EGE GÜNDEM GAZETESİ

Altınova Denizinde Maden Aramasını Büyükşehir Belediye Mecliside Reddetti

Altınova Denizinde Maden Aramasını Büyükşehir Belediye Mecliside Reddetti
70 views
21 Kasım 2018 - 11:34

 

Altınova’da denizden maden çıkarmaya çalışan Orhan Kandemir DENSAN Madenciliğe karşı yürütülen mücadeleye Balıkesir Büyükşehir Meclisi de destek verdi. Ekim ayında, Altınova Sahilinde Madene Karşı Güç Birliği Platformu bileşenleri ve siyasi parti temsilcileri ile Balıkesir’e çıkarma yapan ve konuyu Büyükşehir Belediyesi Meclis oturumuna taşıyan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Meclis Çevre ve Sağlık Komisyonunun oy birliği ile maden çalışmasını uygun bulmadığını açıkladı.

Çevre ve Sağlık Komisyonuna ‘sağduyulu davranışları’ için teşekkür eden Başkan Gençer, “Altınova ‘da bu çalışma yapıldığı takdirde doğal dengenin bozulacağına yönelik elimizde onlarca rapor var. Kıyıda yaklaşık 100 bin kişinin tatil yaptığı bir bölge, Sarımsaklı plajlarımıza kadar uzanan bölgede demir madeni arayacaklar. Denizde bundan sonra bir hayat kalmayacağını hepimiz tahmin edebiliriz. Tüm çevre örgütleri, tüm siyasi partiler ve Ayvalık’taki vatandaşlar olarak Altınova’da denizde maden aranmasına karşıyız. Büyükşehir Belediye Meclisimizde bu durumu ifade ettik. Gerek Çevre ve Sağlık Komisyonu gerekse Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerimiz, Balıkesir’e yakışan, çevreye, denize ve yaşama duyarlılığı gösteren bir karara oy birliği ile imza attı. Balıkesir adına örnek bir davranış gösterildi. Ayvalık halkı adına komisyon ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“ALTINOVA’MIZI, AYVALIK’IMIZI KORUMAK İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Başkan Gençer, “Altınova’mız sadece verimli ovası ile tanınsa da, deniz ve kıyı seviyesi aynı olduğu için dünyada ender rastlanan bir coğrafyaya sahip olan özel bir yerleşim yeri. 8 km uzunluğunda ve yer yer genişlik olarak 30 metreye varan kumsalı ile harika bir yöremiz. Aynı zamanda nadir görünen bir Kum Adası‘na sahip. Tüm bu güzellikleri barındıran Altınova’mızın üzerine titrememiz gerekirken, Madra çayının milyonlarca yılda getirdiği alüvyon ile deniz içinde oluşan ve koruma altında olan Altınova kıyı kumulunda bir maden şirketi deniz kumunu vakumlayıp metalik maden aramak istiyor. Orhan Kandemir Densan Madencilik adlı bir şirket tarafından 1608 hektarlık deniz ruhsat alanı içerisinde 23.66 hektarında demir madeni arama ve çıkarma ile ilgili ÇED süreci başlatıldı. Projeye göre; Ayvalık’ın 10, Altınova’nın 3 kilometre kuzeybatısında yer alan bölgede, denizin 22 metre dibinde olan alandan günde 300 ton, yılda ise 90.000 ton kum denizden çekilerek içindeki demir alınacak. Sahildeki yazlık evlere 300 metre uzaklıkta yapılmak istenen madencilik bu bölgede yaşayan vatandaşları doğrudan etkileyecek. Tamamı yazlık konutlarla dolu olan sahilde üstelik yıllardan beri kıyı erozyonu sorunu ile boğuşan ve devletimizin erozyonu önlemek için milyonlarca liralık yatırım yaptığı denizde hem halk sağlığı hem ekolojik denge hem de turizm bölgesi olarak dikkat çeken kentimizin doğal güzellikleri göz ardı edilerek sözde demir madeni çıkartılmak isteniyor. Türkiye’nin her tarafında demir madeni bol miktarda varken böyle bir sahilde, böyle bir yöntemle demir madeni aranmak istenmesinin nedenini anlamış değilim. Ayrıca ilgili firmanın ‘Nitelikli maden türevlerinin çıkartılacağı’ yönündeki açıklamasından asıl hedefin demir olmadığı bellidir. Ekolojik bir felakete yol açacak bu girişimi durdurmak için başta Ayvalık Belediyesi olarak biz, ilçemizde faaliyet gösteren çevre örgütleri, akademisyenler ve yöre halkımızla birlikte ‘Madene hayır’ diyoruz. Altınova’mızı ve Ayvalık’ımızı korumak için mücadelemiz sürecek” dedi.

Büyükşehir Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının görevlendirdiği uzman kişilerden alınan bilgi ve belgelerin incelendiğini belirten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonunca sunulan raporunda, ‘ÇED Başvuru dosyası incelendiğinde, Altınova Mahallesi deniz açıklarında demir cevheri (manyetit) arama ve çıkarma projesi kapsamında iki ayrı saha belirlendiği, sahalardan 20.10414 hektarlık alan ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün ilgili raporunda söz konusu sahanın 30 metreden daha sığ ve kumul olduğu, bu alanın konum ve derinliği itibari ile denizlerin özel ve korunan habitatlarından olan deniz çayırlarının genel yaşam alanı olduğunun belirtildiği, sahalardan 1.608,33 hektarlık alan ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün ilgili raporunda ise söz konusu sahanın tüm sahil hattını, yüzme suyu alanı ve kıyı koruma bandını kapsadığı, bu bağlamda yüzme suyu kalitesi yönetmeliğine göre yüzme suyu alanlarını, bu alanları çevreleyen kıyı koruma bandını ve bu alanları etkileyecek konumdaki deniz alanlarını olumsuz etkileyeceği göz önüne alınarak söz konusu faaliyetin bu sahada yürütülmesinin uygun görülmediğinin belirtildiği, yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün ilgili raporunda projenin inşaat ve işletme aşamalarında su kalitesine olumsuz etki edecek faaliyetlerde bulunulmasının muhtemel olduğunun belirtildiği, ayrıca Ayvalık Kent Konseyinin maden arama ve çıkarma projesine karşı olarak yöre halkından 3 bin 500 adet imza topladığı, yöre halkının da projeyi tasvip etmediği görülmekte denizimizin, kumsalımızın, yaşam alanlarımızın korunması amacıyla, erozyonun yoğun olduğu bu bölgede geri dönüşü olmayan yıkımlar yaratmamak denizimin talanına meydan vermemek için gerekli adımların atılması bu projenin iptal edilmesi ve gerçekleşmemesi amacıyla Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından gerekli çalışmanın yapılmasının uygun olduğuna komisyonumuzca oy birliği ile karar verilmiştir’ denildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1