EGE GÜNDEM GAZETESİ

Altıeylül Azerbaycan’ın Şeki Şehri İle Kardeş Oluyor

Altıeylül Azerbaycan’ın Şeki Şehri İle Kardeş Oluyor
94 views
10 Ekim 2016 - 11:01

Altıeylül Belediyesi Azerbaycan’ın Şeki Belediyesi ile kardeş oluyor. Altıeylül heyeti Şeki’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu beraberinde Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Kasım Bostan, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Belediye Meclis Üyeleri ve birim müdürlerinden oluşan heyet ile Azerbaycan’ın Bakü şehrine gitti. Heyet ilk olarak Türkiye Bakü Büyükelçiliğini ziyaret ettikten sonra Şeki şehrine geçti. Altıeylül Belediyesi heyeti burada Şeki’de İslam Medresesini ziyaret ederek, Kurs Müdürü Abdurrahman Nuri ile görüştü.
Ziyaretin ardından Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Kasım Bostan, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Gence Başkonsolosu Orhan Işık, Seki Belediye Başkanı Ersad Ibadov ve heyet 1761 yılında yapılan tarihi Seki Han Sarayını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Tarihi hanın incelenmesinin ardından Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Kasım Bostan, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Gence Başkonsolosu Orhan Işık, Seki Belediye Başkanı Ersad Ibadov, Belediye Meclis Üyesi Ahmet Şen’den oluşan heyet Şeki Valisi Elhan Usubov’u ziyaret etti. Vali Usubov ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, darbe girişimi nedeniyle başsağlığı diledi ve Türk milletinin birlik ve beraberliğini tüm dünyaya gösterdiğini ifade etti.
“TÜRK HALKININ HER
ZAMAN YANINDAYIZ”
Vali Usubov “Türkiye ve Azerbaycan tek millet iki devlettir. Biz her zaman Türk halkının bizim yanımızda olduğunu biliyoruz. Şeki’de 5,5 yıldır valilik yapıyorum, şehrimizin kimliği tarihi geçmişe dayanıyor. Şeki şehri festival bir şehir. İpek yolu, tatlı ve müzik festivali geçirdik. Türkiye’den festivallere katılım oluyor ve kültürümüzü görmüş oluyoruz. Bütün Türk dili ülkeler Şeki’ye geliyor. 2016 yılı içerisinde tiyatro festivali geçirdik. Turizmimiz büyütmek istiyoruz, sizleri burada görmek ve ağırlamakta bizleri mutlu etti” dedi.
“BİZ CAN KARDEŞİZ”
Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Altıeylül ismini Balıkesir’in kurtuluşundan alıyor. Balıkesir İstanbul, İzmir ve Bursa’ya çok yakın. İlimiz tarım ve hayvancılık şehri. Maden yönünden çok zengin bir şehiriz. Jeotermal suyumuz oldukça fazla. Balıkesir Türkiye’nin en güzel illeri arasında yer alıyor. Belediye olarak 2,5 yıl önce kurulduk. Kardeş Azerbaycan’da kardeş belediye istiyorduk, Şeki Belediyesi ile görüşüp bağlarımızı güçlendirelim dedik. İki devlet tek milletiz, can kardeşiz. Kültürel ve teknik açılardan bilgi paylaşımı yaparak kardeşlik görüşmelerini arttıracağız. Sizleri de Balıkesir’de ağırlamayı arzu ediyoruz” dedi.
“AZERBAYCAN BİZİMİ YANIMIZDA OLDU”
Başkan Kafaoğlu ziyarette 15 Temmuz darbe girişimi konusuna da değinerek şunları kaydetti: “15 Temmuz akşamı yaşanan olay Türk halkının birlik ve beraberliğini gösterdi. Resmi elbise içerisine girmiş vatan hainleri ülkeyi karıştırmak için harekete geçtiler ancak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ve milletin sokağa çıkması ile hainlere dur denildi. Burada devletlerin duruşu önemli. İlk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı arayarak ‘Ne gerekiyorsa yanınızdayız’ dedi ve bu konuda da teşekkür ediyoruz. Paralel yapının okullarını ilk sınır dışı eden Azerbaycan, bunu da biliyoruz. Bizim meselemiz sizin meseleniz, sizin meseleniz bizim meselemiz. İlişkilerimizi daha da arttırmayı hedefliyoruz”.
“AZERBAYCAN’IN GELİŞMESİ
BİZLERİ MUTLU EDİYOR”
Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale ise “Çok sıcak karşılama oldu. Azerbaycan son 5 yıl içerisinde gelişme yaşadı ve büyük atak yaptı. Bakü ve arkasından tarih kokan Şeki’ye gelince hayranlığımızı gizleyemedik. İki şehirde medeniyet ve gelişmişlik açısından ilerlemiş. Dost ve kardeş ülkemizin ekonomik açıdan ileriye gitmesi, kendi teknolojileri ile büyümesi bizleri Türk halkı olarak sevindiriyor” dedi.
“TÜRKLERİN ÇIKIŞ YERİ
KAFKASLARDIR”
Milletvekili Kasım Bostan “Azerbaycan halkının ve hükümetinin Türkiye’nin yanında olduğunu her zaman biliyoruz. Türklerin çıkış yeri Kafkaslardır. Türkler buradan çıkarak Anadolu’ya, Anadolu’dan balkanlara, balkanlardan Avrupa kapılarına kadar taşınmış bir millet. Türkiye Anadolu’yu kendisine vatan kılmıştır. Türkiye güçlü bir devlettir. Coğrafyanın sesi olmaya, tüm dünyaya Türklerin mertliğini, yiğitliğini göstermeye devam edeceğiz. Azerbaycan ile her zaman beraberiz. Güçlerimiz, niyetlerimiz bir olacak” diye konuştu.
“BÜYÜMEYİ GÖRMEK SEVİNDİRİCİ”
Milletvekili Ali Aydınlıoğlu da “Bu tür ziyaretler çok önemli. Sıcak karşılamanızdan ve ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. 2005 yılında Azerbaycan’a gelmiştim şu an ile arasında çok fark var. Gelişimi görmek çok güzel. Türkiye coğrafya olarak önemli bir yerde. Azerbaycan ile Türkiye kardeştir. Azerbaycan’ın büyümesi, gelişmesi bizleri de mutlu ediyor” dedi.
“SİZLERİ GÖRMEKTEN DOLAYI
ÇOK MUTLU OLDUK”
Vali Usubov ziyaretinden sonra heyet Şeki Belediye Başkanı Ersad İbadov’u ziyaret etti. Heyet Başkan Usubov’dan Şeki hakkında bilgi aldı, Altıeylül’ü ve Balıkesir’i anlattı. Kardeş belediye görüşmesi sıcak ve samimi ortamda gerçekleşti.
Başkan Usuov, “Şeki’ye hoşgeldiniz, sizlere kapımız açıktı. Sizleri burada görmekten dolayı çok mutlu oldum. Kardeş şehir olmak bizi mutlu edecektir. Ziyaretinizden dolayı sevindik. Bizde mecliste karar aldıktan sonra Balıkesir’i ziyaret edeceğiz” dedi.
“YEREL YÖNETİMLER ELELE VERİP
KARDEŞLİĞE KATKI SAĞLAYACAK”
Başkan Zekai Kafaoğlu da “Yurt dışında ikinci kardeş şehrimiz siz olacaksınız. Azerbaycan öz kardeş ülkemiz. Sadece ülkelerin kardeş olması yeterli olmuyor, yerel yönetimlerinde buna katkı sağlayıp, etkinlik ve teknoloji açısından birbirine destek olmalı. Kardeşliğin gereğini yerine getirmemiz lazım. Şeki tarihi bir şehir. Şeki’de her yer tarih. Bundan sonraki ziyaretlerde resmi prosedürü gerçekleştireceğiz. Sizleri de bir heyet halinde Balıkesir’e bekliyoruz. Kalabalık bir heyet ile geldik. 37 kişilik heyet içerisinde milletvekillerimiz, kaymakam, belediye meclis üyeleri ve birim müdürlerimiz yer alıyor. Bu ziyareti önemsiyoruz, sizlere önem veriyoruz. Kardeş belediye olma yolunda gösterdiğiniz alakadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
“KARABAĞ KONUSUNU ÖNEMSİYORUZ”
Ziyaretin ardından Başkan Zekai Kafaoğlu Şeki ziyareti esnasında ilgi ve alakalarından dolayı Gence Başkonsolosu Orhan Işık’a teşekkür etti. Heyet daha sonra Şeki’den ayrılarak Bakü’ye döndü. Temaslar esnasında Başkan Zekai Kafaoğlu Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ve belediye meclis üyeleri ile birlikte Azerbaycan Milletvekili Dr. Ganira Pashayeva ile görüştü.
Başkan Zekai Kafaoğlu “Karabağ konusunu çok önemsiyoruz. Hocaali katliamını unutmuyoruz. Belediye Meclisi olarak karar aldık ve Karabağ Parkı ile Hocaali’ni simgeleyen anıt yapacağız. Bu anıtın açılışına sizleri de davet edeceğiz. Azerbaycan bizim kardeşimiz. Sizlerin ilgi ve alakaları bizleri mutlu etti. Misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
“KARDEŞ BELEDİYE OLMAK BENİ SEVİNDİRDİ”
Milletvekili Pashayeva da daha önce Balıkesir’e geldiğini davet gelmesi ile birlikte anıt açılışında bulunmak istediğini söyledi. Pashayeva Altıeylül Belediyesi ile Şeki Belediyesi’nin kardeş belediye olmasından duyduğu memnuniyeti kaydederek, Azerbaycan’ın tarihi, kültürel ve medeniyeti hakkında bilgiler verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1