EGE GÜNDEM GAZETESİ

36 yıldır aralıksız devam eden ‘Kandil hayrı’ geleneği

36 yıldır aralıksız devam eden ‘Kandil hayrı’ geleneği
115 views
23 Mayıs 2016 - 23:02

Balıkesir’in en büyük kırsal mahallelerinden (köylerinden) birisi olan Gömeç Ulubeyler Kırsal Mahallesi’nde, 36 yıldır aralıksız olarak her kandil günü 3 bin kişilik yemek ikramı yapılıyor.

Yaklaşık 800 hanesi ve 2 bin civarında nüfusu ile Balıkesir’in en büyük köylerinden birisi olan Gömeç’in Ulubeyler Köyü, 36 yıldır devam ettirdiği kandil hayırlarına bir yenisini daha ekledi. Köyde, imece usulüyle günler öncesinden hazırlıkları yapılarak pişirilen kazanlar dolusu yemek, akşam ezanına kadar köydeki tüm evlere ikram ediliyor. Akşam namazı ile yatsı namazı arasındaki zamanda ise, yemek organizasyonuna aracılık eden evin bahçesinde ve sokağında, misafirlere yemek ikramında bulunuluyor. Her yıl tüm kandil günlerinde geleneksel olarak düzenlenen hayır yemeklerine, köy sakinlerinin yanı sıra, komşu köyler, ilçe merkezi, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinden gelen yaklaşık bin kişi de katılım gösteriyor.

Köyün bayanları tarafından hazırlanan çeşitli yemekler yenilirken, köy imamı tarafından da dualar okunuyor. Hayır etkinliğine katılan Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu, emeği geçenlere teşekkür ederek, TV100 haber ekibine açıklamalarda bulundu. Köy sakinleri ve hayır etkinliğine ev sahipliği yapan vatandaşlar, geleneksel hayır yemeklerine katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederek, hayırlara vesile olmasını diledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1