EGE GÜNDEM GAZETESİ

ATIK MALZEMELERDEN SOKAK HAYVANLARINA SICAK YUVA

ATIK MALZEMELERDEN SOKAK HAYVANLARINA SICAK YUVA
383 views
22 Ağustos 2020 - 21:51

Karesi Belediyesi’nin, geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı kedi ve köpek kulübeleri, sokak hayvanlarına sıcak yuva oluyor.
Balıkesir’in merkez Karesi Belediyesi Fen işleri ekipleri, çöplere bırakılan eşya, lastik ve kumaşları kullanarak kedi ve köpekler için barınaklara dönüştürüyor.
Belediye olarak sokak hayvanları için birçok çalışma yaptıklarını ifade eden Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Biz atıklardan kedi köpek evleri yapıyoruz. Bunlar hakikatten halkımız tarafından onay verildi. Diyelim çöpe bir televizyon dolabı atılıyor. Biz bu televizyon dolabını elimizdeki malzemeler ile dönüştürüp mükemmel bir kedi köpek evi yapıyoruz. Bununla ilgili olumlu geri dönüşler aldık. Her türlü evsel atığı değerlendirmiş oluyoruz boşa gitmemiş oluyor” dedi.
Belediye olarak geri dönüşüm kadar sıfır atığa da önem verdiklerini ifade eden Başkan Orkan; “Biz geri dönüşüme önem veren bir belediyeyiz. Değerli Cumhurbaşkanımızın eşi Emine hanımında sıfır atık projesiyle ilgili çalışmalarımız var. Bizim artımız Almanya’da bu işi dört dörtlük yapan kardeş belediyemiz var Stuttgart’a bağlı SchwabischHall diye. Ordaki sıfır atığı ben gözümle gördüm. Zaten biz onu yaptığımız zaman büyük bir ilerleme kaydetmiş olacağız hem maddi yönden hem halkın modernleşmesi yönünden önemli gördüğümüz bir konu” dedi.
Karesi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Tayfun Özergen, belediye ekiplerinin sokaklardan topladıkları geri dönüşüm malzemelerini Paşaalanı Sefa Köy mevkiindeki temizlik işler şantiye deposuna getirdiklerini malzemelerin burada işlenerek sokak hayvanları için yuvaya dönüştürüldüğünü söyledi. Özergen; “Burada geri dönüşüm malzemelerinden palet, ahşap dolap, halıfleks tarzı malzemelerden sokak hayvanları için kedi, köpek kulübesi, kuş yuvası yaparak onların barınacakları yerler yapmaktayız. Bu yuvalar vatandaşların talepleri doğrultusunda uygun yerlere hayvanların kullanımı için dağıtmaktayız” dedi.
Müdür Özergen, sokak hayvanlarına yuva yapmanın yanında bu çalışmada ki amaçlarının gelecek nesillere daha güzel ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak olduğunu söyledi. Fen işleri deposunda sokak hayvanları için geri dönüşüm malzemelerinden barınak yapan belediye işçisi İsmail Yaşa ise vatandaşın çöpe atıp kullanmadığı malzemeleri değerlendirerek bir cana yuva inşa etmenin kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu söyledi. Yaşa depoya halı, klim, dolap ve benzeri geri dönüşüm malzemesi geldikçe sokak hayvanları için kulübe yaptığını sözlerine ekledi.Belediye ekipleri daha sonra yapılan kedi, köpek yuvalarını talep edilen park ve bahçelere yerleştirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1