EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık ilçe milli eğitim müdürlüğü 3. Uluslararası halk oyunları şenliği başladı

Ayvalık ilçe milli eğitim müdürlüğü 3. Uluslararası halk oyunları şenliği başladı
117 views
23 Nisan 2016 - 12:34

Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediyesi’nin destekleriyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 3. Uluslar arası Halk Oyunları Şenliği başladı.

Hindistan, Kuzey Kıbrıs, Bulgaristan, Kuzey Osetya, Romanya’dan gelen halk oyunları ekipleriyle Anadolu’nun dört bir yanındaki folklor örneklerinin sunulacağı şenlikler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının önünden Cumhuriyet Meydanına yapılan yürüyüş kortejiyle başladı.

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci e vatandaşların katıldığı yürüyüş Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde sona erdi.

Konuk ekiplerle toplam 18 halk oyunları topluluğunun katıldığı öğrenilen uluslar arası şenliğin açılış serenomisinde Hindistan’dan gelen ekibin sergilediği renkli oyunlar büyük bir coşkuyla karşılandı.

Ayvalık 15 Eylül Halk Oyunları ekibinin de gösterimini sunduğu açılışın ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen düzenledikleri organizasyona katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Amaçlarının Mustafa Kemal Atatürk’ün Dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda başlayıp, 4 gün süren Halk Oyunları Şenliği’nde ülkeler arasında kültür köprüsünü kurmak olduğunu belirten Erkan Bilen, “ 3 yıldır geleneksel hale getirmiş olduğumuz çocuklar için düzenlene Uluslar Arası Halk Oyunları Şenliğimizi bu yıl kortej yürüyüşü ile başladık. Cumhuriyet meydanında küçük bir sunum yaptık. 23 Nisan akşamında da organizasyonumuza katılan ülkelerin halk oyunları ekiplerinin yanı sıra Ayvalık’taki okullarımızın öğrencilerinin de katılacağı halk oyunları şenliğimiz olacak. Buradaki amacımız 23 Nisan etkinliklerinin yaygın hale getirilip, vatandaşlarımızın katıldığı ve bundan haz aldığı bir bayram olduğunu göstermektir.” Dedi.

Ayvalık’ta geçtiğimiz yıllarda düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Programlarının sadece stadyumda yapılan etkinliklerle gerçekleştiğini hatırlatan Erkan Bilen, “Dolayısıyla okullarımızdaki öğrencilerin birçoğu bu etkinliklere katılamadığı için üzüntü duyuyorlardı. Yeni yönetmelikle birlikte şimdi okullarımızdaki bütün öğrencilerimizin katıldığı  bir şenlik haline getirmekti. Bu organizasyonu uluslar arası hale getirmekteki amacımız; farklı ülkelerin de kültürlerini tanıyabilmek olduğunu vurgulayan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, “Bizim kendi kültürümüzü de gelen konuklara tanıtmaktır. 23 Nisan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan olduğunun bir göstergesi olarak güzellikler içinde bir bayram töreni kutlamayı arzuluyoruz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1