EGE GÜNDEM GAZETESİ

AİLE VAR OLDUKÇA, SAĞLIKLI NESİLLER VAR OLACAKTIR

AİLE VAR OLDUKÇA, SAĞLIKLI NESİLLER VAR OLACAKTIR
64 views
17 Kasım 2018 - 14:35

Vali Yazıcı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde Balıkesir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Evlilik Öncesi Eğitim, Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısına katıldı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, ailenin bütünlüğünün korunması ve aile kurmak için bir araya gelen çiftlerin evlilik hayatına hazırlanması amacıyla Aile Eğitim Programı ile Evlilik Öncesi Eğitim Programı veriliyor.
Toplantıya Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nuri Nuruan, Aile ve Toplum Hizmetleri Daire Başkanı Rahime Şen, İl Müdürleri, Bakanlık personeli, paydaş kamu kurum ve kuruluşlarımızın daire amirleri ve personeli ile çok sayıda eğitimci katıldı.
EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİMİ
Program çerçevesinde gençlere yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Evlilik yaşantısına bilinçli bireyler olarak girilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Evlilik Öncesi Eğitim Programı ülke genelinde yaygınlaştırıldı. Evlilik Öncesi Eğitimi Programı kapsamında eğitici el kitabının yanı sıra “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri”, “Aile Hukuku”, “Evlilik ve Sağlık” ve “Eğitici El Kitabı” olmak üzere 4 modül hazırlandı. Bireylerin uzun ömürlü ve sağlıklı evlilikler tesis etmelerine katkı sağlanması amacıyla “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” geliştirildi.
EL REHBERİ DAĞITILACAK
Evlilik Öncesi Eğitim kitaplarından sadeleştirilerek oluşturulan Evlilik Öncesi Eğitim El Rehberi eğitimlerde dağıtılacak. Projenin ilk aşaması geçen yıl Ankara, Kayseri, Malatya, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Antalya ve Adana illerinde tamamlandı. Projenin ikinci aşamasının İstanbul, İzmir, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Manisa, Ordu, Samsun, Tekirdağ, Van, Zonguldak ve Muğla’da düzenlenecek programlar ile yılsonunda tamamlanması hedefleniyor.
EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM, TANITIM VE YAYGINLAŞTIRMA PROGRAMI
Eğitim programı ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Çakar ve Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Nuri Nuruan birer açılış konuşması yaptılar.
Balıkesir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Çakar, programla bireylerin evliliğe giden yolda sağlıklı bir ilişki geliştirmesi, doğru iletişim kurmalarına yardımcı olmak ve hukuksal anlamdaki haklarını öğrenmesini sağlamayı hedeflediklerini aktardı.
DÜNYAYA ÖRNEK BİR TOPLUM OLABİLİRİZ
Programda konuşan Vali Ersin Yazıcı ise, “Sağlıklı ve mutlu evlilikler kurarak dünyaya örnek bir toplum olabiliriz. Toplum için önemli bir görev üstleniyoruz ve bunun için hep birlikte çabalayacağız. Onun için bizim aile yapımızı korumamız, onu sağlıklı bir şekilde devam ettirmemiz, çocuklarımızı, ailenin fertlerini mutlu bir şekilde aile müessesesi içerisinde muhafaza etmemiz son derece önemlidir. Toplumsal huzurun, barışın, sağlığın, eğitimin ve ekonomik hayatın temel alt yapısını aile oluşturmaktadır. Aile, toplumun temel taşıdır. İyi yetişmiş bireyler iyi kurulmuş ailelerden yetişir. Aile var oldukça, sağlıklı nesiller var olacaktır. Aile, bireyin huzuru ve mutluluğudur, toplumun birliği ve beraberliğidir, kültürün, tarihin sürekliliğidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından yürütülen bu önemli projenin evlenme hazırlığında olan gençlerimiz için son derece önemli olduğu kanaatindeyim.”şeklinde konuştu.
Aile Toplum Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime Şen ise Evlilik öncesi Eğitim ve Yaygınlaştırma Projesinin tanıtımına ilişkin sunum yaptı.
Konuşmaların ardından kurum temsilcileri, evlilik öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1