BANDIRMA YILBAŞI
Balıkesir Haber Girişi: 02.12.2021 - 14:16, Güncelleme: 02.12.2021 - 14:16

AYTEKİN: PTT’DEKİ TAŞERON SORUNU SÖMÜRÜ DÜZENİDİR

 

AYTEKİN: PTT’DEKİ TAŞERON SORUNU SÖMÜRÜ DÜZENİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar AYTEKİN, TBMM Genel Kurulu’nda PTT’de çalışan taşeron işçilerin sorununa ilişkin konuştu. İyi Parti tarafından verilen önerge üzerine söz alan Aytekin AKP’nin; özelleştirme adı altında, kamu kurumlarını yok pahasına sattığı, içini boşalttığı ve erezyona uğrattığı kurumlardan birisi olduğunu ifade etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar AYTEKİN, TBMM Genel Kurulu’nda PTT’de çalışan taşeron işçilerin sorununa ilişkin konuştu. İyi Parti tarafından verilen önerge üzerine söz alan Aytekin AKP’nin;  özelleştirme adı altında, kamu kurumlarını yok pahasına sattığı, içini boşalttığı ve erezyona uğrattığı kurumlardan birisi olduğunu ifade etti. Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in konuşması şöyle: 181 yıllık bir kurum olan PTT’nin 2013’ten itibaren özelleştirilmesi ile yaşanan sorunlar maalesef artmıştır. AKP’nin;  özelleştirme adı altında, kamu kurumlarını yok pahasına sattığı, içini boşalttığı ve erezyona uğrattığı kurumlardan birisidir PTT. Ve bugün, büyük sorunlarla boğuşmaktadır. Bu sorunların başında da yeni çağın köle düzeni olan taşeron sistemi gelmektedir. PTT, yüklendiği hizmeti yapamadığı için taşeron işçi çalıştırarak işin kolayına kaçmış ve bu taşeron işçilere hiçbir hak tanımamıştır. Şimdi şu ifadelere dikkatinizi çekmek istiyorum Değerli milletvekilleri; İktidarımızda örgütlenme özgürlüğünün önü açılacak, sendikalaşma teşvik edilecek, kamu görevlilerinin grevli ve toplu sözleşmeli sendikal haklar ve özgürlüklere kavuşturulması için gereken mevzuat değişiklikleri yapılacaktır. En komiği de şudur: çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığının önüne geçilecek, eşit işe eşit ücret ve liyakat prensibi çalışma hayatında hakim kılınacaktır. Bu ifadeler, AKP’nin parti programında yer alan ifadeler. Eşit iş? Liyakat? Sendikalaşma? Ve AKP  Programlar, partilerin vizyonlarıdır. Görüleceği üzere bu vizyon kağıt üzerinde kalmış, durum tam tersine dönmüştür. Geldiğimiz noktada ne örgütlenme özgürlüğü, ne de sendikacılık bırakılmıştır. Öyle ki, PTT’ye bağlı taşeron işçiler sendikalaşmış, iki ilde toplu sözleşmeye oturmuş ama bir sabah hepsinin işine son verilmiştir. Bilinen kadarıyla PTT’de 14 bin taşeron işçi vardır. Bu işçiler her gün canlarını dişine takarak çalışmaktadır. Ama, altyapısı olmadığı için kargo hizmetini zamanında yerine getiremediklerinden dolayı, ceza kesilmekte aldıkları asgari ücret bile ulaşılamaz ücret olmaktadır.   Personel; bina içinde çalışırsa %30, dağıtıcı olursa %35 asgari ücrete ek maaş almasına rağmen, bu kesintiler sebebiyle ellerine geçen maaş vergi dilimini de düşünürsek kar gibi erimektedir.   AKP’nin yarattığı bu düzen, sömürü düzenidir. Bu sömürü düzeninde daha fazla işçi kardeşimizin hakkı yenmesin istiyoruz.” İyi Parti tarafından verilen önerge, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.
Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar AYTEKİN, TBMM Genel Kurulu’nda PTT’de çalışan taşeron işçilerin sorununa ilişkin konuştu. İyi Parti tarafından verilen önerge üzerine söz alan Aytekin AKP’nin; özelleştirme adı altında, kamu kurumlarını yok pahasına sattığı, içini boşalttığı ve erezyona uğrattığı kurumlardan birisi olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar AYTEKİN, TBMM Genel Kurulu’nda PTT’de çalışan taşeron işçilerin sorununa ilişkin konuştu. İyi Parti tarafından verilen önerge üzerine söz alan Aytekin AKP’nin;  özelleştirme adı altında, kamu kurumlarını yok pahasına sattığı, içini boşalttığı ve erezyona uğrattığı kurumlardan birisi olduğunu ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in konuşması şöyle:

181 yıllık bir kurum olan PTT’nin 2013’ten itibaren özelleştirilmesi ile yaşanan sorunlar maalesef artmıştır.

AKP’nin;  özelleştirme adı altında, kamu kurumlarını yok pahasına sattığı, içini boşalttığı ve erezyona uğrattığı kurumlardan birisidir PTT. Ve bugün, büyük sorunlarla boğuşmaktadır.

Bu sorunların başında da yeni çağın köle düzeni olan taşeron sistemi gelmektedir. PTT, yüklendiği hizmeti yapamadığı için taşeron işçi çalıştırarak işin kolayına kaçmış ve bu taşeron işçilere hiçbir hak tanımamıştır.

Şimdi şu ifadelere dikkatinizi çekmek istiyorum Değerli milletvekilleri; İktidarımızda örgütlenme özgürlüğünün önü açılacak, sendikalaşma teşvik edilecek, kamu görevlilerinin grevli ve toplu sözleşmeli sendikal haklar ve özgürlüklere kavuşturulması için gereken mevzuat değişiklikleri yapılacaktır.

En komiği de şudur: çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığının önüne geçilecek, eşit işe eşit ücret ve liyakat prensibi çalışma hayatında hakim kılınacaktır.

Bu ifadeler, AKP’nin parti programında yer alan ifadeler.

Eşit iş? Liyakat? Sendikalaşma? Ve AKP

 Programlar, partilerin vizyonlarıdır. Görüleceği üzere bu vizyon kağıt üzerinde kalmış, durum tam tersine dönmüştür.

Geldiğimiz noktada ne örgütlenme özgürlüğü, ne de sendikacılık bırakılmıştır. Öyle ki, PTT’ye bağlı taşeron işçiler sendikalaşmış, iki ilde toplu sözleşmeye oturmuş ama bir sabah hepsinin işine son verilmiştir.

Bilinen kadarıyla PTT’de 14 bin taşeron işçi vardır. Bu işçiler her gün canlarını dişine takarak çalışmaktadır.

Ama, altyapısı olmadığı için kargo hizmetini zamanında yerine getiremediklerinden dolayı, ceza kesilmekte aldıkları asgari ücret bile ulaşılamaz ücret olmaktadır.

 

Personel; bina içinde çalışırsa %30, dağıtıcı olursa %35 asgari ücrete ek maaş almasına rağmen, bu kesintiler sebebiyle ellerine geçen maaş vergi dilimini de düşünürsek kar gibi erimektedir.

 

AKP’nin yarattığı bu düzen, sömürü düzenidir. Bu sömürü düzeninde daha fazla işçi kardeşimizin hakkı yenmesin istiyoruz.”

İyi Parti tarafından verilen önerge, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egegundem.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.