EGE GÜNDEM GAZETESİ

ARSLAN: “BİR ÇOK PROJE HAYAT GEÇECEK”

ARSLAN: “BİR ÇOK PROJE HAYAT GEÇECEK”
148 views
29 Mart 2016 - 22:30

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; “Önce İnsan” düsturuyla yürüttüğü sosyal belediyecilik faaliyetlerinden, Balıkesir’de kamu yararına hizmet üreten kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerini, bütüncül bir yaklaşımla, Balıkesir halkının ayağına götürmeyi hedefleyen; Balıkesir bir “BüyükAile” oluyor projesiyle, 7’den 70’e bütün vatandaşlarının yaşadıkları şehre olan aidiyet hissini, insan fıtratına uygun olarak oluşturmayı hedefliyor. Balıkesir’de, bütün proje paydaşlarıyla el ele vererek, bütüncül bir yaklaşımla, uzun soluklu ve koordineli bir hizmet atağı başlatmayı, şehrin en ücra köşelerine kadar, nokta nokta dolaşarak, ulaşılmadık yer, dokunulmadık insan bırakmamayı hedefleyen, Balıkesir bir “BüyükAile” oluyor projesi, Türkiye’de bu konuda bir ilk olma özelliğini taşıyor.

12672131_10154053024772232_8044152933881194253_o

Konuşmayı ilk olarak Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan yaptı.

Başkan Arslan yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Protokolünde değerli misafirli, çevre Belediye Başkanlarımız, kıymetli ilçe teşkilatımız ve çok değerli Gömeç’liler, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un katkılarıyla düzenlenen Balıkesir büyük aile oluyor kampanyasına hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Büyükşehir beyaz masa ekiplerinin önce insan diyerek başlatılan program bu ay ilçemizde yapılmaktadır. Çalışmalarda başta sağlık, ilk yardım acil durumlar olmak üzere aklınıza gelebilecek her türlü sosyal, kültürel  faaliyetler  bizlerin ve çocukların ayağına gelmektedir. İlimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruşlarının uzman ekipleri, Büyükşehir beyaz masa  ekipleri bir haftadır ilçemizde çalışmalarını devam ettirmektedir. Ülkemizde sosyal belediyecilik anlayışıyla bir ilk olan uygulama ilçemiz halkı tarafından büyük takdir ile karşılanmaktadır. İlimiz genelinde Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un önderliğinde başlatılan projeler bunlar ile sınırlı değildir. Gömeç ilçemizde yapılacak  bir çok projeler var ve bunun yanında yaptığımız hizmetlerimiz de ortada. Yaptığımız yollar, şehir parkı ve bunun gibi hizmetlerimizi ilçemizde hayata geçirdik. Bu gün burada bizlerin yanında olan herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

12909461_10154053022627232_3239754071302740943_o

BÜYÜKAİLE GÖMEÇ’TE

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından koordinasyonu sağlanan, Balıkesir, bir “BüyükAile” oluyor Projesi’nin. 4. Etap Etkinlikleri, 21 Mart – 29 Mart tarihleri arasında Gömeç İlçesinde gerçekleştirildi. İletişim Stratejileri Uzmanı Cevdet Tellioğlu’nun öncülüğünde yürütülen Balıkesir bir “BüyükAile” Oluyor Gömeç Etabında; Hacıhüseyinler, Ulubeyler, Karaağaç Mahalleleri ile Gömeç ilçe merkezinde, bütün proje paydaşlarının katılımıyla; ulaşılan her mahallede, ücretsiz sağlık taramaları ve halk sağlığının korunmasına ilişkin bilgilendirici faaliyetler, periyodik eğitimler, kültürel etkinlikler, film gösterimleri, tiyatrolar, eğlenceli yarışmalar, ziyaretler, tatbikatlar, afetlerden korunma yöntemleri, canlandırmalar, atölye çalışmaları, sosyal doku araştırmaları, ev ziyaretleri, ihtiyaç sahiplerine ulaşma etkinlikleri vb. birçok faaliyet gerçekleştirildi. Yine Bu etkinlikler kapsamında Aktif Saha Gönüllüleri Eğitimleri yapıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Tanıtım TIR’ında, etkinlikler süresince Belediyenin Projeleri vatandaşlara tanıtıldı. Gömeç’teki Etkinlikler bugün (29 Mart 2016 Salı) Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katıldığı final etkinlikleriyle sona erdi.

