EGE GÜNDEM GAZETESİ

9 Yaşındaki Çocuk Hafızasıyla Harikalar Yaratıyor

9 Yaşındaki Çocuk Hafızasıyla Harikalar Yaratıyor
128 views
18 Nisan 2016 - 11:11

 

Ayvalık ilçesinde,  9 yaşındaki bir çocuk 2, 3 ve 4 basamaklı sayıları birbirleriyle hafızasında saniyeler içerisinde çarpıp, bölüp, toplayıp, çıkararak görenleri şaşkına çeviriyor. Minik çocuk bu yeteneğiyle Dünya Hafıza Şampiyonası elemelerine katılıp, Türkiye’yi bu alanda temsil etmeye hazırlanıyor.

 

Ayvalık’ta Kıvanç Sarlıcalı İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi olan Kaan Yıldırım’ın yolu Mental Aritmetik Öğretmeni Erdem Erök ile tanışınca değişti.

16 ay süresince Öğretmeni Erök’ten gördüğü disiplinli ve sistemli çalışmalar sonucunda Mental Aritmetik eğitimleri alan 9 yaşındaki Kaan Yıldırım’ın bu alanda kendi yaştaşları arasında Türkiye’nin en iyisi olduğu belirtiliyor.

Ayvalık PTT şubesinde posta dağıtıcısı bir baba ile ev hanımı bir annenin tek evladı olan Kaan Yıldırım’ın bu büyük başarısı da ailesinin en büyük mutluluğu olmuş.

Çalışmalarını daha da ileri seviyeye taşımak isteyen Kaan Yıldırım, bu yeteneğini Dünya Hafıza Şampiyonalarına katılarak bu şampiyonalarda Türkiye’yi başarıyla temsil etmek istiyor.

Kaan Yıldırım’ın bu çalışmalarının sadece kendisine aritmetik yeteneği kazandırmayıp, okulda normal derslerinde de başarı grafiğini yükselten en büyük etken olduğu bildirilirken, Kaan’ın Türkiye genelinde özel bir eğitim kuruluşunun yapmış olduğu sınavlarda da büyük bir farkla Ayvalık birincisi olduğu da gelen bilgiler arasında.

 

dahi cocuk

İŞİN SIRRI ABAKÜSTE

Muhabirimizin sorularını yanıtlayan minik Kaan, Mental Aritmetik’teki başarısının bir abaküsteki boncuklar olduğunu belirtti.

Orta yaşlarını sürenlerin ilkokul 1. Ve 2. Sınıflardan hatırlayacakları sayı boncuklarını zihnine yerleştirdiğini vurgulayan Minik Kaan, “Şimdi ise zihnimdeki bu boncukların yerlerini değiştirerek hafızamla 4 basamaklı sayıları birbirleriyle çarpıyor, bölüyor, topluyor ve çıkarıyorum. Böylelikle de en zor aritmetik işlemlerinin cevabını en fazla 1 dakika içerisinde kolaylıkla bulabiliyorum” dedi.

Mental Aritmetik işlemlerine ikinci sınıfın başında başladığını söyleyen Kaan Yıldırım, en büyük destekçisinin anne ve babası olduğunu da sözlerine ekleyerek hedefinin Dünya Hafıza Şampiyonası’na Türkiye adına katılmak olduğunu ve aritmetiğin kendisinin işi olduğunu kaydetti.

 

EĞİTMENİ ERÖK MEMNUN

Mental Aritmetik’in sırrının tarihte 5 bin yıllık geçmişi olan abaküste gizli olduğunu kaydeden 9 yaşındaki Kaan’ın eğitmeni Erdem Erök ise muhabirimize yaptığı açıklamada, “Bizim mantığımız bu abaküs imajını çocukların zihnine yerleştirmektir. BU metotla toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini çok kısa ve kolay bir şekilde çocuklarımızın yapabilmelerini sağlayabiliyoruz. Ancak bunu Kaan yaşındaki çocuklarımızda daha etkin olarak yapabiliyoruz. Daha ileri yaştaki çocuklarımızdan bu konuda istediğimiz verimi alamıyoruz” dedi.

