EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık; önlemlerin gevşetilmesiyle yoğun bir sezona hazır

Ayvalık; önlemlerin gevşetilmesiyle yoğun bir sezona hazır
1.815 views
07 Mayıs 2020 - 13:20

Türkiye’nin turizm alanında incisi olarak nitelendirilen Balıkesir’in Ayvalık ilçesi; dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs salgınına yönelik önlemlerin gevşetilmeye başlamasının ardından sezona hazırlanıyor.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kovit19 virüssüz turizm alanları için uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi projesini hayata geçirildiğine ilişkin açıklamalarının ardından turizm bölgelerinde bu yönde hazırlıklar başladı.
Özellikle iç turizmde Türkiye’nin en önemli cazibe merkezi konumunda olan Ayvalık’ta da turistik tesisler Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un hazırladığı sertifikasyon sistemi doğrultusunda süren hazırlıklar, Koronavirüs salgını da göz önünde bulundurularak devam ediyor.
Konuyla ilgili muhabirimizin sorularını yanıtlayan; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Kovit19 salgını nedeniyle ortaya çıkan krizin bir an önce sona ermesini diledi.
Aynı zamanda turizmci olan Başkan Ergin, “ Gerek Ayvalık, gerekse de tüm ülkemiz için tek beklentimiz de şu an için bu krizin sona ermesidir. Çünkü bu pandemi, dünyada olduğu gibi ülkemizin de ekonomisine çok ciddi zarar verdi. Birçok işyerleri kapandı. Çok ciddi bir ekonomik sıkıntıya doğru gidiyoruz. Bu durum dünya genelinde de aynı. Biz bu Kovit19 krizinin bir an önce sona ermesinin beklentisi içindeyiz” dedi.
Yaklaşan yaz mevsimi öncesinde Ayvalık genelindeki turistik tesislerin sezon hazırlıklarına başladığını belirten Başkan Ergin, “Açıkçası Kovit19 krizinin sona ermesinin ardından gezme arzusu ve evlerinden çıkıp dolaşma isteklerinin olacağına inanıyorum. Özellikle de tatillerini yurt dışında geçirmeyi yeğleyen vatandaşlarımızın bu yıl iç turizme yöneleceklerini düşünüyorum. Ben Ayvalık’ın bu anlamda çok ciddi avantajlarının olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü bakıldığında Ayvalık’ın en önemli avantajı, merkezlere yakınlığıdır. Mesela İstanbul’a olan mesafesi yaklaşık 3 buçuk saattir. Bu süreçte, İstanbul’dan yola çıkan bir tatilci, Ayvalık’a ulaşabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“SARIMSAKLI KUMSALI UZUNLUĞUYLA EN BÜYÜK AVANTAJ”
Koronavirüs salgının ardından birçok şeyin eskisi gibi olmayacağına inandığını vurgulayan Mesut Ergin, “Bunlardan bir tanesi de bu kriz sırasında yaptığımız uygulamalardır. Mesela vatandaşlarımız arasında sosyal mesafenin korunması… Ayvalık’ın plajlarının sayısal anlamda fazlalığı ve 14 kilometre uzunluğundaki kumsalı bulunması, ilçemizde yaz sıcaklarında serinlemek için denize girerken bu sosyal mesafenin korunması anlamında bizim için çok büyük bir avantaj olacaktır. Tatile çıkmak isteyecek bir tatilcinin, bunları düşündüğünde aklına ilk gelecek olan turizm beldelerinden birinin Ayvalık’taki plajların olacağına inanıyorum. Çünkü bu anlamda, sosyal mesafeyi koruyarak masmavi denizinde serinleyip, kumsalında da güneşlenebilecektir. Bu Ayvalık için büyük bir avantajdır.” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklanan sertifikasyon sisteminin Ayvalık’ta da hazırlıklarının başladığını açıklayan Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ayvalık’ta çok büyük turistik tesislerden ziyade daha orta ölçekli otellerle turizm alanından etkili olması ve bu otellerde de sosyal mesafenin çok daha rahat korunabileceğini düşünerek Ayvalık’ın bir tercih sebebi olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Mesut Ergin şöyle devam etti;
“Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre; Kovit19 önlemlerinin Mayıs ayı sonunda azalacağı belirtiliyor. Bakanlığımızın bu konudaki öngörülerinin tutmasını ümit ediyorum. Bu öngörülerin tutması halinde; Ayvalık’ımızın turizm açısından iyi bir sezon geçireceğini düşünüyorum. “

TURİZMCİLER İSE TEMKİNLİ
Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve AYTUGEB Genel Sekreteri Ümit Özgültekin ise muhabirimize yaptığı açıklamada, ilçedeki turistik tesislerin önümüzdeki turizm sezonu için şu ana kadar henüz herhangi bir rezervasyon almadıklarını belirterek, “Bu konuda bakanlığımız bir önlem paketi hazırladı. Bu pakete göre hareket etmemiz isteniliyor. Bunun yanı sıra Ayvalık Belediyesi’nin yapmış olduğu; hem bölgeyi temiz tutmak, hem de kontrolün sağlanabilmesi açısından önemli çalışmalar var. Koronavirüs salgınından tatilcileri ve turizm çalışanlarını koruyabilmek için bir önlem paketi hazırlıyorlar. Biz ilçedeki turizmciler olarak da kendimize göre bir koruma paketi hazırlamamız gerekiyor. Bu anlamda halen hem tesislerimizi dezenfekte ediyoruz. Hem de kendimize göre önlemlerimizi alıyoruz. Dezenfeksiyon çalışmalarında Ayvalık Belediyesi de üzerine düşeni yaparak ilçe genelinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Tabi Haziran ayı içerisinde ne olur? Nasıl bir rezervasyon olur? Turizm yoğunluğu olur mu? Bu soruların cevabını şu an için bizde bilemiyoruz. Şu anda önümüzdeki süreç bir muamma olarak bekliyor. Umarız ki iyi olur. Biz de iyi bir sezon geçirmek istiyoruz elbette.” dedi.

HER ŞEYE RAĞMEN UMUTLAR DİRİ TUTULUYOR
Ayvalıklı turizmcilerin uzun bir zamandan bu yana hareketli geçebilecek bir turizm sezonuna hazır olduğunu kaydeden Özgültekin, “Tesislerimizdeki tüm tadilatlarımız bitti. Şu anda Koronavirüs’ün nasıl bir süreçte devam edeceği, hangi kriterlerde sürebileceğini öngörüsüne sahip olmaya çalışıyoruz. Ama şu an için herhangi bir öngörümüzde oluşmuş değil. Sağlık Bakanlığı’mızdan bu konuda iyi haberler bekliyoruz. Önümüzdeki turizm sezonu için umutlarımızı kaybetmemeye çalışıyoruz. İyi olmasını temenni ediyoruz. Ben; Kovit19 aşısının bulunup, ülkemize gelmeden tam bir turizm sezonunun olabileceğini düşünmüyorum. Ama bu yıl hangi kriterlerde sezon gerçekleşecek, nasıl yapacağız bilemiyoruz. Bu konuda bakanlığın verdiği talimatlara göre hareket edeceğiz.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1