TERÖRE TEPKİ..
BAŞKAN UĞUR: “TÜRKİYE 7 BÖLGESİYLE BİRDİR, BERABERDİR, KARDEŞTİR, YUMRUK GİBİDİR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Gömeç ilçesinde katıldığı BüyükAile etkinliğindeki konuşmasında teröre tepki gösterdi. Etkinliklerin başında sahnelenen folklor gösterisini alkışlayan Başkan Uğur, “Folklor gösterisi Türkiye’nin birliğine, beraberliğine kardeşliğine vurgu yaptı. Bizi Kafkaslara götürdü. Bu ülkede hala Şeyh Şamil ruhunun yaşadığını gösterdiler. Bize tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet olduğumuzu gösterdiler, teşekkür ediyorum. Türkiye’nin birliğini beraberliğini kardeşliğini kimse bozamaz. Türkiye 7 bölgesiyle birdir, beraberdir, kardeştir, yumruk gibidir. Onun için Türkiye’nin birliğine, beraberliğine kimse kastedemez. Türkiye, devletiyle, milletiyle, askeri, polisi, ordusuyla güçlüdür ve ayaktadır. Bugün biz burada Balıkesir BüyükAile Oluyor programını yapıyorsak şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklarda şehit olan polislerimiz, askerlerimiz, Çanakkale’de şehit olan ecdadımız, Havranlı Seyit Onbaşı sayesinde bugün burada dik duruyoruz, ayaktayız, hala varız ve bu programları yapıyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize acil şifalar diliyorum” dedi.

11063897_10154053021717232_8299315371580534053_o

GÖMEÇ PORT PROJESİ..
ATATÜRK CADDESİ GÖMEÇ’İN PRESTİJİ OLACAK

Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak Fransa Cannres’da gerçekleşen dünyanın en büyük gayrimenkul ve şehircilik fuarı MIPIM’de dünyanın önde gelen yatırımcılarına sundukları projelerin içerisinde bulunan Gömeç Port’tan da söz etti. Uğur, Gömeç Port projesi ile Gömeç ilçesini spor, deniz, kırsal, kongre ve doğa turizmi noktalarında öne çıkartıp bu potansiyelleri ilçede parlatacaklarını belirtti. Gömeç için prestij caddesi talebi aldıklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Ayrıca, Gömeç ilçemizde bir prestij caddesi talebi aldık. Biliyorsunuz ki, biz bir Büyük Aileyiz ve birlikte istişare ile hareket ediyor, birlikte üretiyoruz. Bu gerekçe ile talebi alır almaz, Beyaz Masa kamuoyu ekibimizi Gömeç’e yönlendirdik. Bu cadde ile ilgili Gömeç’lilerin fikirlerini aldık, değerlendirdik. Bu değerlendirme sonucunda gördük ki, Gömeç’in bir prestij caddesi ihtiyacı var. Ardından ekiplerimiz ve ilçe belediyemiz birlikte çalışarak, en uygun olan caddeyi araştırdılar. Bu caddeyi Atatürk Caddesi olarak belirlediler. Ve biz yine, Atatürk Caddesi’ni istediğiniz bu prestij caddesine dönüştürelim mi diye sorduk. Aldığımız cevap ile hemen planlamaya ve proje çalışmalarına başladık. İnşallah, biz hemen işe koyulup kısa sürede Gömeç’e bir prestij caddesi kazandıracağız. Atatürk Caddesi’ne yapılacak olan prestij caddemiz şimdiden, Gömeç’imize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

