EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Cunda Adası Bisiklet Yolunda Takla Atarak Yaralandı

Ayvalık Cunda Adası Bisiklet Yolunda Takla Atarak Yaralandı
117 views
20 Nisan 2016 - 10:24

Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda Adası’nda bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla ana arterin bölünmesiyle Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen bisiklet yolunda bir bisiklet sürücü takla atarak başından yaralandı.

Alınan bilgiye göre Edremit’ten aynı grupta olduğu bisiklet sürücüsü arkadaşlarıyla birlikte bugün sona eren Slow Olive Çalıştayı’nın son günündeki bisiklet sürüş etkinliğine katılmak isteyen Fırat Emerus adlı genç, bisiklet yolunun ortasında bulunan dubalardan birine çarparak takla attı.
Bisiklet yolu güzergahındaki tali yollara giriş kısımlarında motorlu araçların park etmemesi için konulan reflektörlü dubayı bisikletleriyle gurup halinde giderken göremediği için takla atan bisiklet sürücüsü Fırat Emerus başından yaralandı.
Başında kaskı olduğu için mutlak bir ölümden kurtulduğu belirtilen Emerus’un başında derin bir yara oluştuğu için kanama oluşunca arkadaşları 112 acil Yardım ekiplerini telefonla arayarak olay yerine bir ambulans istedi.
Ancak 112 Acil Yardım Balıkesir Merkez’i görevlilerinin “Ayvalık’ta 2 112 Acil Yardım Ambulansımız var. Şu an ikisi de vakada olduğu için ambulans yönelnediremiyoruz” yanıtı aldıklarını belirten yaralı Fırat Emerus’un arkadaşları bu kez bir dolmuş taksiyi durdurarak yardım istedi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Toplu Taşıma AŞ’ye bağlı olan bu aracın da güzergah dışına çıkarak Ayvalık Devlet Hastanesi’ne gidemeyeceği yanıtını alan Emerus’un arkadaşlarını imdadına olay yerinde evi bulunan bir hayırsever vatandaş yetişerek, kazazede bisiklet sürücüsünü özel aracıyla Ayvalık Devlet Hastanesi’ne götürdü.
Kaza ile ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Piraye Bayman adlı Ayvalıklı bir bisiklet sürücüsü, “Bu bisiklet yolu bisiklet sürücüleri için doğru düzgün planlanmamıştır. Ayrıca bisiklet güzergahı boyunca bisiklet yoluna araçlar park etmekte, motosikletlilerde bu yolu kullanmaktadır. Bisiklet yolu güzergahında yağmur ve rüzgarların etkisiyle biriken topraklar ve çakıl parçaları zemini kayganlaştırmakta ve böylelikle de bisiklet sürücüleri için çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu yol parkurunda biriken bu toprak ve çakıl parçalarının sıklıkla belediye ekipleri tarafından temizlenmesi gerekmekte ve hatta her gün yolun bakımı yapılmalıdır” dedi.
Fırat Emerus ve arkadaşlarının Edremit’ten Ayvalık’a bisikletleriyle Slow Olive Çalıştayı’nın son günündeki bisiklet turuna katılmak için Edremit’ten Ayvalık’a 50 kilometre yol kat ettiklerini belirten Bayman, “Bu arkadaşlarımızla Cunda Adası’nda buluştuk. Dönüş güzergahına da geçerken bu kaza meydana geldi. Böylesi kazaların önlenmesi için bu bisiklet yolunun daha doğru bir şekilde planlanması lazım. Bisiklet yolunun tam ortasına konulan bu dubaların kaldırılması lazım. Üstelik bu bisiklet yolu gidiş ve geliş için yapılmış. Böyle bir yol olamaz” diyerek Ayvalık Belediyesi yetkililerinin bu konuda acil ve hassas olarak gerekli tedbirleri almasını istedi.
Öte yandan Ayvalık Devlet Hastanesi’ne götürülen yaralı genç bisiklet sürücüsü Fırat Emerus’un başına 3 dikiş atıldığı ve hayati bir tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1