EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ali Ekber Çiçek Thm Ses Yarışması Yapıldı

Ali Ekber Çiçek Thm Ses Yarışması Yapıldı
109 views
28 Nisan 2016 - 10:47

Türk Halk Müziği’nin ünlü ismi halk ozanı Ali Ekber Çiçek’in ölümünün 10. yıldönümü nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen Türk Halk Müziği Ses Yarışması Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde yapıldı. 7 yarışmacının finale kaldığı yarışmada birinciliği Candan Cantürk elde ederken Damla Bilge ikinci, Göktuğ Öcal’da üçüncü oldu. Gecede Tolga Sağ, Cengiz Özkan gibi birçok ünlü isimde Çiçek anısına sahne aldı. 

Merhum Tük Halk Müziği sanatçısı, Halk Ozanı Ali Ekber Çiçek’in ölüm yıldönümü Edremit Belediyesi tarafından çeşitli etkinliklerle anılırken bu yıl ilk kez düzenlenen Ali Ekber Çiçek Türk Halk Müziği Yarışması’nın finali Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Daha önce elemeleri yapılan ve 7 adayın yarıştığı finalde jüri üyeliklerini TRT İzmir Radyosu Ses ve Saz Sanatçıları İlhami Kamber, Bahattin Turan, Zeki Çiçek, Adil Yıldız, Ali Ekber Çiçek’in kızı Ebru Çiçek ve Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Yazar yaptı.

Yarışmanın açılışında bir konuşma yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Ali Ekber Çiçek aramızdan ayrılalı 10 yıl geçmiş. Belki de göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir süre ancak, Çiçek’in aramızdan ayrılışıyla Türkiye’nin çok şey kaybettiğini hepimiz biliyoruz. O gerçek bir Alevi idi. Alevici değil, insandı. Ali Ekber Çiçek ile çok koyu sohbetler etme fırsatı bulup çok şeyler konuştuk. Konuştuklarımızın ortak noktası, en önemli kırmızı çizgisi şuydu; Türkiye Cumhuriyeti’nin Misak-ı Milli sınırları içerisindeki bölünmez bütünlüğünün bozulmaması ve laik demokratik Cumhuriyetin devamıydı. Ali Ekber Çiçek  bir savaşçısıydı, düşünce adamıydı, sazıyla sözüyle uğraş veren biriydi. Ali Ekber Çiçek’i  bir kez daha rahmetle, minnetle anıyorum. Bize bıraktıkları hakikaten müthiş eserlerdi. Her şeyden önce Anadolu yiğidi olan bir insanın bırakmış olduğu en önemli şey Mustafa Kemal Atatürk sevgisiydi. Biz Edremit Belediyesi olarak bu değerlerimize sahip çıkacağız. Maalesef bugün TBMM Başkanlığına yükselmiş olan bir kişinin “Artık anayasadan laiklik kelimesinin çıkarılması gerekirdi” gibi laflarına karşılık bir tek şey söylüyorum. Siz ne söylerseniz söyleyin, biz laik demokratik cumhuriyeti devam ettirmeye kararlıyız ve devam ettireceğiz. Türkiye laiktir, laik kalacaktır” dedi. Ses tellerinden geçirdiği ameliyat nedeniyle konuşma yapamayan Ali Ekber Çiçek’in eşi Can Çiçek’in ise yazılı olarak verdiği mesajında “Bugün hem hüzünlü hem de mutluyum. Ali Ekber’in aramızdan ayrılmış olması nedeniyle hüzünlüyüm. Ancak bizimle aynı hüznü paylaşan yüzlerce seveni ile bir arada olmaktan dolayı mutluyum. Hüznümüzü paylaşıp, Ali Ekber’in eserlerine ve manevi şahsına gösterdiğiniz saygı ve destekten ailemiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Ardından kura çekimi ile yarışmacıların sırası belirlendi. Belirlenen sıraya göre Diren Aydın, İlayda Seven, Damla Bilge, Göktuğ Öcal, Candan Cantürk, Ahmet Beküç, Yaren Akkurt sahneye çıkarak eserlerini seslendirdiler. Jürinin değerlendirmesi sonucundan “Vur sineme öldür beni” adlı eseri seslendiren Candan Cantürk birinci,”Ali’yi gördüm” adlı eseri seslendiren Damla Bilge ikinci, “Ağlama gözlerim, mevlam  kerimdir” adlı eseri seslendiren Göktuğ Öcal’da üçüncü oldu. Yarışmada dereceye girenlere Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş ve CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel tarafından ödül olarak bağlama ve altın verildi.

Yarışmanın ardından Türk Halk Müziğinin ünlü isimleri Cengiz Özkan, Tolga Sağ, Erdoğan Eskimez, Özlem Eskimez, Erdal Akkaya, Ebru Çiçek, Bahattin Turan, İlhami Kamber, Zeki Çiçek ve Adil Yıldız sahne alarak Ali Ekber Çiçek’in eserlerini seslendirdiler. Belediye Başkanı Kamil Saka, katılan sanatçılara ve Ali Ekber Çiçek’in eşi Can Çiçek’e gecenin anısına çiçek verdi. Gecenin kapanışında sanatçılar ve yarışmacılar hep birlikte Ali Ekber Çiçek’in “Yolumuz gurbete düştü” adlı türküsünü seslendirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1