EGE GÜNDEM GAZETESİ

ANİ BİR KARAR

ANİ BİR KARAR
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN( mel8279.gonen@gmail.com )
2.659 views
12 Nisan 2020 - 21:05

Burası Türkiye, yurdumun insanları artık her haberi göğüslemeye alıştı ancak şaşkınlık hiç olmadığı kadar etrafımızı sardı ve telaş ayakkabı bağı gibi her adımımıza karıştı.
10 Nisan’dasaat 22.00 civarında,31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İnsanlar bu saatte bu haberi alınca olasılıkla farklı tepkiler verdiler. Hafta sonu hava güzel olacağı ve insanların bu havayı dışarda geçirebileceği gerekçesiyle bir tedbir olarak bu yasak ilan edildi. Peki, ilaç gibi özel ihtiyaçları olan ve bunları temin etmemiş insanlar veya buzdolabı zenginler gibi dolu olmayıp günlük alışveriş yapanlar için bu kararın bu saatlerde açıklanması ne kadar doğru? Bir gün önce haber verme gereksinimi duyulmadan alınan ani karar, halk tarafından nasıl karşılanacak?
Karar sonrası sosyal medyaya yansıyan görüntüler, kararın bazı şeylerin dikkate alınmadan ve enine boyuna düşünülmeden alındığını gösteriyor. Sanki karar şöyle der gibi: Sokaklar cumartesi ve pazar boş kalsın da gece marketlere, fırınlara toplaşanlar hiç önemli değil. Herkes Allah’a emanet!
Haberlerde ne kadar uyarı yapılsa da insanlar kararın açıklanması ardından marketlere vs. akın etti. Günlerce insanlara aşılanan sosyal mesafeye ne oldu, kararın ardından çok mu sağlıklı bir ortam yaratıldı?
Bunca zamandır verilen mücadelede çok duyarlı görünenler, bu gece marketlerde yansıttıkları görüntülerle aldıkları tüm tedbirleri yok saydılar. “Uzmanlar” bu durumu nasıl yorumlayacak, sosyal medyaya yansıyan görüntüler üzerine nasıl açıklamalarda bulunacaklar?
Karar Yeterince Açıklama Sunmuyor
Fırınların ve unlu mamül üretimi yapan iş yerlerinin açık olabileceği, karardan muaf oldukları söyleniyor. Sokağa çıkma yasağı söz konusu iken üreticilerin/çalışanların ne için ve kim için üretim yapacağı ise haberlerde açık bir şekilde belirtilmiyor.
Üreticilerin kafasındaki soru işaretlerini giderecek herhangi bir açıklamaya rastlamadım. Ancak fırınların mahalle mahalle dolaşarak ekmek dağıtılabileceği “tavsiye” ediliyor. Peki insanların,böyle bir tavsiyenin uygulanması durumunda, sosyal mesafelerini koruması söz konusu olabilecek mi? Esnafı ve çalışanları korumak için ne tür tedbirler alındı?
Bu günlerde cevaplarını bildiğimiz soruları kendimize sorar olduk. Bir çürük hamlenin sağlam kararları etkileyebileceğini bilmemize rağmen eylemler bu bilinç doğrultusunda gerçekleşmiyor. Karardan muaf olmayan insanlar evlerinde iki gün sağlıklı oturacak, tamam! Tabi bir gece önce virüsü insan yığınları içinden evlerine taşımamayı başardılarsa! Çünkü biliyoruz ki, acele işe şeytan karışır!
10.04.2020 Melisa Gönen

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1