EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Tabiat Platformu’ndan Karaayıt’taki madencilik firmasına sert tepki

Ayvalık Tabiat Platformu’ndan Karaayıt’taki madencilik firmasına sert tepki
257 views
05 Ekim 2019 - 13:00

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kırsal mahallesi Karaayıt’ta; demir ve bakır madeni işletmesi yapan firmanın bölge genelinde çevresel sorunları beraberinde getirdiğini ve bu işletmenin depolama alanını büyütebilmek için devlete ait yeni hazine arazilerini tahsis etmeye çalıştığını savunan Ayvalık Tabiat Platformu konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak yaşanılanlara tepki gösterdi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)

Ayvalık Tabiat Platformu Yürütme Kurulu Sözcüsü Nebahat Dinler tarafından yapılan açıklamada, “Bilfer Demir İşleme Tesisi on sene önce kuruldu. O tarihte ‘ÇED Olumlu’ kararını iptal ettirdik. Ancak tesisin yerinde biraz oynama yapılarak ikinci ‘ÇED Olumlu’ iznini aldılar. Hala süren davalarımız mevcut. Şimdi şirket yeni bir atık depolama tesisi yapmak istiyor. Bunun için başvuru yapılmış. 12 Eylül’de Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sayfasında ilan edildi. 15 Ekim’de de Halkın Katılım Toplantısı var.” dedi.

KARAAYIT KÖYLÜLERİYLE BİR ARAYA GELDİLER

Geçtiğimiz Salı akşamı Karaayıt Köyü’ne gidip muhtar ve mahalle sakinleriyle görüştüklerini belirten Nebahat Dinler, “BİLFER Demir Madeni ve Zenginleştirme Tesisi’nin çevreye, üretime, yaşama verdiği zararları yerinde gözlemledik. Kurumuş domates fidelerini, ot bulamayan cılız ve hasta hayvanları, başına gelen felakete isyan eden yaşlıları gördük. Muhtar başta olmak üzere köyün gençleri isyanda, kendi çektikleri fotoğraf ve videoları da verdiler bize.  Ayvalık Bilfer Atık Düzenli Depolama Tesisi Projesi ÇED Başvuru dosyasını inceledik. Uzmanlardan görüş aldık. Bazıları henüz gelmedi. Hazırladığımız raporu dün belediye meclisinde guruplara ve çevre komisyonuna verdik. Ayrıca Madra Barajı dibindeki maden ocağının ruhsatının iptali için MİGEM’e dilekçe gönderdik” ifadelerini kullandı.

ARKA ARKAYA EYLEMLER YAPILACAK

Konunun Evrensel Gazetesi’nden Özer Akdemir tarafından haberleştirildiğini de kaydeden Dinler, “ Yaptığımız girişimlerin ardından;  9 Ekim, Çarşamba, Saat 10.30 da Türközü köyü jeotermal sondajı davasının keşif ve bilirkişi incelemesi var.  10 Ekim Perşembe saat 15.30 İzmir Efemçukuru’ndan Çanakkale Kirazlı’ya yürüyüş ekibi Ayvalıkta olacak. Bizler de öğretmenevinde karşılayıp meydana kadar yürüyeceğiz onlarla. Aynı gün Kirazlı Altın Madeni ruhsatının yenilenmemesi için imza standımız da olacak. 12 Ekim Çanakkale Mitingine… Körfez belediyeler Birliği destekliyor o yüzden her belediye araç verecek. Biz de Ayvalık Belediyesi’nden araç talep ettik. Yarın tekrar konuşup kesinleştirmek istiyoruz. Bu uğurda hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1