EGE GÜNDEM GAZETESİ

ARAMIZDA KALSIN

ARAMIZDA KALSIN
1.780 views
16 Kasım 2018 - 11:59

Sonunda söylemem gerekeni başında söyleyeyim Balıkesir’de AK Parti bitecek, şuan kendini AK Partiliyim diye lanse eden söz sahipleriyle birlikte…
EN BAŞA DÖNELİM
AK Parti ile MHP birlikte yürürlerken bir anda ANDIMIZ davası peydah oldu ve yolları ayrıldı. Yollar ayrılmadan önce önlerinde bir çok sorun vardı. İlki Çakıcı’nın, Bahçeliye yaptığı genel af baskısıydı, ikincisi ise AK Partinin MHP ile gereceği yerel seçimden fayda görmekten çok zarar göreceğini anlamasıydı. Örneğin İstanbul’u ele alalım AK Parti İstanbul seçimlerine MHP ile girerse mi fayda görür, yoksa tek başına girerse mi? HDP’nin oylarına bakınca tek başına girmek daha mantıklı. Birde bakıyoruz ki ayrılığın sonrasında Bahçeli İstanbul’a aday çıkarmayacağını söylüyor. Tabi bu sırada veryansın edebilir, sonuçta medenice ayrılsalar kuşku duyar insanlar. Burada bir tane dikkat çeken unsur da ayrılığın ucunun açık bırakılması, yani CHP’nin adayına göre farklı hamle yapılabilir. Kısacası genel merkezler nezdinde 1 oyun dahi hesabı yapılıyor bu seçimlerde…
BALIKESİR’DE NE YAPILIYOR?
Kılıçdaroğlu bir kez daha halka kulak verdi belki de en çok güvendiği adamı başdanışmanını Balıkesir’de belediye başkanı olarak aday gösterdi. Bu adam 3 dönemdir milletvekili Balıkesir’in her yerini karış-karış gezmiş halkın sempatisini topladığı yetmiyormuş gibi İYİ partiyi meclise sokmuş birisidir. İYİ partinin vefa borcu olduğu birisine karşı Meral Akşener aday çıkarır mı? Birde şu var İsmail Ok Balıkesir’de iyi veya kötü bir ekip kurdu. Kurulan bu ekibinde gelecek beklentileri var. İsmail Ok bunu göğüsleyebilecek bir siyasi karaktere sahip mi? Yani ya genel başkanına karşı gelecek, yada kurduğu ekibe sırt dönecek. Keşke toplarken bol keseden atmasaydı… Ahmet Akın bu yola çıktığında yanına konulabilecek en mantıklı adamlar Ali Kemal Deveciler, Kamil Saka ikilisiydi biri açıklandı, biri kaldı. Kılçdaroğlu’nu seversiniz, sevmezsiniz ama boş adam değil, 30 yıllık siyasi birikimi en çok ihtiyaç duyulan zamanda köşeye atacak biri hiç değil.
Ak parti için durumun vahameti ortada ama geleceği görmek zor değil…
HIRSINIZA YENİK DÜŞMEYİN
Balıkesir, Büyükşehir olmadan iki yıl önce Büyükşehir olacağı belliydi, hatta şeması bile hazırdı. Ak partinin adayı belliydi, geriye sadece ilçelerin adaylarını belirlemek kalıyordu. Tayyip Erdoğan ne kadar güvenirse güvensin, ne kadar severse sevsin yanına Zekai Kafaoğlu’nu monte etmeyi ihmal etmedi. (B planı olarak) Büyükşehir seçimleri geldi geçti yıl 2015 köşe yazımda, yazdım. Edip Uğur kendi kendini yiyip bitiriyor(onun deyimi ile “otofaji”) dediğimde… Etrafına hava atmak için dönemin Başbakanına telefonda gider yapıp valiyi almaları için baskı kuruyor, Marmara adasındaki ziyarette hastane eksiğinden kaynaklı sorunlar anlatıldığında; gözümün içine bakıp, sağlık bakanını