KÖRFEZ BÖLGESİ ‘SAINT TROPEZ’ VE ‘CANNES’ GİBİ OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, özellikle turizm baş olmak üzere tüm imkânların ve büyük bir potansiyelin olduğunu hatırlattığı Balıkesir’in incisi Körfez bölgesinin tıpkı dünyaca ünlü tatil yerleri Saint Tropez ve Cannes gibi turizm merkezi olmasını istediklerini, bunun için de çalıştıklarını belirtti. Başkan Uğur, “Bizim körfezimiz Saint Tropez gibi olsun, Cannes şehri gibi turizmin merkezi olsun. Dünyanın en meşhur sanatçıları buralara gidiyor, bir hafta, üç gün kalıyorlar. Gelsinler Ayvalık’a, Burhaniye’ye, Gömeç’e, Kazdağlarına gelsinler. Körfezi o hale getireceğiz. Biz Balıkesir’i marka yapacağız, bütün amacımız bu. Onun için yalnız Balıkesir’i değil, dünyayı da dolaşıyor, tanıtıyor ve herkesi Balıkesir’e davet ediyoruz. Gömeç’teki projemiz de MIPIM’de çok büyük ilgi ve alaka gördü. İnşallah bu projeyi Gömeç Belediye Başkanımız ile beraber gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

12525633_10154053023852232_2170291584452016827_o

BÜYÜKŞEHİR’İN GÖMEÇ’TEKİ ÇALIŞMALARI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Gömeç ilçesindeki çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Uğur, BASKİ, Kent Estetiği, Fen İşleri Daire Başkanlıkları tarafından ilçede yapılan hizmetleri anlattı. Buna göre; Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Gömeç İlçe Şefliği 4 adet merkez, 9 Kırsal Mahallede toplam 21 personel ve 11 adet iş makinesi ile hizmet veriyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ, Gömeç’te 8 adet Kırsal Mahallede 3 bin 478 metre Atık Su Altyapı Çalışmasını tamamladı. Yine Gömeç kırsal mahalleleri olan Kubaşlar ve Ulubeyler Mahallelerine arsenik çeşmesi yapımı devam ediyor. 2015 yılı SUKAP programında yer alan Gömeç kanalizasyon ve atık su arıtma tesisinin projesinin yapılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından İller Bankası’na teklif edildi. Kent Estetiği Dairesi tarafından; 4 adet Çocuk Oyun Grubu kurulumu, Hacıhüseyinler, Afet Evleri, Ulubeyler ve Hacıosmanlar’da toplam 100 bin TL bedelle Çocuk Oyun Grupları kuruldu. Karaağaç, Hacıhüseyinler ve Ulubeyler’de Toplam 250 bin TL bedel ile semt spor sahaları yapıldı. Hacıosmanlar, Karaağaç ve Hacıhüseyinler kırsal mahallelerinde  3 adet açık alan spor aleti kuruldu. Öte yandan, Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından da Gömeç’in birçok kırsal mahallesinde  (Yunuslar, Hacıhüseyinler, Ulubeyler, Hacıoğlu, Dursunlu, Kuyualan, Kubaşlar, Yunuslar,Kobaçlar, Hacıosman ve Sahil Yolunda) 86 km. yol bakım çalışması yapılırken, (Hacıhüseyinler, Ulubeyler, Artur Sevgi Köyü, Artur İntaland, Burhaniye Kuyualan-Gömeç Hacıoğlu Arası ) toplam 47 km. asfalt ve sathi taplama çalışması yapıldı.İlçedeki Artur, Ulubeyler,  Keremköy, Kuyualan, Kubaşlar, Dursunlu, Hacıoğlu, Kobaçlar’da 96 km. yama ve onarım çalışması yapıldı.

Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın da konuştuğu Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor projesinin Gömeç ilçesindeki final etkinlikleri kapsamında; TIR sahne programları, Büyükşehir tiyatro gösterisi, şiir okuma yarışması, Altıeylül Çok Programlı Lise müzik gurubunun dinletisi, Tekvando takımının yaptığı gösteri, AFAD kurtarma tatbikatı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Popüler Müzik Topluluğu’nca Kayahan şarkıları konseri vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Final etkinliğinin sonunda binlerce kişiye pilav ve ayran ikram edildi.

Başkan Uğur, Gömeç’teki BüyükAile final etkinliğinin ardından projenin paydaş kuruluşlarından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce belirlenen biri engelli olmak üzere bazı aileleri evlerinde ziyaret etti. Gömeç’teki BüyükAile final etkinliklerine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Gömeç Kaymakamı Cumhur Duran, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcileri,  Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ile çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1