EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Deniz Turizminde Yeni Bir Ekmek Kapısı Daha Açıldı

Ayvalık Deniz Turizminde Yeni Bir Ekmek Kapısı Daha Açıldı
91 views
01 Haziran 2016 - 10:33

Ayvalık ilçesinde, 35 yaşındaki girişimci Hakan Gür tarafından yaklaşık 2 milyon liraya mal edilen ilçenin yeni gezi teknesi gerçekleşen sade bir törenle denize bırakıldı.

Ayvalık’ta 35 yıldan bu yana tersanecilik yapan Abidin Sadan’a ait çekek yerinde yapımı tamamlanan 24 metre uzunluğundaki 3 katlı ‘Mihrimah Sultan’ adını taşıyan gezi teknesinin; Avrupa standartlarında, Türk Denizcilik loyduna uygun olduğu öğrenildi.
Teknenin içerisinde yolculara konforlu bir gezi yapılabilmesi için tuvalet ve oturma gruplarının daha geniş ve ferah olduğu bildirilirken, teknenin büyüklüğüne göre de 200 kişilik yolcu kapasitesinin 160 kişilik bir kapasiteye düşürüldüğü böylelikle de yolcuların daha rahat koşullarda gezilerini gerçekleştirmesinin amaçlandığı belirtildi.
Ayvalık’ın deniz turizmine kazandırdığı yeni gezi teknesinin denizcilik sektörde çalışacaklar için yeni bir istihdam kapısı olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden teknenin sahibi Hakan Gür, “Teknemiz Avrupa standartlarını taşıyan Ayvalık’taki ilk gezi teknesi olma özelliğine sahip. Ayvalık’ta uluslar arası nomlardaki teknemiz, Abidin Sadan ağabeyimizin tersanesinde tamamen Ayvalıklı işçiler ve en küçük civatasına kadar Ayvalıklı işletmelerden temin edilen malzemelerle inşa edildi. Ayvalıklı ustalar tarafından yapıldı. Bu bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır.” dedi.
Ayvalık’ta tanınmış bir kasap dükkanı bulunan Hakan Gür, denizcilik sektörüne 3 yıl önce büyük kızı Naz’ın adını taşıyan ‘Prenses Naz’ adını taşıyan gezi teknesi ile atılım yaptığını anlatarak, “Bu ikinci teknemiz küçük kızım Mihrimah’ın adını taşıyor. Bu tekneyi 19 yaşındaki kardeşim Uğur Gür için yaptık. Kardeşim, Allah nasip ederse önümüzdeki yıl üniversitelerin denizcilik bölümünde eğitim görecek. Ondan sonrada bu teknenin başına geçecek. Yeni teknemizin Ayvalık’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1