EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık CHP’den ‘Laiklik Günü’ Açıklaması

Ayvalık CHP’den ‘Laiklik Günü’ Açıklaması
117 views
12 Nisan 2016 - 21:15

Ayvalık ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ayvalık İlçe Başkanlığı tarafından ‘Laiklik Günü’ ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker’in imzasını taşıyan açıklamada “9 Nisan 1928’de, 1924 Anayasası’nın 2nci, 16ncı, 26ncı ve 38inci Maddelerindeki dine dayalı tanımların, yerini laik tanımlara bırakması konusunda bir kanun teklifi verilmiştir. Bu değişiklik teklifi, 264 üyenin oy birliği ile (1220 sayılı yasa) kabul edildi ve bu değişiklikler 10 Nisan 1928 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi” denildi.

5 Şubat 1937’de de Anayasa’nın ikinci maddesinde laiklik ilkesine yer verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğunun yazılmasıyla, laik devrim tamamlanmış olduğuna işaret edilen açıklamada, “Atatürk’ün tanımıyla laiklik; ‘Yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir. Türkiye Cumhuriyetinin resmi dini yoktur. Devlet idaresinde bütün kanunlar dünya ihtiyaçlarına göre yapılır ve uygulanır. Din düşüncesi vicdani olduğundan Cumhuriyet, din düşüncelerini devlet ve dünya işlerinden ve siyasetten ayrı tutmayı, milletimizin çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesinde başlıca başarı koşulu görür.’ ‘Hiçbir kimse, hiçbir kimseyi ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayamaz. Türk devleti laiktir. Her yetişkin dinini seçmekte serbesttir. Ancak din lüzumlu bir kurumdur. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur. Yalnız şu var ki, din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır.’ Laiklik, devletin her türlü inanç karşısında yansız ve herkese eşit davranması ve belli bir dini temsil etmemesidir. Laiklik, bireyin, üzerindeki dini baskılardan kurtarılarak özgür olması, dünya yaşamının din kurallarının etkisinden kurtarılıp, bilim ve aklın egemenliğine bırakılması, dünya sorunlarına akılcı ve bilimsel bakış açısı içinde yaklaşılmasıdır. Laiklik, ille de aynı inançları paylaşmaları gerekmeyen bireyleri bir arada yaşatmanın bir aracıdır. Laiklik; demokratik Cumhuriyetin olmazsa olmazıdır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Fransız yazar Emile Zola bugünleri çok önceden öngörmüş ve şöyle demiştir.:’İrtica saltanatını, bir ülkenin eğitimini ele geçirerek kurar ve böylece kökleşir kalır. Okullarda beyinleri yıkanan kuşaklar, yönetimde görev aldıkları zaman ülke çıkarlarını değil, kendilerini eğitenlerin sözcüleri olacaklardır.’ Bugünlerde yaşadığımız birçok sıkıntının temeli, Ulu Önder Atatürk’ün yukarıda söylediklerinin uygulamaması değil midir?Bugün iktidarda olanların davranışlarının temelinde Emile Zola’nın söyledikleri yatmıyor mu?” diye soruldu.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1