EGE GÜNDEM GAZETESİ

ADD Şubeleri’nden Laiklik Açıklaması

ADD Şubeleri’nden Laiklik Açıklaması
123 views
12 Mayıs 2016 - 10:51

“Gücünüz ne Cumhuriyetle Hesaplaşmaya Yeter, Ne de Laikliği Anayasadan Çıkarmaya”

Atatürkçü Düşünce Derneği Edremit, Altınoluk ve Güre Şubeleri tarafından TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik ile ilgili açıklamaları olarak Edremit Cumhuriyet Meydanı2nda basın açıklaması yapıldı. ADD Edremit Şube Başkanı Yüksel Eker tarafından okunan açıklamada “Gücünüz ne Cumhuriyetle Hesaplaşmaya Yeter, Ne de Laikliği Anayasadan Çıkarmaya” denildi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik ile ilgili açıklamalara tepki gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği Edremit, Altınoluk ve Güre Şubeleri tarafından Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan basın açıklamasın  sivil toplum örgütü temsilcileri, ADD üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

IMG_7907

ADD Şubeleri adına Edremit Şube Başkanı Yüksel Eker tarafından yapılan basın açıklamasında şöyle denildi;Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920’de kurduğu Gazi ünvanlı TBMM’nin şimdiki başkanı İsmail Kahraman laiklik yeni anayasada olmamalı” dedi. Bizler, mevcut anayasamıza göre suç olan bu sözleri söyleyen İsmail Kahraman’ı iyi tanıyoruz.Kendisi pek çok konuda da sabıkalıdır. Örneğin, 16 şubat 1969 günü Amerikan 6. Filosunu protesto etmek isteyen devrimci gençlerden ikisinin öldürülmesinin yaşandığı Kanlı Pazar eyleminde, cinayeti işleyenlerin örgütlendiği Milli Türk Talebe Birliği başkanıdır. Kültür bakanlığı yaptığı dönemde, tarihe sahip çıkan ve Prof.Dr.Semavi Eyice’nin işine son veren ve bunu, “Kendisini kapının önüne koyduk” diye tv kanallarında böbürlenerek açıklayan da bu kişidir. Yine aynı dönemde Çanakkale Abidesi’nin yapımını durduran da kendisidir. Yine aynı olduğu Birlik Vakfı’nda hazırladıkları anayasa taslağına Laiklik ilkesini ve ülkenin başkentini koymayan da yine bu zattır.Böyle bir geçmişe sahip birini, TBMM’ye başkanlık için kimin önerdiğini, kimin ona “ağabey” dediğini de iyi biliyoruz.Bu hukuksuz davranışları sergileyen kişinin anayasamızın 2.maddesini (“Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir..”) ve 4.maddesini (Anayasanın 1. Maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.) bilmediğini hiç sanmıyoruz. Bizce bu sözler bilerek, planlanarak ve isteyerek söylenmiştir. Bu sözler, 93 yıllık Atatürk Cumhuriyeti’ne onun ilkelerine, getirdiği çağdaş yaşam biçimine, inanç özgürlüğüne, kadın-erkek eşitliğine savaş açan çarpık bir zihniyetin içinden geçenlerin ağzından dökülmesidir. Yeni Anaysa isteyenlerin aslında ne istedikleri de bu konuşmada ortaya çıkmıştır. Onlara göre yeni anayasa dindar(!) olmalıdır.Laikliği kaldırarak toplumsal barışımız ortadan kaldırmaya, Türkiye’yi Ortadoğu’ya çevirmeye, bir iç savaşa sürüklemeye çalışanlara izin vermeyeceğiz.Anayasaya karşı kasten ve planlanarak işlenen suçlar için Cumhuriyeti korumakla görevli savcılarımıza suç duyurusunda bulunuyoruz.Kendisinin, hiçbir şey olmamış gibi halen işgal ettiği, Gazi Mustafa Kemal’in o onurlu makamını derhal terk etmesini; tarafsız ve bağımsız yargımızın da bu eylem sonunda gereğini yapmasını bekliyoruz.Ve son söz olarak diyoruz ki: ne Cumhuriyetimizi yıkmaya, ne de Laiklik ilkesini anayasadan çıkarmaya ne de yeni bir Anayasa yapmaya gücünüz yetmeyecek. Ağa babalarınızın da, işbirlikçilerin de, bölücülerin de gücü yetmemişti.Türkiye cumhuriyeti Atatürk ilkelerine sahip çıkarak yaşayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Laikliktir, Laik kalacaktır” dedi.

IMG_7916

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1