EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ahmet Akın’dan Albayrak’a Sorular

Ahmet Akın’dan Albayrak’a Sorular
114 views
06 Mayıs 2016 - 10:41

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yerli linyit kaynaklarının elektrik enerjisi üretiminde ön plana çıkarılacağı açıklamaları TBMM gündemine taşıyan Ahmet Akın’ın Bakan’a yönelttiği sorular şu şekilde;

“Tarafınızdan yapılan açıklamalarda ülkemizin enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla yerli linyitlerimizin enerji üretiminde devreye alınacağı, bu amaçla çalışmalar yapıldığı belirtilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak;
1- Yerli Linyit kaynaklarımızın enerji üretiminde değerlendirilmesi amacıyla yatırımcılar için hangi teşvik ve destekler getirilecektir?
2- Ülkemizin kömür rezervleri bölgelere göre nasıldır?
3- Elektrik üretim santrali kurulabilecek potansiyele sahip linyit sahalarımız hangileridir?
4- Elektrik üretim santrali kurulabilecek sahaların rezervleri nedir? Bu sahalardaki kömürün fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir?
5- Bu özelliklere uygun termik santral teknolojisi var mıdır?
6- 1200 kalori ve altında kalorifik değere sahip kömürleri yakacak santral teknolojisi var mıdır? Varsa bu santrallar hangi ülkelerde çalışmaktadır?
7- Ülkemizde 1200 kalori ve altında kalorifik değere sahip kömür yakan kaç santral vardır? Bunlardan ne kadarı ek olarak fueloil vb. akaryakıt yakmaktadır? Bu santrallarda yakılan fueloil vb. yakıtların birim elektrik üretimi başına maliyeti nedir?”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1