EGE GÜNDEM GAZETESİ

AKLIMA GELEN BAŞIMA GELDİ

AKLIMA GELEN BAŞIMA GELDİ
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN( mel8279.gonen@gmail.com )
4.115 views
28 Ekim 2019 - 22:26

Benim için o yazıyı yazmak çok keyifliydi. Hangi yazıdan mı bahsediyorum? Buyurun anlatayım. Sizler için okumanın çok keyifli olacağını ve  fikir birliğinde olacağımızı düşündüğüm bir konuyu işliyordum. Yazımı tamamladım ve son kontrollerimi yapıyordum. Yazımın içeriği teknolojiye karşı bir eleştiri tavrındaydı. Yazının içeriğinde zamanın birikimi kavramını da işlemiş ve kavram üzerinden fikirlerimi ortaya koymuştum. Gerçekten saatlerce başında oturup yazıyı tamamladım ve cümleleri düzenledim.Ben noktası, virgülü, büyük harfi derken bilgisayarın şarjının bittiğinin farkına varmamışım.Bilgisayar ben şarj aletini alana kadar kapandı.Sonrası mı ?

Sonrasından önce aklımda, düşüncelerimde fırtınalar koptuğunu; stres ve kaygı seviyemin arttığını söylemek zorundayım.Eleştirdiğim teknoloji kavramı birden bir bedene dönüştü ve bana dedi ki:

Bir daha beni eleştirmeden önce iyi düşün.(!)Bu betimleme gözümün önünden kaybolunca bilgisayarı hemen şarja taktım.Yazımı bulmaya çalıştım ama…O çoktan kaybolmuştu.Saatlerce uğraştığım yazı bir teknolojik hortum tarafından yutulmuştu.Normalde bilgisayarlar acil durumlarda otomatik kaydetme yaparlar; ancak bizim bilgisayarın ayarlarında böyle bir davranış sergilemek yokmuş anlaşılan.Tabii ki çok üzüldüm ve çok sinirlendim.”Söz uçar yazı kalır.” diyerek kendimi teselli etsem …E olmazdı, ben de elektronik harflerle işlemiştim yazımı, ortada bir söz yoktu.

Duygularım düşüncelerimle kavga ederken ben de yeni bir yazı için yeniden bilgisayar başına geçtim. Dedim bu böyle olmayacak, diğer yazıyla ilgili aklımda tüm cümleler kalmamıştı. Başladım bu  yazıyı yazmaya ve bu esnada şunu düşündüm: Elimize geçen her yazı aslında kaybolma tehlikesiyle ya da eksik parçalarla günümüze ulaşmıştır.Yani elimize geçen bazı metinler gerçekten içerik başarısının yanında tehlikeleri atlatma başarısını da beraberinde taşıyorlar.Teknolojinin olmadığı yıllarda yaşayan yazarlar şanslı mıydı, şanssız mıydı diye düşündüm bunun üzerine.Teknolojinin gelişmediği yıllarda kağıt kullanmak durumunda olan yazarlar kağıtlarını  iyi muhafaza etse  bile eserlerin kaybolma tehlikesi vardı.Teknolojinin varlığından bahsettiğimiz günümüzde ise tehlike onu doğru kullanmakta uzlaşanlar için minimum seviyeye inebilir.Yani şans her dönemde, farklı boyutlarda şanssızlığı da yanında ikiz kardeşi gibi taşıyor.Benim yazım bir bilgisayar tarafından yutuldu(!).Belki de o şu anda bilgisayarın içinde bir yerlerde ama kim bilir…

Kendimi yepyeni bir yazıya başlayarak sakinleştirdikten sonra sizlere söyleyeceğim şudur: Teknolojiyi kullanırken aklınıza gelen olası tehlike senaryolarını şöyle bir göz ucuyla bilgisayarınızı kontrol ederek savuşturun. Başınıza benim yaşadığım durumun gelmesini istemem.Sonuç olarak aklımı ve duygularımı kullandığım bir yazı gitti ama belki de o gitmese şu anda okuduğunuz bu  yazı hiç var olmayacaktı ! Sağlıcakla ve dikkatle kalınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1