belgeli 66 restoran, 143 kafeterya ve 49 lokanta olmak üzere toplam 258 adet yeme-içme tesisi hizmet vermektedir. Ayvalık Gurme Noktalan Projesinin uygulanmasıyla Ayvalık, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kültür turizmi destinasyonu olacaktır. Aynı zamanda Ayvalık Mutfağının “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na “Gastronomi şehri” olarak başvuru yapabilmesinin önü açılmış olacaktır.

Bu projede önemsediğimiz amaçlardan bir tanesi de küçük işletmelerin Ayvalık turizm ekonomisinden pay almasını sağlamaktır. Yaklaşık 2 aydır proje üzerinde çalışıyoruz. Taner Bey ve Ayfer Hanım projeyi Ayvalık için hazırlarken daha önce yapılmış benzer uygulamaları araştırdılar, yerinde görüşmelerde bulundular. Projeyi birlikte yapacağımız tüm kurumlara çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1