EGE GÜNDEM GAZETESİ

9 Günlük Ramazan Bayramı Tatili Ayvalıklı Turizmcinin Can Suyu Olacak

9 Günlük Ramazan Bayramı Tatili Ayvalıklı Turizmcinin Can Suyu Olacak
53 views
15 Haziran 2016 - 11:03

Türkiye’nin turizm alanında bir alanda alternatif turizm çeşitliliğine sahip olmasıyla tanınan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Bakanlar Kurulu kararıyla Ramazan Bayramı’nın 9 günlük tatil olarak ilan edilmesi turizmciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zeytinyağlı yemekleri ve binlerce deniz ürünü, kendine has ot çeşitlerinin yanı sıra dünyaca ünlü tostundan oluşan geniş mutfağı ile yerli ve yabancı turistlerin turizm alanındaki çekim merkezi Ayvalık; 17 kilometrelik kumsalı, antik bölgeleri, Kazdağları’ndan esen tertemiz havasıyla 9 günlük Ramazan Bayramı süresince konuklarını bekliyor.
Tarihi ve kültürel değerleriyle özellikle yabancı turistlerin her daim ilgi odağı olan Ayvalık’ın 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinden beklentisi ile ilgili Ayvalık Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm Alt Yapı Geliştirme Hizmet Birliği (AYTUGEB) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin muhabirimize özel açıklamalarda bulundu.

umit_ozgultekin
Özgültekin yaptığı açıklamada, “Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı. Tabiki bu sevindirici bir durum. Nedense bugüne kadar uzun tatiller Ayvalık’a hiçbir zaman yaramamıştır. Ama bu kez 9 günlük tatilin Ayvalık’a olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum. Turizmin bu kadar kötü gittiği bir yılda, yabancı turistin gelmediği bir yılda 9 günlük tatilin Ayvalık turizmine can suyu olacağına inanıyorum. Hatta güney bölgelerindeki tatil yörelerinin bu işten daha fazla yararlanacaklarını düşünüyorum. Ayvalık’taki rezervasyonlar genelde 3 yada 4 günlüktü. Zaten 9 günlük bayram tatili kararı çıkmadan önce Ayvalık’ta Ramazan Bayramı tatili için alınan 4 günlük rezervasyonlara bakıldığında Ayvalık’ta bayramda otellerin doluluk oranı yüksek. Tabi bu 9 günlük tatil bu doluluğun üzerine herhangi bir katkı yapacak mı, yapmayacak mı bu beli değil. Bana göre bu 9 günlük tatil kararı biraz da geç alınmış bir karar. Çünkü insanlar zaten Ramazan Bayramı tatillerini 3 yada 4 gün olarak programlamışlardı. Şimdi ise bu 9 günlük tatillerinde bu insanlar ya tatillerini uzatmak isteyecekler yada Antalya, Marmaris, Bodrum gibi tatil beldelerinde uzun tatillere çıkma yönünde çabalayacaklardır. Ama 9 günlük tatilin Türkiye’deki tüm tatil beldelerinde olumlu yansımaları olacaktır. Umarız bu doluluk 9 gün boyunca sürer” dedi.
Ramazan Bayramında 9 günlük tatilin Ayvalık için pek fazla artı sağlamadığını savunan Özgültekin, “Çünkü Ayvalık kısa tatiller bölgesinde. Ayvalık, İstanbul’dan 3-5 günlük tatil bölgesi olarak görünüyor. Biz yurt dışından sadece yaz aylarında Temmuz-Ağustos aylarında iki haftalık sürelerde tatilcileri çeken bir bölgeyiz. Bizim Ramazan Bayramı sürecinde geçmiş yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir’den günü birlik yada 3-4 günlük tatilcileri çekmişizdir. Geçmişte böyle oldu. Bana göre bu yılda böyle olacaktır. Ama bu yıl 9 günlük tatili yoğun bir şekilde yaşayacağımıza inanıyorum. Çünkü çok farklı bir dönemdeyiz. Bizde sürprizlerle dolu olmasını bekliyoruz. 9 günlük tatil, bizim için bu sürprizlerden biri oldu. Umarız iyi geçer. Umarız tüm turizmcilerimiz bu hareketlilikten payını alır. Çünkü bu yıl; Ayvalık’ın normalde Şubat ayının 15’inden sonra Mart, Nisan, Mayıs, Haziran 15’e hatta Eylül 15’ten, Aralık ayına kadar süren bölümde yabancı turistlerin hiç birisi gelmedi ve olay tamamen tersine döndü. Şu andaki 9 günlük tatil umarız, bir nebzede olsa can suyu olur” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1