EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ahmet Akın’dan Akaryakıt Zamlarına Tepki

Ahmet Akın’dan Akaryakıt Zamlarına Tepki
70 views
07 Ekim 2016 - 10:45

Bir ayda akaryakıtta iki kez ciddi artış yapıldı. Birincisini iktidar 8 Eylül’de ÖTV miktarlarını artırarak yaptı, ikincisini akaryakıt dağıtım firmaları dün yaptı. İkinci artışa dolar kuru ve ham petrol fiyatlarındaki artışlar gerekçe olarak gösteriliyor.
Ham petrol fiyatlarında uzun süredir yaşanan ciddi düşüşleri hemen dikkate almayanlar, bu düşüşlere paralel olarak akaryakıt fiyatlarında gerekli indirime gitmekte isteksiz davrananlar; ham petrol fiyatlarındaki küçük artışları fırsata çevirip anında akaryakıt fiyatlarına yansıtıyorlar. Ham petrol fiyatları uluslararası piyasalarda 120 dolardan 30 dolara kadar gerilerken göstermelik ufak tefek indirimlerle yetinenler ve arkasından yeniden fiyat artışı yapanlar, son günlerde tekrar yükselişe geçen ham petrol fiyatlarını fırsata çevirmek için zaman yitirmiyorlar.
AKP iktidarı kaynağa her ihtiyacı olduğunda akaryakıt fiyatlarına ve akaryakıt vergilerine gözünü dikme anlayışını terk etmelidir. Avrupa’da akaryakıttan en yüksek vergiyi alan ülkeler arasında bulunuyoruz.
Uzunca süredir düşük ham petrol fiyatlarının sağladığı fırsatı kar hanelerine kaydedenler, ortaya çıkan artışın bedelini halkımızın sırtına yüklemekte tereddüt etmiyorlar. Zaten çok yüksek oranlarda ve miktarlarda vergilendirilen akaryakıt; yeni zamlarla ve yapacağı zincirleme fiyat artışları etkisiyle halkımıza yeni maliyetler ve sıkıntılar getirecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1