arayıp fırça atıyordu. Anlamadığı konu ise bu hareketlerinin sonunu hazırlamasıydı. Keşke beni dinleyip anlamaya çalışsaydı… Görevden alınmadan önce görevden alınacak dediğimde ona en yakın isimler bana deli muamelesi yapıp bıyık altından gülüyordu, Zekai KAFAOĞLU’na; “hayırlı olsun gel Büyükşehir Belediye başkanı olarak gazete ve televizyonda röportaj yapalım.” Dediğimizde; “daha durun hiç bir şey belli değil aman haa” diyordu. O bile kendinden emin değildi yazık… Halbuki 2014 seçimlerine 1-2 hafta kala böyle olacağını görebiliyordum. (ilk genel sekreter açıklandığında)
Şuan Balıkesir AK Parti’nin de anlamakta zorlandığı konu budur. Zekai Kafaoğlu’nu istemeyen birkaç grup var. Her daim olacaktır, bu Kafaoğlu değil başka biri o koltukta otursaydı ona karşıda olacaktı. İlk fırçayı il başkanı yedi ve sessizliğe büründü şuan sadece sırıtma evresinde, kaybedince “ben söylemiştim” demeyi sabırsızlıkla bekliyor. Ak partinin içerisindeki Edip Uğur sayesinde var olan bir takım cenahta aynı hevesle bekliyor. Başka kim aday olsun? Diye sorulduğunda boş kağıt vermekten çekinmeyen, çözümü değil, sadece sorunlara yol açan AK Partili yöneticiler, kendilerini gelecekte neyin beklediğinin farkında değil. Zekai Kafaoğlu Ak partiden aday olacak, aynı geçmişteki gibi yanına Yücel Yılmaz monte edilecek. Kazanması halinde hatalarına devam edip, tepki çekmeye, rakiplerden gelen şikayetlere, halkta eklenirse geleceği, geçmişte yatıyor. Demektir. Kaybetmesi halinde fatura kimse kesilecek? İl teşkilatı, ilçe teşkilatları, milletvekilleri, hatta belediye başkan adayları dahi bunun hesabını iyi yapmalıdır. Ak parti vefalı bir partidir, hizmet eden herkes bir şekilde ödüllendirilmiştir. Lakin bindiği dalı kesenleri de cezasız bırakmamıştır. Sizler Ak partisiniz Türkiye’de Ak partinin oyu yok bunu bilin isterim. “Kurt, kuzuyu yemeye koymuşsa kafaya ne yapsak boş” diyenler. Şuan Kafaoğlu’nu kuzu görüp kurtlara taş dahi atmayanlar, oyun sahibi avcı geldiğinde, ne deseler boş olacak… Bu söylediklerim aramızda kalsın.
BALIKESİRLİ GAZETECİLERE GELİRSEK
Hani birlik beraberlik zamanı herkes birbirini kötülüyor ya, hani karşımızdaki adamı hor görüp; “o kim ki ben onun dediğini yapacam, o benim başkanım değil, bu benim başkanım olamaz.” Diyoruz ya… Adamın teki gelip kimin ne olduğu olduğu farketmeksizin bizi aşşağlayıp gidiyor ya hani biz hakettiğimiz için oluyor. Aynı sizin biribirinizi aşşağladığnız gibi ağzınız açık bir şey diyemezsiniz çünkü; ortak olarak hareket edemiyoruz. Karesi kongresinde Balta’nın şahsıma ve babama yaptığı gibi, Çoban’ın basın açıklamasında, Atahan’ın yaptığı gibi, AVM açılışında çapsız bir adamın yaptığı gibi… Bu tür sorunlarda iş işten geçtikten sonra değil anında tepki verilebilmeli ki bir daha yaşanmasın. Hiçbir gazete sahibi bu durumda kendi çalışan emekçisine suç bulmaz merak etmeyin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1