EGE GÜNDEM GAZETESİ

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, “Yenikapı Ruhu Canlandırılmalı Ve Hayata Geçirilmelidir”

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, “Yenikapı Ruhu Canlandırılmalı Ve Hayata Geçirilmelidir”
75 views
11 Ekim 2016 - 11:31

Ayvalık ilçesinde; Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi’nin eşgüdüm toplantısına katılan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

ADD Genel Başkanı Çölaşan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin öncelikli gündem maddesinin ‘terör’ olduğuna işaret ederek, “Sebebi de; terör üzerinden Türkiye bölünmeye çalışılıyor. Bu bir uluslar arası projedir. Bunu halkımız da biliyor. BOP Projesini, Kürdistan’ın kuruluşunun, FETÖ’nün, bugün yaşadığımız olayların da arkasında bulunanın adı ‘terör’ ama aslında; tüm bunların arkasında Türkiye’nin bölünmesi planı var. Çok önemli bir sorun bu. Üzülerek söylemek durumundayım ki; Ordusunu son kararnamelerle işlevsiz bir hale getirmiş bir hükümet var. Bu dönem Türk Ordusu’nun en güçlü olması gereken bir dönem. Buna rağmen ordunun yapısı, yapısal değişikliklerle iş göremez hale getirilmiştir. Yani; beyin, kollar ve bacaklar birbirinden ayrılmış durumda. Genel Kurmay Başkanı duruyor, ama Genel Kurmay Başkanı’nın altındaki ordu komutanları vs. Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı. Evet, harekâtta beraber olabilecekler. O da halkın tepkisinden sonra yapılan bir kararname değişikliği nedeniyledir” dedi.
İç ve dışarıdan Türkiye’ye yönelik gelen terör olaylarını; IŞİD terörü ve Kürt koridorunun getirmiş olduğu terör olarak değerlendiren Tansel Çölaşan, “Bu durum basitçe, sadece ‘terör’ olarak tanımlanamaz. Terör ile Türkiye’nin bölünmesi hedeflenmektedir. Hem hükümetin, hem de muhalefet partilerinin ve tüm halkın teröre karşı birlikte mücadele etmesi gerekmektedir. Ama bunun olabilmesi için, Yenikapı Ruh’u olarak ortaya çıkan ruhun da gerçekten hayata geçirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Terör konusunda; muhalefetin de ortadaki durumu tüm çıplaklığıyla halka anlatması gerektiğini vurgulayan Atatürkçü Düşünce Derneği genel Başkanı Tansel Çölaşan, “Muhalefetin doğru düzgün konuşması gerekiyor. Yani olayları ben nasıl görüyorsam, halk nasıl görüyorsa, muhalefette aynı şekilde halka anlatmalıdır. Daha çok siyasi gerekçelerle, ‘sağa vurursam sol ne der’, ‘sola vurursam sağ ne der’ anlayışıyla değil, muhalefet tehlikeleri halka belirgin bir şekilde anlatmak zorundadır. Ben gördüğüm tehlikeleri siz rahatlıkla ifade edebiliyorum. Türkiye’deki terör olayı Türkiye bölünene kadar bitmeyecektir. Çünkü, proje çok hızlı ilerliyor. Amerika, Suriye’de kaybetmiyor. Amerika, Suriye’de kazanıyor. Kürt koridorunu açmak için de Türkiye’yi Musul’a sokmaya çalışıyor. Türkiye, Musul’a girdiği takdirde, bunun sonu gelmez. O bataklığın içine gireriz. Türkiye’nin şu anda geçmişteki yanlış Suriye politikaları nedeniyle geldiği noktanın düzelebilmesi için Esad’ı kabul etmesi gerektiğini düşünüyorum. Suriye’nin meşru yönetimini ve onun arkasından da Suriye’nin bütünlüğünü kabul edilerek, geçmiş politikalardan vazgeçilmesi gerekir. Kürt koridorunu gerçekten tamamlanmalı ama o koridor, Türkiye sınırlarını koruyacak sınırlarda kalacak şekilde tamamlanmalıdır. Çünkü Türkiye, Suriye bataklığına çekilmek isteniliyor. Oysa bizim güvenliğimiz için Kürt koridoruna ihtiyacımız var. Bunu da sağlamalıyız. Bu çerçevede de sınır güvenliğini sağlayabilmek de ancak Suriye hükümetiyle işbirliğinden geçer. Bunları yaparsa hükümet; Türkiye, Amerika’nın Tayyip Erdoğan ve hükümet üzerinden oynadığı oyunları da yenecektir.” dedi.
Türkiye’nin birlik ve beraberliğe şiddetle ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini kaydeden Tansel Çölaşan, “ Ama bakıyorsunuz; Hükümet böyle konuşmuyor. Muhalefette böyle konuşmuyor. Aslında her iki kanadın da ortak bir dil ile konuşmaları lazım. Halkın beklediği, bildiği, tereddüt edip de ‘acaba mı’ dediği konuların açık ve net olarak anlatılması gerekir. Biz halkız konuşuyoruz. Biliyoruz ve konuşuyoruz. Bu bilgiler herkeste yaygın olarak var. Biz hükümetten de Muhalefetten de tehlikeye işaret edilmesini bekliyoruz. Herkes bu tehlikeyi netleştirirse, yapılacak iş çok çabuk Türkiye’yi yeniden bütünlüğüne döndürecektir. Ama şu kesinlikle bilinmelidir ki; ülkemizdeki ilk tehlike vatan tehlikesidir şu anda bu tehlikeyi görebilecek güce sahibiz. Yeterki iktidar ve muhalefet birlik içinde olsun” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1