Kaan’ın Mental  Aritmetikle sadece pratik matematik çözümleri yeteneğini kazanmadığını vurgulayan Erök, “Kaan şu anda diğer derslerinde de çok başarılı. Bu dersleri de çok rahat bir şekilde öğreniyor. Sayısal derslerini de çok rahat kavrayıp, uygulayabiliyor. Mental Aritmetik çocuğumuza öz güvenin yanı sıra kondisyon ve konsantrasyon; en önemlisi de zaman kazandırıyor. Bunca işlemleri yapabilen bir çocuğun diğer dersleri ne kadar kısa sürede öğrenebileceğini düşünün. Öğrencimiz özellikle beyninin sağ ve sol lobunu çok verimli bir şekilde kullanmaya başlıyor. Bunun sonucunda da çocuk kolay öğrenme kabiliyetine kavuşuyor,  öğrendiklerini de çok kolay uygulayabiliyor” dedi.

9 yaşındaki öğrencisinden akademik olarak çok büyük başarılar beklediklerinin altını çizen Erök, “Kaan, çalışma disiplini olan bir çocuğumuz. Bu eğitimle de çalışma disiplini daha çok arttı. Çok uzun bir süre derslerine konsantre olabiliyor. Buda bir öğrenci için çok önemli bir şey.  İnşallah gelecekte bu öğrencimizi Uzay Bilimleri başta olmak üzere mühendis yada çok çok önemli mesleklerde son derece başarılı bir birey olarak görebileceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“KAAN’IN MENTAL ARİTMETİK ALANINDAKİ DİĞER ÇOCUKLARDAN 4 İŞLEMİ RAHATLIKLA YAPABİLMESİ”

Kaan’ın televizyonlara çıkan Mental Aritmetik alanında yeteneklerini sergilemeye çalışan çocuklardan farkının; diğer çocuklar toplama yada çıkarma da üstün grafikler sergilerken, Kaan’ın toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin hepsinde aynı başarı grafiğini sergilemesi olduğunu vurgulayan Erök, “Şu an Kaan, toplama, çıkarma, çarpma ve bölmede Mental Aritmetik alanında Türkiye’nin en iyisi. Bu alanda 4 basamaklı sayıları çarpabilen 9 yaşında bir başka çocuk daha yok. Bizim amacımız çocuğumuzu 8 basamaklı sayılarda da hafızasıyla 4 işlem yapabilecek seviyeye getirdikten sonra Dünya Hafıza Şampiyonalarına ülkemiz adına katılabilmektir. Zaten Kaan’ımızda özel bir eğitim kurumunun Türkiye genelinde 3. Sınıflar arasında yapmış olduğu sınavlarda büyük bir farkla Ayvalık birincisi oldu.  Bu eğitimi 5 yaş ile 10 yaş arasındaki çocuklarımıza tavsiye ediyorum. Böylelikle çocuklarımızın daha hızlı öğrenme yetilerine kavuşabileceklerdir.

 

ANNESİ EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Kaan’ın başarısının bir yetenek olmadığını ve çalışmakla gerçekleşebileceğini savunan anne Hülya Yıldırım ise muhabirimize yaptığı açıklamada, “Bu metodu bir gün televizyonda görmüştüm.  Kaan’ın da matematiğe olan ilgisini fark edince oğlumun bu metodu mutlaka öğrenmesi gerektiğini düşündüm.  Erdem hoca ile tanıştığımızda da Kaan’ı ona emanet ettim.” dedi.

Kaan’ın günlük hayatta ödevlerini yapmasına yardımcı olduğunu anlatan Hülya Yıldırım, “Mental Aritmetik sayesinde oğlumun derslerini çok daha çabuk öğrenmesi elbette bir anne olarak beni mutlu kılıyor. Güncel hayatta, daha hızlı düşünerek daha hızlı cevap verebiliyor. Aritmetik işlemlerini hatasız yapabiliyor” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1